اسلامی: دولت مردان آمریکایی این را بدانند که ایران همواره آزاد است

کد خبر: 1128113

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: امروز در مسیر خودکفایی تولید رادیوداروهای درمانی و تشخیصی قرار گرفته‌ایم.

به نقل از اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی با انتشار مطلبی در فضای مجازی به تشریح وضعیت تولید رادیودارو در کشور پرداخت و تأکید کرد: در ایام فرخنده دهه مبارک فجر که یادآور پیروزی تفکر آزادی بر وابستگی به بیگانگان است؛ جوانان غیور کشورم همگام با جدیدترین روشهای علمی و در مسیر توسعه و پیشرفت ایران اسلامی با کوششی مضاعف در تلاش برای اعتلای نام ایران می‌باشند.

اسلامی با اشاره به فعالیت‌های سازمان در تولید رادیوداروها گفت: تلاشگران و متخصصان جوان صنعت هسته‌ای کشورمان نیز پا به پای سایر بزرگ‌مردان این مرز و بوم در حوزه‌های مختلف هسته‌ای به دنبال قدرت‌آفرینی و همچنین افتخارآفرینی برای ایران اسلامی می‌باشند. یکی از مهمترین بخش‌های فعالیت صنعت هسته‌ای تولید رادیوداروهای تشخیصی و درمانی برای حوزه سلامت و پزشکی کشور است. در مسیر توسعه صلح آمیز انرژی هسته‌ای در ایران که با تحریم‌های ظالمانه‌ای از سوی برخی کشورهای دنیا مواجه می‌باشیم؛ حرکتی پرشتاب در پیشرفت علوم و فناوری هسته‌ای را در سرلوحه کار قرار دادیم. جوانان نخبه ما با وجود تحریم‌ها، مرزهای دانش را یکی پس از دیگری پیمودند و امروز در مسیر خودکفایی در تولید رادیوداروهای درمانی و تشخیصی قرار گرفته‌ایم.

وی افزود: پزشکی هسته‌ای یکی از مصادیق اصلی کاربرد انرژی اتمی و دانش هسته‌ای است که به همت متخصصین ایرانی، هم‌اکنون کشور بی‌نیاز از هرگونه واردات در این زمینه است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: همکاران عزیزم در مجموعه پارس ایزوتوپ که یکی از شرکت‌های بزرگ زیر مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران و تنها متولی تولید و تامین رادیوداروهای تشخیصی و درمانی در کشور است؛ با تولید بیش از پنجاه نوع محصولات رادیودارویی همگام با سطح دانش و تکنولوژی جهان، رتبه یک منطقه در حوزه رادیوداروها و پزشکی هسته‌ای را به ایران اسلامی اختصاص داده‌اند.

معاون رئیس جمهور درباره تحریم های ناجوانمردانه علیه فعالیت های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز شاهد این موضوع هستیم که بیش از یک میلیون بیمار در ایران از رادیوداروهای تولیدی سازمان انرژی اتمی ایران استفاده می‌کنند. اما تحریم‌های ناقض حقوق بشر توسط آمریکا علیه کشور ایران و برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای، چه توجیهی غیر از بی‌تدبیری و ناتوانی این کشور در سیاست‌ خارجی می‌تواند داشته باشد!؟ این روزها خبرهایی مبنی بر لغو برخی تحریم‌ها به گوش می‌رسد؛ دولت مردان آمریکایی این را بدانند که «ایران همواره آزاد است» و این جوانان ایرانی هستند که قطار انقلاب را در مسیر توسعه حرکت می‌دهند.

وی تصریح کرد: امروز ما در تولید رادیوداروهای تشخیص و درمان سرطان پروستات گام‌های بزرگی برداشته‌ایم و این حرکت توقف ناپذیر است. رادیوداروی Ga-۶۸-PSMA برای تشخیص سرطان پروستات متاستاتیک و رادیوداروی Lu-۱۷۷-PSMA برای درمان این سرطان شایع در مردان، با تکیه بر دانش متخصصین ایرانی تولید می‌شود و این مسیر با قدرت توسط دانشمندان صنعت هسته‌ای ادامه دارد.

اسلامی در پایان گفت‌: انشاالله دستاوردها و خبرهای خوش هسته‌ای همزمان با سالروز ملی فناوری هسته‌ای در ۲۰فروردین۱۴۰۱، در هم‌افزایی مسیر توسعه‌ی کشور نقشی موثر ایفا نماید./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها