ادامه پیغام و پسغام‌های هسته‌ای از طرف‌های ثالث

کد خبر: 1178054

با وجود اصرار دولت امریکا بر بن‌بست در مذاکرات احیای برجام، ایران می‌گوید که معتقد نیست مذاکرات به بن‌بست رسیده و از «جدیت برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار» صحبت می‌کند.

ادامه پیغام و پسغام‌های هسته‌ای از طرف‌های ثالث

کلید خوردن پروسه آزاد‌سازی بخشی از دارایی‌های مالی ایران در کره‌جنوبی نشان داد که به‌رغم توقف مذاکرات احیای برجام، طرفین همچنان برای به نتیجه رسیدن مذکرات چشم‌انداز مثبتی دارند. در تازه‌ترین تحول، وزیر خارجه قطر که یک طرف اصلی در روند آزاد‌سازی دارایی‌های ایران بود، با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران تلفنی گفتگو کرد. در حالی که مقام‌های ایرانی از جمله وزیر خارجه، طی روز‌های اخیر از تداوم تبادل پیغام و پسغام‌ها برای شروع مذاکرات صحبت کرده‌اند، «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر در گفت‌وگوی تلفنی با امیر عبداللهیان، به او گفت که طرف امریکایی علاقه‌مند است تبادل پیام‌ها و تلاش اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده، منجر به دستیابی به توافق و بازگشت به برجام شود.

در مقابل امیرعبداللهیان نیز از جدیت ایران «برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار» صحبت کرده و گفته که با استفاده از فرصت حضور در نیویورک، برای نزدیک‌تر شدن دیدگاه‌های مذاکراتی، از طریق واسطه پیام‌های بیشتری بین امریکا و ایران تبادل شد. نکته قابل تأمل اینکه به‌رغم گزارش‌ها از واشنگتن درباره بن‌بست در مذاکرات، تهران چنین برآورد منفی از وضعیت موجود ندارد. امیرعبداللهیان به وزیر خارجه قطر گفته است: «معتقدیم کار اکنون در مسیر درست خود قرار دارد. نحوه استمرار تعامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران نیز در جریان سفر محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی به وین از دیگر تحولات است.» وزیر خارجه ایران در گفت‌وگویی جداگانه با رادیو ملی امریکا (NPR) گفته است: «در مجموع گفتگو‌های مثبت و رو به جلویی را در وین پشت سر گذاشتیم. از ماه مارس تاکنون پیام‌های زیادی را با طرف امریکایی تبادل کرده‌ایم. مسیری طولانی را پشت سر گذاشته‌ایم و اکنون در گام‌هایی قرار داریم که موضوعاتی اندک، ولی مهم روی میز قرار دارد.» ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه نیز ضمن تأیید اینکه همچنان «در روند مذاکرات و تعامل و تبادل پیام حضور داریم»، گفته است: «همچنان امکان و فرصت برای توافق و ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد و این امکان هست که در صورتی که طرف مقابل، مشخصاً دولت امریکا، اراده سیاسی خودش را بروز و ظهور دهد، این توافق در زمان کوتاهی شکل بگیرد. معتقدیم فرصت همچنان برای احیای توافق باقی است.» او وجود بن‌بست را به شکلی که طرف امریکایی از آن صحبت کرده، رد کرده و می‌گوید: «نمی‌توانیم از بن‌بست در روند مذاکرات صحبت کنیم، چون روند تبادل پیام‌ها ادامه دارد و توافقاتی که قبلاً صورت گرفت و جمع‌بندی آن توسط مذاکره‌کننده اروپایی به طرف‌های مذاکرات داده شد پاسخی که طرف ایرانی داد پاسخ کمک‌کننده‌ای به این بود که روند مذاکرات ادامه یابد و به جمع‌بندی مذاکرات و اجرای توافق منجر شود.

موضع مشابه در تهران و واشنگتن

تهران و واشنگتن در موضعی مشابه، ارتباط آزادی زندانیان دو طرف مذاکرات هسته‌ای را رد کرده‌اند. آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی روز یک شنبه به رویترز گفت: «گزارش‌های منابع ایرانی مبنی بر انتقال وجوه مربوط به آزادی باقر نمازی و مرخصی سیامک نمازی کاملاً نادرست است.» سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا به خبرگزاری فرانسه گفت: «باقر نمازی به ناحق در ایران بازداشت شد و پس از گذراندن دوران محکومیتش، به‌رغم نیاز مکرر به مراقبت‌های فوری پزشکی، اجازه خروج از کشور را نداشت.» کنعانی هم دیروز گفت که آزادی باقر نمازی اقدامی انساندوستانه بوده و مرتبط با هیچ موضوع دیگری نبوده و سیامک نمازی هم بعد از پایان دوران مرخصی به زندان بازمی‌گردد. به گفته سخنگوی وزارت خارجه، زندانیان انساندوستانه و در چارچوب خاص خود از طریق واسطه‌ها با امریکا در حال مذاکره بود. ایران این موضوع را به بحث‌های دیگر و مذاکرات هسته‌ای پیوند نزده و می‌توانست زودتر صورت بگیرد. اینکه در این مقطع صورت گرفته ارتباطی به این موضوع ندارد.

منبع: روزنامه جوان

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها