اقدامات مجلس برای حمایت از اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی

کد خبر: 1162330

رئیس مجلس گفت: حمایت کامل و توجه به توانمندسازی افرادِ دارای نیازهای ویژه و تمامی افرادی که بر اساس قانون به هر شکلی نیازمند حمایت نهادهای حمایتی کشور هستند، وظیفه قطعی و حاکمیتی ماست.

اقدامات مجلس برای حمایت از اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز قوه مقننه در نطق پیش از دستور گفت: پیشاپیش فرا رسیدن عید الله الاکبر، عید پر نور و برکت غدیر را به ملت شریف ایران، تمامی محبین و شیعیان امیر المومنین علی علیه السلام و عموم مسلمین جهان تبریک و تهنیت می‌گویم. واقعة غدیر خم، شاخص و معیار و میزانی ابدی برای تشخیص مسیر هدایت در طول زمان و راه روشنی برای مراقبت از آموزه‌های دین مبین اسلام در سایه هدایت ائمه اطهار علیهم السلام است.

وی در بخش دیگری از نطق خود اظهار کرد: همچنین چهل و دومین سالروز تاسیس شورای نگهبان را گرامی می‌دارم؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام عظیم الشان، این نهاد انقلابی با الگوگیری از نهضت مترّقی مشروطه، عهده‌دار وظیفه مهم پاسداری از شرع مقدس و قانون اساسی شد؛ اسلامیت و جمهوریت نظام مقدس جمهوری اسلامی، دو پایه مشروعیت بخش و در هم تنیده‌ای هستند که شورای نگهبان در تمام این سال ها توانسته‌ است با دقت و حساسیت و علیرغم تمام هجمه‌های داخلی و خارجی از آنها مراقبت کند و اجازه ندهد مسیر ریل گذاری کشور در قانون گذاری  نسبت به قانون اساسی و شرع مقدس به انحراف گراییده شود.

رئیس مجلس ادامه داد: توفیقات روز افزون این شورا در عمل به وظایف قانونی و اعتلای کشور را از خداوند متعال خواستارم.

قالیباف بیان کرد: همچنین فرا رسیدن روز بهزیستی و تامین اجتماعی را گرامی می‌دارم؛ حمایت کامل و توجه به توانمندسازی افرادِ دارای نیازهای ویژه و تمامی افرادی که بر اساس قانون به هر شکلی نیازمند حمایت نهادهای حمایتی کشور هستند، وظیفه قطعی و حاکمیتی ماست.

وی توضیح داد: مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه 1401، 35 هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای ظرفیت‌سازی اشتغالِ مددجویانِ کمیته امداد و بهزیستی اختصاص داده است تا با هدفمند کردن این تسهیلات، شاهد خروج اقشار تحت پوشش، از چرخه فقر باشیم؛ همچنین به منظور تسهیل دسترسی اقشار کم درآمد و رفع مشکل ضمانت این تسهیلات، برای اولین بار مجوزِ ایجاد صندوقِ تضمین نیز برای نهادهای حمایتی فراهم شده است.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور گفت: همچنین مجلس شورای اسلامی در بودجه سال جاری، اعتبار ویژه 20 هزار میلیارد تومانی جهت پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج در نظر گرفته است و اعتبار 2 هزار میلیارد تومانی نیز جهت پرداخت به بیماران فقیر و معسر، بیماران بستری شده، حمایت از بیکاران، زندانیان جرائم غیرعمد و زنان سرپرست خانوار از جمله افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی کشور و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده است.

وی افزود: همچنین با تصویب مجلس مبلغ 2 هزار میلیارد تومان نیز جهت اعطای تسهیلات قرض الحسنهِ ودیعه مسکنِ مددجویانِ نهادهای حمایتی اختصاص یافته است. اینها فقط برخی  نمونه هایی است که نشان می دهد مجلس شورای اسلامی ریل‌گذاری لازم را با وضع قوانین برای پشتیبانی حداکثری از نهادهای حمایتی به خصوص در قانون بودجه 1401 به انجام رسانده است.

رئیس مجلس تاکید کرد: امیدواریم با توجه به اهتمام ویژه دولت در توانمندسازی افرادِ دارای نیازهای ویژه و حمایت از محرومان، این موارد به طور کامل در دستور کار دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد و ما بتوانیم وظایف خودمان را در قبال این بلند نظران انجام دهیم.

منبع: تسنیم

۱

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها