«فردا» گزارش می‌دهد

«طرح شفافیت آرا» حذف می‌شود؟

کد خبر: 1129068

سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس گفته: در صورتی که طرح شفافیت آرا مجدداً از سوی نمایندگان رد شود، طرح به‌طور کلی از دستورکار مجلس خارج می‌شود.

گروه سیاست سایت فردا - شفافیت آرا یکی از بحث‌های پرحاشیه و تکراری در مجلس است. موضوعی که در ادوار قبلی هم بارها مطرح شده و به جایی نرسیده است. در مجلس یازدهم اما با توجه به تمایل و تاکیدی که رئیس مجلس به افزایش شفافیت داشته و دارد، این امیدواری ایجاد شده بود که یک بار برای همیشه تکلیف معلوم و آرای نمایندگان شفاف شود. حتی همین چند روز قبل هم جمعی از نمایندگان طی نامه‌ای از محمدباقر قالیباف خواستند ضمن تسریع در روند تصویب علنی طرح «شفافیت آرای نمایندگان»، نسبت به اجرای داوطلبانه مفاد طرح از سوی نمایندگان در صحن و هیات رئیسه اقدام کند.

تعداد نمایندگان موافق این طرح نیز در روزهای اخیر رو به افزایش بود اما انگار مثل همیشه تعداد مخالفان بیشتر است. چنانچه به نظر می‌رسد احتمال حذف این طرح نیز وجود دارد.

شاهد آنکه  سمیه محمودی سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، در تشریح آخرین وضعیت طرح مورد بحث گفته: این طرح یکی از اولین طرح‌هایی بود که در مجلس یازدهم تدوین و به کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس به‌عنوان کمیسیون تخصصی ارجاع شد. کمیسیون تدوین بلافاصله به طرح ورود کرد اما به‌دلیل اینکه طرح مذکور نواقصی داشت، کارگروه با حضور کارشناسان برای ارزیابی طرح تشکیل شد که در نهایت گزارش کمیته مربوطه در کمیسیون بررسی و تصویب و به جلسه علنی ارجاع شد.

سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس با بیان اینکه اکثریت نمایندگان موافق این طرح هستند، ادامه داد: اما این طرح چون مربوط به تغییر آیین‌نامه داخلی مجلس است نیاز به 2سوم آرای نمایندگان داشت که با اختلاف 2 الی 5 رأی این طرح تصویب نشد.

محمودی اضافه کرد: زمانی که طرحی در جلسه علنی رد شد از دستورکار خارج می‌شود اما بر اساس ماده 130 آیین‌نامه داخلی مجلس می‌توان مجدداً طرحی را که رد و از دستورکار خارج شده با امضای 50 نماینده دوباره در دستورکار قرار داد.

وی با ابراز اینکه نمایندگان دوباره درخواست کردند که طرح شفافیت آرا در دستورکار قرار گیرد، گفت: در نتیجه این طرح دوباره برای انجام اصلاحات به کمیسیون تدوین آیین‌نامه ارجاع شد و اعضای کمیسیون بلافاصله اقدامات لازم را انجام دادند البته نکته‌ای از طرح حذف نشد بلکه چند مورد از جمله شفاف شدن مصوبات و تصمیمات هیئت رئیسه به طرح اضافه شد.

نماینده شهرضا در مجلس بیان کرد: در نهایت پس از جمع‌بندی در کمیسیون، طرح برای در دستورکار قرار گرفتن تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد؛ البته چند هفته‌ای است که طرح شفافیت آرا از سوی هیئت رئیسه در دستورکار هفتگی قرار می‌گیرد اما در دستورکار روزانه قرار نگرفته است.

سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس تأکید کرد: در صورتی که طرح شفافیت آرا مجدداً از سوی نمایندگان رد شود، طرح به‌طور کلی از دستورکار مجلس خارج می‌شود.

 

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها