تحلیل ناآرامی‌های اخیر در گفت‌وگو با «ناصر ایمانی»

از خواسته‌های غیرقابل اجابت تا حمایت گسترده خارجی‌ها

کد خبر: 1176360

ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا توجه به ویژگی‌های ناآرامی‌های اخیر اعم از حمایت گسترده خارجی‌ها و تمایل معترضان به کشته سازی و اغتشاش، بر اهمیت برخورد ماموران انتظامی و مسئول تاکید کرد.

از خواسته‌های غیرقابل اجابت تا حمایت گسترده خارجی‌ها

گروه سیاست سایت فردا – مردم در سراسر کشور به خیابان آمده و اغتشاشات اخیر را محکوم کردند، این اما برای بازگشت آرامش به فضای سیاسی و اجتماعی کافی نیست. لازم است که مسئولان محترم با درک صحیح از اوضاع و اقدام به موقع و دقیق، فضا را آرام کنند. چگونگی اقدام آنها اما مساله بسیار مهم است چون هر خطای کوچکی در این مقطع حساس می‌تواند، تبعات ناگوار داشته و نتایج عکس به بار آورد. لذا لازم است که مختصات ناآرامی‌های اخیر را دقیق‌تر بررسی کرده و برای مواجهه با آن یک نقشه راه تعریف شود.

ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا در گفت‌وگو با «فردا» ضمن تاکید بر اینکه «ناآرامی‌هایی از این سنخ جدید نیست» گفت: «طی سال‌های گذشته نیز راهپماییی از این جنس داشته‌ایم که موجب تحمیل خساراتی به ملت شده است. وجه تفاوت این ناآرامی‌ها با موارد پیشین اما پشتیبانی عجیب، گسترده و بی‌سابقه رسانه‌های خارجی از آن است و این خود مساله قابل تاملی است».

وی افزود: «ما اکنون با اعتراضاتی مواجه هستیم که معترضان در آن خواسته‌های هم‌سانی ندارند و برای همین نوع مواجهه با آنها دشوار شده است. یعنی اگر دقت کنید، خواهید دید که مساله فوت مرحومه مهسا امینی کاملا در حاشیه قرار گرفته است و اعتراضات دیگری به فوت او و عوامل احتمالی معطوف نیست. مساله به سوی حجاب و اعتراض به اصل حکومت و اساس نظام رفته است. حتی دیگر مساله تعطیلی نهاد گشت ارشاد هم نیست. این وضعیت نشان می‌دهد که این بخش از جامعه مترصد یک فرصت بوده‌اند و مساله آنها فوت مهسا امینی نیست. لذا خواسته‌های آنها خواسته‌هایی است که قابل اجابت نیست. مثلا یک وقتی تظاهرات صنفی است و خواسته‌هایی مطرح است که باید به آن پاسخ داد اما الان خواسته‌هایی که بتوان به آن پاسخ داد، مطرح نیست».

ایمانی در توضیح اینکه در شرایط فعلی چطور می‌توان فضا را به بهترین نحو آرام کرد، گفت: «به نظر من باید به چند نکته توجه کرد. اول اینکه مامورانی که سعی در آرام و پراکنده کردن تظاهرات دارند باید در برخورد خود بسیار دقت کنند . با این حمایت گسترده رسانه‌های خارجی از این اعتراضات مشخص است که اهداف اصلی آنها گسترده‌تر کردن و خشونت آمیز کردن اجتماعات است. ضمن اینکه دنبال کشته‌سازی هستند بنابراین نوع مواجه مسئولان انتظامی بسیار موثر است و نباید اجازه دهند که این توطئه به سرانجام برسد».

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: «نکته بعد این است که مسئولان ذی‌ربط سیاسی در کشور باید مردم را دعوت به آرامش کنند. این رویه را اما کمتر شاهد هستیم. آنها باید مرتب در رسانه‌ها حاضر شده و مردم را دعوت به آرامش کنند. در اینجا نقش شخصیت‌های غیر مسئول هم مهم است و باید مردم را دعوت به آرامش کنند چون شرایط کشور به نحوی نیست که بخواهد ناآرام باشد. متاسفانه اما شاهدیم که برخی سلبریتی‌ها پرونده خوبی از خود نشان نداده‌اند و این در سابقه ذهنی باید باقی بماند که بدانیم این‌ها چه کردند و چقدر قابل اعتماد هستند. برخی که سکوت کرده و برخی هم متاسفانه نفت بر آتش می‌ریزند».

ایمانی همچنین گفت: «این نکته را نیز باید اشاره کنیم که این مسائل باید در طول زمان حل شود یعنی حکومت به قدری نقش ایفا کند که شخصیت‌های مطرح در موارد اینچنینی مردم را دعوت به آرامش کنند. این کار البته کمتر شده و شاهدیم که هر یک از این شخصیت‌ها به نوعی مساله دارند و در این طور مواقع سکوت می‌کنند. به هر حال شرایط کشور بسیار ویژه است و برای درک این حساسیت کافی است به این قرینه استناد کنیم که آن هم حجم عجیب حمایت‌های خارجی از این اعتراضات است که نشان می‌دهد چقدر این وضعیت برای آنها مهم است».

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها