ایران هراسی تسلیحاتی

کد خبر: 1180691

سناریوی جدید کشورهای غربی درباره استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین

ایران هراسی تسلیحاتی

  پهپادهای ایرانی یکی از سرفصل‌های جدید و البته جدی در صحبت مقامات کشورهای غربی و امریکایی شده است تا مسأله ادعایی فروش آنها به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین به انگاره‌ای قطعی تبدیل شود. مقامات غربی در حالی تلاش دارند پس از انتشار تصاویر تعدادی پهپاد روسی در آسمان اوکراین آنها را به ایران منتسب کنند که همچنان در بین مقامات امریکایی و اروپایی در این خصوص تردید وجود دارد. در آخرین مورد یک مسئول عالیرتبه در وزارت دفاع امریکا اعلام کرد که این وزارت نمی‌تواند با اطمینان بگوید که پهپادهای به کار رفته در حمله به اوکراین ساخت ایران هستند. وی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره به صراحت تأکید کرد: «نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که روسیه در حمله به کی‌یف از پهپادهای ایرانی استفاده کرده است.» ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سؤال که آیا امریکا ارزیابی مستقلی دارد که تأیید کند در حملات پهپادی روز دوشنبه به کی‌یف، پهپادهای ایرانی بوده‌اند، از پاسخ به این سؤال طفره رفت و گفت: «من نمی‌توانم چیزی درباره این گزارش‌ها بگویم اما همان‌طور که در ابتدا اشاره کردم، ما از ماه ژوئیه در این باره هشدار داده بودیم و این فقط به خاطر به‌کارگیری آنها نبود، بلکه موضوع در وهله اول، برنامه ایران برای فروش پهپاد به روسیه بود.»

تردید و تزویر

اذعان مقامات امریکایی بخوبی نشان می‌دهد فارغ از ادعای استفاده از پهپاد ایرانی، کشورهای غربی با اصل مراودات ایران با کشورهای مختلف جهان مخالفت دارند و اکنون نقدترین بهانه در دست آنها مرتبط با جنگی است که کشورهای اروپایی را در وضعیت دشواری قرار داده و می‌تواند آنها را برای همراهی با سیاست ضدایرانی امریکا همراه‌تر کند. جالب آنکه مقامات اتحادیه اروپا نسبت به ادعای امریکایی‌ها تردید داشته و دست به عصاتر برخورد می‌کنند. چند روز قبل جوزپ بورل نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌و‌گوی تلفنی با وزیر امور خارجه کشورمان پس از شنیدن توضیحات امیرعبداللهیان در خصوص سیاست عدم ارسال سلاح به طرفیت درگیر و توقف جنگ آن را درخور توجه دانسته بود.

اظهارات متناقض امریکایی‌ها

با این حال برخی مقامات امریکایی سخنانی خلاف مقام پنتاگون و معاون سخنگوی وزارت خارجه این کشور می‌زنند. رابرت مالی نماینده ویژه امریکا در امور ایران که پروژه او در ارتباط با ایران یعنی دستیابی به توافقی گسترده‌تر و قوی‌تر با ایران به شکست انجامیده از جمله کسانی است که ادعاهایی را در این خصوص مطرح کرده است. روزنامه «اورشلیم پست» در گزارشی با اشاره به گفت‌و‌گوی رابرت مالی با CNN آورده است که او در پاسخ به این سؤال که ارزیابی اوکراین مبنی بر اینکه روسیه از پهپادهای ساخت ایران برای حمله به شهرهای اوکراین استفاده کرده است، صحت دارد یا نه، گفت: «امریکا از ماه ژوئیه مطلع بود که ایران برای فروش صدها پهپاد به روسیه آماده می‌شد و «حالا ما همین امروز صبح [دوشنبه] شاهد خرابی‌هایی هستیم که این پهپادها به بار می‌آورند. ما هر کاری بتوانیم برای متوقف کردن آن انجام می‌دهیم.» او مدعی شد: «ایرانی‌ها آن را انکار می‌کنند اما همه، اول و بیشتر از همه اوکراینی‌ها فریب این دروغ‌ها را نمی‌خورند. ما هر کاری بتوانیم برای متوقف کردن آن انجام می‌دهیم، تحریم روسیه، ایران یا هر کس دیگری که در انتقال این تسلیحات نقش داشته باشد.» مالی همچنین درباره تکذیب انتقال این پهپادها به روسیه از سوی ایران و تردید اروپا نسبت به این مسأله گفت: «به شواهد و مدارک نگاه کنید. من مطمئنم اتحادیه اروپا نیز به همین نتیجه خواهد رسید و انتقال این پهپادها را تحریم خواهد کرد.» در پی همین سخنان بود که «دیمیترو کولبا» وزیر خارجه اوکراین روز دوشنبه خواستار تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران شد. وزیر خارجه اوکراین روز سه‌شنبه نیز گفت که پیشنهاد قطع روابط دیپلماتیک با ایران را به «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین ارائه کرده است.

واکنش رسمی روسیه

علاوه‌بر آنکه ایران بارها اعلام کرده است که یک طرف جنگ نبوده و خواهان اتمام فوری جنگ بوده، مقامات روسی نیز به ادعای مقامات امریکایی واکنش نشان دادند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه دیروز (سه‌شنبه) ادعای مقامات غربی درباره خرید پهپادهای انتحاری از جمهوری اسلامی ایران و استفاده کردن آنها در جنگ اوکراین را رد کرد و طی یک نشست خبری در کرملین، در واکنش به گزارش‌ها مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در حملات روز گذشته به کی‌یف، تأکید کرد: «ما در عملیات‌های خود در اوکراین از تجهیزات روسی با نام‌های روسی استفاده می‌کنیم.»  

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین در پیامی به تهدیدهای اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران به اتهام دست داشتن ایران در جنگ روسیه در اوکراین انتقاد کرد. علاوه‌بر این، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به اظهارات جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره اعمال تحریم‌های احتمالی علیه ایران به اتهام ارسال تسلیحات به روسیه به دنباله‌روی اروپا از امریکا حتی به بهای نادیده گرفتن منافع اروپایی‌ها کنایه زد و نوشت: «آیا جوزپ بورل به موضوع بمباران نورد استریم رسیدگی کرده است؟ ظاهراً پس از اظهارات واشنگتن درباره منافع امریکا در متوقف کردن تأمین گاز از طریق این خطوط گازی به اروپا، تمایل شدید اتحادیه اروپا به انجام دادن تحقیقات در این‌باره کاملاً از بین رفته است. آنها تصمیم گرفتند یکباره سراغ ایران بروند.» اظهارات زاخارووا در پی این مطرح می‌شود که بورل گفته بود، اتحادیه اروپا به‌دنبال دلیل قاطع درخصوص دست داشتن ایران در حمله نظامی روسیه به اوکراین است.

آمادگی ایران برای مذاکره با اوکراین

ناصر کنعانی نیز دیروز سه‌شنبه ادعاهای بی‌اساس امریکا که بر پایه اطلاعات غلط و مفروضات مغرضانه مطرح می‌شود را بخشی از فضاسازی سیاسی و هدفمند دستگاه‌های رسانه‌ای برخی از کشورها علیه جمهوری اسلامی ایران قلمداد کرد و از همین رو آمادگی کشورمان را برای گفت‌وگو و مذاکره با اوکراین جهت رفع این اتهامات اعلام کرد. سخنگوی دستگاه سیاست خارجی با تأکید بر بیطرفی فعال جمهوری اسلامی ایران در جنگ اوکراین تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای منازعه همواره ضمن مخالفت با ادامه جنگ، بر لزوم توقف درگیری و حل و فصل اختلافات از طریق مسالمت آمیز تأکید کرده و در این ارتباط دیدارها و تماس‌های متعددی از سوی وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان روسی و اوکراینی انجام گرفته است.  کنعانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با اتخاذ یک موضع شفاف و خلل ناپذیر همواره بر رعایت اصل بنیادین حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و یکپارچگی تمام کشورها از جمله اوکراین بر اساس اصول و اهداف منشور ملل متحد و حقوق بین الملل تأکید کرده است.

ادعای گزاف در خصوص نقض قطعنامه 2231

با وجود تردید اغلب کشورهای اروپایی و مقامات اتحادیه اروپا نسبت به کمک تسلیحاتی ایران به روسیه در بحران اوکراین، مقامات انگلیسی و فرانسوی سعی دارند تا با پیروی از سناریونویسی امریکایی‌ها این فضاسازی ضدایرانی را تکمیل کنند. از همین رو آنها در روزهای اخیر ادعای خود را نقض قطعنامه 2231 توسط ایران معرفی کرده‌اند. به‌عنوان نمونه «آنه کلر لجندر» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفته بود: «ارائه پهپادهای ایرانی به روسیه نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود.» این ادعاها در حالی صورت گرفته است که حتی بر اساس مصوبه شورای امنیت و قطعنامه ۲۲۳۱ از اکتبر ۲۰۲۰ رسماً تحریم‌های تسلیحاتی ایران پایان یافته و جمهوری اسلامی هیچ محدودیتی برای خرید و فروش تسلیحات با هیچ کشوری از منظر شورای امنیت سازمان ملل ندارد. بنابراین به فرض صحت ادعاهای امریکا علیه ایران باز هم ایران قطعنامه 2231 را نقض نکرده بود. همه این موارد و ادعاهای متناقض مقامات غربی خود گویای آن است که غربی‌ها به هر بهانه‌ای برای واقعیت‌نمایی از بحران‌سازی اخیر تمسک می‌جویند.

 

بــــرش

سرلشکر رحیم‌صفوی مطرح کرد

22 کشور به دنبال خرید پهپادهای ایرانی

​​​​​​​سرلشکر سید یحیی رحیم‌صفوی در همایش علم و فناوری در دفاع مقدس که صبح دیروز (سه‌شنبه) در دانشگاه جامع امام حسین (ع) برگزار شد با اشاره به پیشرفت‌های کشور در حوزه دفاعی اظهار داشت: پیش از انقلاب اسلامی ۸۵ درصد تجهیزات نظامی از خارج وارد می‌شد و امروز ۸۵ درصد در داخل تولید می‌شود، به طوری‌ که ۲۲ کشور درخواست خرید پهپادهای ایرانی را دارند.مشاورعالی فرمانده کل قوا خطاب به حاضران افزود: شما به بهانه برگزاری این همایش باید بگویید چگونه همزمان سیستم‌سازی کردید، نیرو آموزش دادید، تجهیزات را یا خریداری کردید یا ساختید یا از دشمن به غنیمت گرفتید، چگونه بعد از هر عملیاتی تعمیر و نگهداری کردید، ١٥ گردان عملیاتی را در ثامن‌الائمه تجهیز کردید تا یکصد هزار نفر نیرو را در قالب بیش از ٣٤ تیپ و لشکر در عملیات‌های فاو (بهمن سال ١٣٦٤) و کربلای ۵ (١٩دی‌ماه سال ١٣٦٥) تجهیز کردید و چگونه پیروزی آفریدید. سرلشکر صفوی افزود: اینکه چگونه بعد از فرمان حضرت امام خمینی (ره) در ٢٦ شهریور سال ١٣٦٤ مبنی بر تشکیل سه نیروی زمینی، دریایی و هوایی در سپاه سیستم‌های مخابراتی آن را ایجاد کردید، چگونه صدها کیلومتر کابل مخابرات زمینی در جنوب احداث کردید.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها