مرندی: با توافق فاصله چندانی نداریم

کد خبر: 1146972

مشاور هیات ایران در مذاکرات برچیدن تحریم ها در وین در مصاحبه ای اختصاصی اعلام کرد: اگر غربی‌ها شروط منطقی ایران را تامین کنند، با توافق فاصله چندانی نداریم.

محمد مرندی معاون بین‌الملل دانشگاه تهران و مشاور هیات ایران در مذاکرات برچیدن تحریم ها در وین در مصاحبه ای اختصاصی با اسپوتنیک اعلام کرد: موارد عدم امضای توافق تاکنون متعدد است. مساله اصلی حتی بحث لیست تروریستی آمریکا نیست.

مشاور هیات ایران در مذاکرات برچیدن تحریم ها در وین در این ارتباط ادامه داد: توافق دست یافتنی است. اگر غربی‌ها شروط منطقی ایران را تامین کنند، با توافق فاصله چندانی نداریم.

محمد مرندی در این ارتباط به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: یکی از دلایل تمایل روز افزون اروپایی ها به توافق با تهران، نیاز بازار جهانی به نفت و گاز ایران است. جنگ روسیه و اوکراین و نیاز بازار جهانی به نفت و گاز ایران از دلایل عجله اروپایی ها برای دستیابی به توافق است. ایران اصلاً رقیب روسیه در بازار جهانی نفت و گاز نیست و اکنون نفت تولیدی خود با ظرفیت کامل را صادر می کند.

وی در این خصوص اضافه کرد: اروپایی ها و آمریکایی ها با بحران اقتصادی مواجه هستند و به توافق هسته ای نیاز مبرم دارند. توافق هسته ای به تنهایی مشکل اقتصادی اروپایی ها را حل نمی کند و تنها راه حل آنها روابط منطقی تر با روسیه است.

این مقام ایرانی خاطر نشان کرد: پس از سفر «انریکه مورا» (هماهنگ کننده اروپایی در امور برجام) به تهران، منتظریم ببینیم آیا آمریکایی ها آمادگی نشان دادن انعطاف لازم را دارند یا خیر. خواهیم دید که آیا انگیزه های دولت کنونی آمریکا از توافق، امضای آن و ایستادگی در برابر مخالفانش در واشنگتن کافی است یا خیر.

گفتنی است که «انریکه مورا» دیپلمات و هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای وین روز چهارشنبه با علی باقری مذاکره‌ کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در تهران دیدار کرد./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها