پرسش مردم درباره توافق جدید

کد خبر: 1127056

مهدی مطهرنیا درباره تفاوت میان برجام حسن روحانی با برجام سیدابراهیم رئیسی نکاتی را در قالب یادداشت یادآور شد.

گروه سیاسی فردا: متن یادداشت به شرح زیر است:

 امروز مشاهده می شود که آمریکایی ها تمایلی ندارند که برجام 2015 را احیا کنند، بر همین اساس ایران با رویکرد تهاجمی می خواهد زمینه ای را ایجاد کند تا توافق منجر به شکل گیری فرایندی شود که امتیازات بیشتری را کسب کند.

ایران دو سند پیشنهادی به 1+4 ارائه کرد اما این دو سند نه تنها توسط اروپایی ها و آمریکایی ها مورد پذیرش قرار نگرفت، بلکه چین و روسیه نیز برای پیگیری آنها همراهی نکردند؛ بعد از آن ایران عقب نشینی های موضعی را از خود نشان داد.

دولت آقای رئیسی در ابتدای از سرگیری مذاکرات وین خواستار برداشتن همه تحریم ها و راستی آزمایی لغو تحریم ها بود اما امروز آقای امیرعبداللهیان بر لغو تحریم های مربوط به موضوع هسته ای تأکید دارد. این نشانه عقب نشینی آشکار دولت از موضع نخست خود است.

این نکات در نگرش های تحلیلی طرف مقابل در اندیشکده ها و مراکز امنیتی آنها آنالیز می شود و به طبع فشارهای شان را فزون‌تر می کنند بنابراین فردا امکان دارد کسانی که خواستار برداشتن همه تحریم ها بودند و برجام 2015 را سازش کاری و ترکمنچای می خواندند، مورد نقد قرار گیرند که چرا امروز از مواضع آشکار خود عدول کردند.

برای مردم این پرسش را پیش می آورد که چرا در آن زمان این مسیر باید با مسئله روبه رو شود و به تبع زمینه های نوعی تزلزل در زندگی و سلب آرامش و آسایش مردم را به وجود می آورد. اینها نمی تواند مسائل بی پیامد و بی اثر تلقی شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها