خبر به روایت «فردا»

بازتاب سخنان رهبری در روزنامه‌های امروز / تصویر مقاومت و صدای عدالت

کد خبر: 1176096

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

بازتاب سخنان رهبری در روزنامه‌های امروز / تصویر مقاومت و صدای عدالت

گروه سیاست سایت فردا - روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است: 

 

اعتماد/ بازیابی سرمایه اجتماعی زنان

«اعتماد» گفت‌وگویی دارد با محمدصادق جوادی‌حصار درباره تحولات اخیر که عکس یک شده است. او در این مصاحبه که با عنوان «بازیابی سرمایه اجتماعی زنان» منتشر شده از قدرت نیروی عظیم اجتماعی و اشتباه محاسباتی برخی جریان‌های سیاسی می‌گوید. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفته: «این ساختار یکدستی که به صورت مصنوعی ایجاد شده بود، طرف مقابل و جامعه مدنی را نیز به یک هماهنگی و هم‌افزایی یکدست رساند. یعنی همه افراد و جریاناتی که رانده شده بودند در مخالفت با این ساختار یکدست همسو شدند. هرچند این طیف‌های اصولگرا تصور می‌کردند که هیچ نیروی مخالفی در برابرشان نمانده، اما غافل بودند که یک نیروی عظیم اجتماعی در حال بازیابی خود است و یک تکانه می‌تواند این نیرو را برای پیگیری مطالبات خود به حرکت درآورد. الزاما این تکانه اقتصادی، سیاسی و... نخواهد بود، بلکه موضوعی که بتواند احساسات عموم را جریحه‌دار کند این هم‌آوایی را شکل می‌دهد. این اتفاق، این روزها افتاده و مواجهه با آن نیازمند نهایت عقلانیت و شجاعت است.»

اعتماد

جوان/ منطق سلیمانی در مجمع جهانی

«جوان» تصویر آن لحظه‌ای از حضور رئیسی در سازمان ملل را روی جلد امروز خود آورده که عکس سردار شهید قاسم سلیمانی را در دست داشت به جهانیان نشان داد. این روزنامه اصولگرا با تیتر «منطق سلیمانی در مجمع جهانی» نوشته: «رئیس‌جمهور کشورمان در نطقی تاریخی در مجمع عمومی سازمان ملل، ضمن اشاره به مصادیق متعددی از بی‌عدالتی و استاندارد‌های دوگانه امریکا در قبال مسائلی همچون تروریسم و حقوق بشر در نقاط مختلف جهان، با نشان دادن تصویر سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به حضار و معرفی او به عنوان قهرمان مبارزه با تروریسم، خواستار رسیدگی عادلانه قضایی به جنایت ترامپ در صدور دستور ترور فرمانده سابق سپاه قدس شد.»

این روزنامه اصولگرا در بخش دیگری از صفحه یک امروز خود سخنان رهبری در جمع پیشکسوتان دفاع مقدس را دیده و تیتر زده: « توقف و عقبگرد نیرو‌های مسلح ممنوع».

جوان

شرق/ جدی نگیرید

«شرق» در تیتر یک امروز خود به اوضاع اینترنت در ایران و درخواست برقراری اینترنت ماهواره‌ای برای ایرانیان و البته واکنش وزیر ارتباطات به این موضوع پرداخته و به نقل از وی تیتر زده: «جدی نگیرید».

این روزنامه اصلاح‌طب نوشته: « اینترنت ماهواره‌ای پدیده‌ای تازه در جهان است که باعث دسترسی افراد به اینترنت آزاد و با سرعت بالا می‌شود؛ تجاری‌سازی اینترنت ماهواره‌ای و استفاده از آن هنوز با چند مشکل مواجه است. نکته اول گرانی خدمات این نوع اینترنت است و برخلاف تصور بسیاری از کاربران ایرانی، صرفا به خرید یک دیش یا گیرنده خلاصه نمی‌شود. شرکت اسپیس‌ایکس که از حامیان پروژه استارلینک است، برای کاربران ایمیلی ارسال کرده و در آن ایمیل قیمت خدمات خود را برای کاربران آمریکایی متشکل از ۴۹۹ دلار هزینه خرید دیش ماهواره‌ای و ۹۹ دلار هزینه ماهانه سرویس اعلام کرده است. از این گذشته، طراحان استارلینک اعلام کرده‌اند استفاده از آسمان کشورها برای استقرار ماهواره‌ها باید مطابق قوانین جهانی و اجازه دولت‌ها باشد که به نظر می‌رسد این قاعده برای تمامی کشورها رعایت نشود.»

شرق

کیهان/ امان ندهید

«کیهان» تیتر یک امروز خود را به سخنان دیروز رهبری اختصاص داده و به نقل از ایشان تیتر زده: «پیروزی و صیانت از کشور با مقاومت حاصل می‌شود نه تسلیم». این روزنامه اصولگرا حضور رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل و سخنرانی‌اش را نیز عکس دو کرده است. 

کیهان اما در یکی دیگر از گزارش‌های امروز خود به تحولات اخیر پرداخته و با تیتر «پادوهای دشمن نقاب ‌انداختند به جنایتکاران امان ندهید» نوشته: «طیف رادیکال مدعیان اصلاحات در ماجرای درگذشت مهسا امینی اگرچه از همان روز نخست با تحریک و تهییج افکار عمومی و برخی سلبریتی‌های وطن‌فروش به میدان آمدند، اما مانند اقدامات کور قبلی خود در مقاطع 88 و 98، زود نقاب از چهره ‌انداختند. پادوهای داخلی دشمن نظیر محمد خاتمی، مهدی کروبی، جهانگیری، عبدالله نوری و برخی احزاب ورشکسته جبهه اصلاحات، حزب اتحاد ملت، حزب کارگزاران و... در گوشه و کنار در قالب بیانیه، پیام و مصاحبه در ابتدا سعی کردند انتقادات خود را حول‌وحوش «گشت ارشاد» مطرح و بر لغو مصوبات مربوط بر سازوکار گشت‌های ارشاد متمرکز شوند اما به فاصله چند روز با اعتبارزدایی از گزارش‌ها و اظهارات رسمی پلیس پایتخت، وارد فاز رادیکال‌تری شده و افکار عمومی را برای آشوب‌های خیابانی تهییج و تحریک کردند.»

کیهان

آرمان ملی/ تجمعات و واکنش‌هــــا به درگذشت مهسا امینــــــی

«آرمان ملی» تجمعات و واکنش‌هــــا به درگذشت مهسا امینــــــی را سوژه گزارشی کرده که عکس یک امروز این روزنامه است. آرمان ملی نوشته: « آنچه از نحوه خبررسانی رسانه‌های رسمی کشور برمی‌آید این است که تجمعاتی از سوی شهروندان معترض به درگذشت مهسا امینی(دختر جوان اهل سقز که در بازداشت گشت ارشاد تهران درگذشت) و نیز شهروندان معترض به عملکرد گشت ارشاد صورت گرفته است.  به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری ایسنا «تعدادی از شهروندان تهرانی در اعتراض به عملکرد گشت‌ ارشاد و مرگ مهسا امینی تجمعی را برگزار کردند.» خبرگزاری دولت، ایرنا هم گزارش داده بود که «تعدادی از افراد در چند شهر کشور دوشنبه شب در پی درگذشت «مهسا امینی» اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.» روز سه‌شنبه 29 شهریور و همزمان با ادامه تجمعات مردمی در شهرها و دانشگاه‌های کشور، 13 نفر از نماینده‌های مجلس شورای اسلامی، ضمن بیان اینکه «لیدرهای اغتشاشات می‌خواهند کشور را درگیر آشوب‌های خیابانی کنند» گفتند «کاش دولت اجازه دهد تا جوانان غیور حسینی و فاطمی، طومار اغتشاشگران مفسد را بپیچند!» 

آرمان ملی

ایران/ صدای مردم ایران

«ایران» بی‌توجه به آنچه این روزها در کشور می‌گذرد، تمام صفحه یک امروز خود را به تصویر رئیسی و حضورش در سازمان ملل اختصاص داده است. این روزنامه دولتی تیتر زده «صدای مردم ایران» و به بازنشر سخنان وی پرداخته است. بخشی از حرف‌های رئیسی که مورد تاکید قرار گرفته از این قرار است:

* قهرمان جنگ علیه تروریسم و نابودکننده‌ داعش کسی نبود جز سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛کسی که در راه آزادی ملت‌های منطقه به شهادت رسید

* رئیس جمهور سابق امریکا سند جنایت ترور سردار سلیمانی  را به اسم خود زد، رسیدگی عادلانه قضایی به جنایتی که  خود به آن اعتراف کرده خدمت به انسانیت است

* ما در مذاکرات جدی که داشته‌ایم، نشان داده‌ایم اگر منافع ملت ایران تضمین شود، اراده‌ای قوی برای حل عادلانه این موضوع داریم

* تحریم، مجازات عدالتخواهی و استقلال ملت ایران است. تحریم، سلاح کشتار جمعی است و همراهی یا سکوت در مقابل آن نیز کمک و رضایت دادن به ظلم است

ایران

هم میهن/ گفت‌وگو در میانه بحران

«هم میهن» عکس یک امروز خود را به دیدار رهبری و پیشکسوتان دفاع مقدس که آنان را «کهنه سربازان و میراث داران» می‌خواند، اختصاص داده است.

این روزنامه اصلاح‌طلب در گزارش دیگری اما به حضور این روزهای اصلاح‌طلبان در مناظرات صداوسیما پرداخته و تیتر زده: «گفت‌وگو در میانه بحران». کامبیز نوروزی، حقوق‌دان به این روزنامه گفته: «مجموعه‌ای از عوامل موجب شده صداوسیما یک رویکرد متفاوت نشان دهد تا صداهای متنوع‌تری شنیده شود. البته گمان می‌کنم که در بخش‌هایی از نظام، این گرایش وجود دارد تا تغییرات جدی در سیاست رفتار پلیسی و غیرقانونی حجاب ایجاد شود. شاید به دنبال تغییر در این موضوع هستند که با عرف جامعه کمی سازگار باشد تا نزاع و کشمکش درباره آن به وجود نیاید. به هر حال سیاستی که در مورد ماسئل روزمرده و سبک زندگی مردم به مقابله با تضاد بین عرف و حکومت منجر شود. نتیجه آن از هم از پیش معلوم است. همیشه عرف بر سیاست غلبه می‌کند. هر اندازه که قدرت، قوی باشد، اما حریف سبک زندگی و سلیقه مشهور و عرف نمی‌شود. این باید مدنظر تصمیم گیران باشد».

هم میهن

وطن امروز/ کیفرخواست در نیویورک

«وطن امروز» عکس یک خود را به رئیسی و سخنرانی او در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اختصاص داه است. این روزنامه اصولگرا با تیتر «کیفرخواست در نیویورک» نوشته: « رئیس‌جمهوری اسلامی ایران صبح چهارشنبه به وقت محلی، در نطق خود در هفتادوهفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با اشاره به آسیب‌ها و مخاطرات نظم کنونی و رو به زوال جهان، تلاش‌های متراکم و پیوسته ملت ایران را برای شکل‌دهی به نظم و نظامی عادلانه در دنیا مورد توجه قرار داد و با برشمردن مصادیق متعدد بی‌عدالتی و استانداردهای دوگانه آمریکا در قبال مسائلی همچون تروریسم و حقوق بشر در نقاط مختلف جهان از جمله در مواجهه با ایران، به سرفصل‌های نقش برجسته و پیشرو جمهوری اسلامی ایران در ایستادگی مقابل سیاست‌های زورگویانه و مداخله‌جویانه از جمله مهار تروریسم دست‌ساز آمریکا و ناکام کردن تغییر نقشه کشورهای منطقه به فرماندهی سردار شهید سپهبد سلیمانی پرداخت و تأکید کرد رسیدگی عادلانه قضایی به جنایت رئیس‌جمهور سابق آمریکا را از طریق یک دادگاه عادلانه، دنبال خواهیم کرد.»

وطن امروز

سازندگی/ کدام ارشاد؟

«سازندگی» در شماره امروز به موضوعات متعددی پرداخته است. از تجعمات اعتراضی که در شهرهای مختلف گزارش می‌شود تا گزارش پزشکی قانونی از مرگ مهسا امینی. سخنرانی رئیسی در سازمان ملل را نیز عکس یک کرده است. همچنین سخنان رهبری در جمع پیشکسوتان دفاع مقدس را بازنشر داده است.

این روزنامه اصلاح‌طلب در سرمقاله امروز به قلم سیدافضل موسوی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران اما به موضوع گشت ارشاد و چگونگی ایجاد تغییر در رویه آن پرداخته است. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب که معتقد است «مجلس تنها نهادی است که می‌تواند قانون را برای عدم فعالیت گشت ارشاد تغییر دهد» نوشته: «به نظر می‌رسد هیچ قانونی در ارتباط با فعالیت گشت ارشاد وجود ندارد و یا اگر حتی بر اساس یک قانون یا مصوبه این گشت‌ها در حال  فعالیت هستند، این قانون صراحت روشنی درباره ابعاد فعالیت آن ندارد. از این جهت لازم است در ابتدای بحث تاکید شود که وقتی پدیده‌ای بدون مبنای قانونی روشن در جامعه بسط داده می‌شود حتی اگر مثمر ثمر باشد و دستاوردی نیز در نیل به اهداف خود داشته باشد می‌تواند چه بحران‌هایی را به دنبال خود ایجاد کند».

سازندگی

جام جم/ تصویر مقاومت صدای عدالت

«جام جم» عکس یک امروز خود را مثل خیلی از روزنامه‌ها به خصوص روزنامه‌های اصولگرا به رئیسی و سخنرانی وی در اولین حضورش در مجمع عمومی سازمان ملل اختصاص داده است. تیتر نستا خلاقانه‌تری هم دارد؛ تصویر مقاومت صدای عدالت.

این روزنامه اصولگرا نوشته: « رئیس‌جمهور در نطق خود در هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اشاره به آسیب‌ها و مخاطرات نظم کنونی و رو به زوال جهان، تلاش‌های متراکم و پیوسته ملت ایران را برای شکل‌دهی به نظم و نظامی عادلانه دردنیا مورد توجه قرار داد و با برشمردن مصادیق متعددی از بی‌عدالتی و استاندارهای دوگانه آمریکا در قبال مسائلی همچون تروریسم و حقوق بشر در نقاط مختلف جهان از جمله در مواجهه با ایران به سرفصل‌های نقش برجسته و پیشرو جمهوری اسلامی ایران در ایستادگی مقابل سیاست‌های زورگویانه و مداخله‌جویانه از جمله مهار تروریسم دست‌ساز آمریکا و ناکام کردن تغییر نقشه کشورهای منطقه به فرماندهی سردار شهید سپهبد سلیمانی پرداخت و تأکید کرد: رسیدگی عادلانه قضایی به جنایت رئیس‌جمهور سابق آمریکا را از طریق یک دادگاه عادلانه، دنبال خواهیم کرد.»

جام جم

دنیای اقتصاد/ بازار املاک در ۴ تابلو

«دنیای اقتصاد» در تیتر یک امروز خود با اشاره به اینکه «تورم کشوری مسکن در ۱۴۰۰ افت کرد؛ تورم اجاره تا سه برابر سقف دولتی افزایش یافت» نوشته: «بازار املاک کشوری در سال گذشته با چهار رویداد موثر بر بازیگران حوزه‌های ساخت، خرید و اجاره‌خانه روبه‌رو شد. طبق داده‌های جدید مرکز آمار -که وضعیت نبض املاک در زمستان۱۴۰۰ را روایت کرده است- سال گذشته سرعت رشد نقطه‌ای قیمت مسکن در کشور فصل به فصل کاهش پیدا کرد که این موضوع کاملا متاثر از کاهش «انتظارات تورمی» و البته «تحولات بازار مسکن تهران» بود. تورم کشوری مسکن در سال گذشته به زیر ۵۰درصد رسید؛ مقایسه این نرخ با تورم مسکن سال۹۹ به معنای آن است که پارسال سرعت رشد قیمت خانه و آپارتمان در کل شهرهای ایران به نصف سال قبل از آن کاهش پیدا کرد. اما با این حال، بررسی رابطه قیمت و اجاره‌خانه در آمار کشوری، «اضافه‌پرش» قیمت را مشابه آنچه در پایتخت رخ داده است، نشان می‌دهد. تابلوی ارقام اجاره مسکن هم خبر از «شکست سقف دولتی» می‌دهد. پارسال قرار بود در کل کشور، اجاره‌بها ۲۰درصد رشد کند؛ اما در واقعیت، تا سه برابر افزایش یافت.»

دنیای اقتصاد


 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها