پیش‌بینی درآمدهای نفتی در سال اینده

کد خبر: 1123073

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس گفت: برای درآمدهای نفتی در سال اینده مبلغی معادل 29.8 میلیارد دلار پیش‌بینی شده که سهم صندوق توسعه ملی از این درآمدها 11.9 میلیارد دلار یعنی 40 درصد از درآمدهای نفتی است.

رحیم زارع نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به نشست امروز عصر کمیسیون تلفیق گفت: در جلسه امروز که با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاونین وی و وزرای اقتصاد و نفت  برگزار شد بخش درآمدی لایحه بودجه 1401 مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: منابع عمومی بودجه سال آینده 1372 هزار میلیارد تومان که سهم درآمدهای مالیاتی و گمرکی و سود سهام شرکت‌های 664 هزار میلیارد تومان است و در بحث واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای 408 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که شامل نفت، گاز، میعانات و پتروشیمی می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ قسمت سوم منابع درآمدی بودجه منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های مالی مثل اوراق مالی، واگذاری شرکت‌ها، استقراض از صندوق توسعه و واگذاری سهام است که برای این بخش 299 هزار میلیارد  تومان پیش‌بینی شده است.

زارع خاطرنشان کرد: در بحث فروش نفت 29.8 میلیارد دلار درآمد پیش‌بینی شده و نرخ تسعیر ارز 23 هزار تومان در نظر گرفته شده است که سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی 11.9 میلیارد دلار ، سهم دولت 13.56 میلیارد دلار و سهم شرکت نفت هم 4.3 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

وی افزود: سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی 40 درصد از این درآمدها پیش‌بینی شده اما عملاً دولت 20 درصد آن را از صندوق به قرض می‌گیرد. 

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ در مجموع سهم دولت از صادرات نفت خام، میعانات گازی، صادرات گاز طبیعی، فروش میعانات گازی به پتروشیمی‌ها، فروش خوراک میعانات گازی 381 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

زارع خاطرنشان کرد: در جلسه امروز نماینده دولت به اعتمادسازی در بحث پایدار بودن منابع درآمدی بودجه سال آینده پرداخت و نمایندگان سؤالات خود را در این زمینه مطرح کردند و نماینده دولت نیز پاسخ‌هایی را ارائه کرد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها