خبر به روایت «فردا»

نمایش اقتدار/ توان چانه‌زنی/ بودجه دولت

کد خبر: 1180692

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

نمایش اقتدار/ توان چانه‌زنی/ بودجه دولت

گروه سیاست سایت فردا - روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است: 

 

اعتماد/ نمایش اقتدار ایران درکناره‌های ارس

«اعتماد» رزمایش نیروی زمینی سپاه در شمال آذربایجان شرقی را عکس یک کرده و با عنوان «نمایش اقتدار ایران درکناره‌های ارس» نوشته: « از زمان آغاز جنگ قره‌باغ میان ارمنستان و آذربایجان این سومین رزمایشی است که ایران در این منطقه برگزار می‌کند تا تعادل در این منطقه برقرار شود. روز گذشته و در دومین روز همایش بازخوردها به برگزاری این همایش ابعاد و زوایای وسیعی پیدا کرد؛ در شرایطی که هنوز واکنش رسمی از سوی مقامان ترکیه‌ای، آذربایجانی و روسی منتشر نشده، سید‌عباس موسوی سفیر کشورمان در باکو درخصوص رزمایش اقتدار نیروی زمینی سپاه در توییتی نوشت: «پیام روشن رزمایش اقتدار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برای کشورهای همسایه صلح، دوستی و تحکیم امنیت پایدار و برای دشمنان اعلام آمادگی برای دفاع از مرزهای کشور و پاسخ قاطعانه به هرگونه تهدید و مداخلات کشورها و رژیم‌های فرامنطقه‌ای است.» 

اعتماد

جوان/ آشوب افشا و ابطال در میان آشوبگران!

«جوان» کارتونی را عکس یک کرده که نشان می‌دهد آنچه در برخی رسانه‌های معاند از جمله ایران اینترنشال و بی‌بی‌سی و من و تو گفته می‌شود شایسته سطل زباله است و باید از سر برون شود. این روزنامه اصولگرا در گزارش خود با تیتر «آشوب افشا و ابطال در میان آشوبگران!» آورده است: «با سپری‌شدن چیزی حدود یک ماه از آغاز طرح براندازی جمهوری اسلامی ایران که با رمز «مهسا امینی» آغاز شده‌بود و در شرایطی که به گفته وزیر کشور اغتشاشات در سراسر کشور کنترل شده، کار به جایی رسیده که لیدر‌های اپوزیسیون و برانداز با چنگ و دندان به جان هم افتاده‌اند و دروغ‌های همدیگر را تکذیب و رسوا می‌کنند. ادبیات فحاشانه و دروغگویی‌های گروه‌های مختلف برانداز اعم از سلطنت‌طلبان، نایاک‌ها، منافقین و برخی سلبریتی‌های خارج‌نشین که قرار بود تکه‌های پازل براندازی را کنار هم بچینند، موجب شده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن با هم به چالش بخورند و در حالی که هنوز کمترین موفقیتی در اهداف براندازانه شان به دست نیاورده، هر کدام دنبال سهم خود هستند و برای این سهم خواهی از یک سو یکدیگر را محکوم و از سوی دیگر اکاذیب هم را رسوا می‌کنند.»

جوان

شرق/ توان چانه‌زنی

«شرق» در گفت‌وگو با حشمت‌الله فلاحت‌پیشه به بررسی تحریم‌های اتحادیه اروپا و تأثیر آن بر مناسبات دیپلماتیک پرداخته و با عنوان «می‌خواهند توان چانه‌زنی تهران را کاهش دهند» به نقل از وی نوشته: « اتفاقات یک ماه گذشته در داخل ایران این تصور را برای اروپایی‌ها به وجود آورده است که اکنون بستری برای فشار مضاعف بر ایران شکل گرفته است. ... باید نهایت سوءاستفاده را در جهت تداوم و تشدید این اعتراضات در داخل کشور فراهم کرد تا در راستای توان چانه‌زنی دیپلماتیک ایران در عرصه‌های مختلف سیاست خارجی و در موضوعات دیگری مانند برجام تحت‌الشعاع قرار گیرد و ایران از موضع ضعف وارد مذاکرات آتی شود و در کنار آن مؤلفه‌های قدرت ملی، منافع ملی و امنیت ملی ایران هم شکننده شود. در این رابطه اگر اروپایی‌ها نهایتا به این جمع‌بندی برسند که از طریق دامن‌زدن به اعتراضات در داخل ایران نمی‌توانند کاری از پیش ببرند، آن زمان دوباره روی مسئله برجام و مذاکرات با ایران مانور خواهند داد. اشتباه تحلیلی است که فکر کنیم برجام، دیپلماسی هسته‌ای و سیاست‌های دیگری از این نوع در راستای آشتی، مصالحه، مذاکره و رسیدن به توافق با جمهوری اسلامی ایران بوده است.»

شرق

کیهان / طناب پوسیده تحریم

«کیهان» در تیتر یک امروز خود به رویکرد غرب در قبال ایران مبنی بر افزایش فشارها و تحریم پرداخته و با عنوان « آشوب‌ها شکست خورد اروپا به طناب پوسیده تحریم آویزان شد» نوشته: «با اینکه آتش اغتشاشات اخیر فرونشسته و کارشناسان و تحلیلگران به شکست دشمنان ایران اذعان می‌کنند، اما باز هم اروپایی‌ها که این روزها درگیر مشکلات عمیق اقتصادی و اجتماعی در جوامع خود هستند، برای تداوم فشار علیه ایران به ابزار تحریم‌ها متوسل شدند. ... تحلیل دستگاه نظری اتحادیه اروپا آن است که رویکرد فعال و انقلابی نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه دیپلماسی، تحت تأثیر التهابات و ناآرامی‌های سیاسی داخلی مهار می‌شود و آنها می‌توانند در موضوع مذاکرات هسته‌ای از آب گل‌آلود ماهی بگیرند حال ‌آنکه انسجام و وحدت اجتماعی و پیوند ملت و حاکمیت خدشه‌ناپذیر بوده و اساساً تجربه 44 ساله ایران در قبال تحریم‌ها و برگ‌های برنده نظام اسلامی در مذاکرات با طرف‌های مقابل (برخورداری از ذخایر نفتی و هسته‌ای، دیپلماسی منطقه‌ای و اقتصادی، قدرت بازدارندگی و نقش محوری ایران در جبهه مقاومت) مهارکننده فتنه‌های گوناگون دشمنان نظام اسلامی است.»

کیهان

آرمان ملی/ خطر عبور مردم از جریان‌های سیاسی

«آرمان ملی» گفت‌وگویی دارد با غلامرضا انصاری فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو سابق شورای شهر که با عنوان «زنگ خطر عبور مردم از جریان‌های سیاسی نادیده گرفته شد» عکس یک شده است. این روزنامه اصلاح‌طلب به نقل از وی نوشته: «امروز صحبت از اصلاح امور و همراه کردن جامعه و به خصوص نسل جوان که به اطلاعات آزاد و دانش روز دسترسی دارد کار آسانی نیست. این در حالی است که بیمار ما نیز مدت‌هاست از مرز خطر عبور کرده است. با این وجود هنوز هم دیر نیست و اگر دلسوزان مُلک و ملت به دنبال عبور از این مشکلات هستند باید یک رویکرد تحول‌گرایانه را در دستور کار خود قرار بدهند. مسئولان جامعه باید در یک اقدام شجاعانه به صورت رسمی اعلام کنند که صدای اعتراض مردم شنیده شده است و مسئولان به دنبال اصلاح کارکرد ناقص نحوه مدیریت جامعه هستند.»

این روزنامه اصلاح‌طلب در تیتر یک امروز خود نیز با عنوان «هشتاد میلیارد دلار هدر رفت انرژی» انتقادات رئیس مجلس از اهمال در جلوگیری از اتلاف منابع انرژی را پوشش داده است.

آرمان ملی

ایران/ ایران هراسی تسلیحاتی

«ایران» از سناریوی جدید برخی کشورهای غربی درباره استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین گزارش داده و در تیتر یک امروز خود با عنوان «ایران هراسی تسلیحاتی» نوشته: «پهپادهای ایرانی یکی از سرفصل‌های جدید و البته جدی در صحبت مقامات کشورهای غربی و امریکایی شده است تا مسأله ادعایی فروش آنها به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین به انگاره‌ای قطعی تبدیل شود. مقامات غربی در حالی تلاش دارند پس از انتشار تصاویر تعدادی پهپاد روسی در آسمان اوکراین آنها را به ایران منتسب کنند که همچنان در بین مقامات امریکایی و اروپایی در این خصوص تردید وجود دارد. در آخرین مورد یک مسئول عالیرتبه در وزارت دفاع امریکا اعلام کرد که این وزارت نمی‌تواند با اطمینان بگوید که پهپادهای به کار رفته در حمله به اوکراین ساخت ایران هستند. ... اذعان مقامات امریکایی بخوبی نشان می‌دهد فارغ از ادعای استفاده از پهپاد ایرانی، کشورهای غربی با اصل مراودات ایران با کشورهای مختلف جهان مخالفت دارند و اکنون نقدترین بهانه در دست آنها مرتبط با جنگی است که کشورهای اروپایی را در وضعیت دشواری قرار داده و می‌تواند آنها را برای همراهی با سیاست ضدایرانی امریکا همراه‌تر کند. جالب آنکه مقامات اتحادیه اروپا نسبت به ادعای امریکایی‌ها تردید داشته و دست به عصاتر برخورد می‌کنند. »

ایران

هم میهن/ کشف حقیقت

«هم میهن» با تیتر «کشف حقیقت را به رسانه‌ها بسپارید» ادعای علی دایی درباره حوادث اردبیل و واکنش‌ دستگاه قضایی به آن را مورد توجه قرار داده و نوشته: «گرچه این مواجهه با رعایت جایگاه علی دایی صورت گرفته است؛ اما پرسشی جدی‌تر و مهم‌تر را پیش روی می‌نهد و آن اینک کشف حقیقت آیا کار دستگاه قضایی و اسطوره ورزشی است؟ پس نهادهای مدنی و رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران آزادی و امنیت فعالیت اخبری و تهیه گزارش‌های دقیق تحقیقی و تحلیلی را داشته باشند، چه در ماجرای دختران و پسرانی که شبکه‌های ماهواره‌ای و توییت پراکنان بی‌نام و نشان هر روز نام آنها را به عنوان کشته‌شدگان بیان می‌کنند و زمینه اعتراض و خشم از بخشی از جامعه یا مناطق و استان‌های کشور را فراهم می‌سازد، چه در آتش‌سوزی زندان اوین که روزنامه‌نگاران مستقل نه تنها امکان تهیه خبر و گزارش از ماجرا را پیدا نکردند، که برخی از آنان به خاطر فعالیت‌ رسانه‌ای قبلی خود، آن شب بر خطر را در سلول‌ها می‌گذرانند».

هم میهمن

صبح نو/ نمایش اقتدار در ارس

«صبح نو» با اشاره به اینکه رزمایش اقتدار ایران در رودخانه مرزی ارس برگزار شد، تیتر زده «خط قرمز ایران؛ تغییر جغرافیایی منطقه» و نوشته: « سپاه در این رزمایش برای نخستین بار عبور از رودخانه مرزی ارس را تمرین می‌کند. این رزمایش بزرگ‌ترین مانور نظامی جمهوری اسلامی از زمان جنگ قره‌باغ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان است. رزمایشی که شعارش «ایران مقتدر» است. اهمیت این رزمایش از این جهت است که منطقه قفقاز روزهای ناآرامی را می‌گذراند و ایران نیز بارها در هشداری به همسایگان شمالی خود اعلام کرده است که هیچگونه تغییر مرزی جغرافیایی را نمی‌پذیرد».

این روزنامه اصولگرا در گزارش دیگری با عنوان «حکمرانی نامناسب انرژی» انتقادات قالیباف، رئیس مجلس در این زمینه را پوشش داده و نوشته: «حکمرانی نامناسب انرژی».

صبح نو

سازندگی/ ضعف ساکنان نهاد قدرت

«سازندگی» شفیعی کدکنی را عکس روی جلد کرده و همچنان که او را شاعر زمانه می‌خواند، نوشته: «استاد محمدرضا شعیعی کدکنی این روزها درحالی 83 ساله شد که کلاس‌های او سه سال است در دانشگاه تهران تشکیل نمی‌شود.»

این روزنامه اصلاح‌طلب در سرمقاله امروز خود به قلم حسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی با عنوان «ضعف ساکنان نهاد قدرت» نوشته: «اعتراضات نتیجه سیاستی است که در استقلال نیروهای سیاسی و اجتماعی را به رسمیت نمی‌شناسد.»

مرعشی نوشته: «با مرور وقایع در یک دهه و حتی دو دهه اخیر در میابیم که با ضعفی روشن در نهادهای رسمی مواجه هستیم. نهادهای رسمی در دولت در سطح رئیس جمهور و وزرا و معاونین ، در مجلس ، شورای نگهبان، خبرنگان رهبری، نهادهای امنیتی اعم از نهاد اطلاعات، سپاه، ناجا و البته صداوسیما و ائمه جمعه همه درگیر این ضعف هستند که به جای اینکه مجموعه مکمل هم باشند و در یک تقسیم کار هوشمندانه‌ای و در ماموریتی یکپارچه هر کدام در جای مناسبی قرار بگیرند و بتوانند جامعه را متقاعد و به آرامش برسانند، متاسفانه همه یک موضع گرفته و رفتاری کاملا کلیشه‌ای را پیش می‌گیرند.»

سازندگی

وطن امروز/ اروپا باغ وحش است

«وطن امروز» ادامه اعتراض مردم و مقامات کشورها نسبت به اظهارات نژادپرستانه بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی را پوشش داده و در گزارشی که تیتر یک شده با عنوان «اروپا باغ‌وحش است» نوشته: « مسؤول سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپایی اخیرا طی سخنرانی خود در بلژیک گفت: «اروپا یک باغ است اما اکثر سایر نقاط جهان یک جنگل و جنگل می‌تواند به باغ حمله کند». ... شاید بشود با این گفته بورل که قاره سبز را به یک باغ توصیف می‌کند کنار آمد اما چیزی که دقیقا مسؤول ارشد دیپلماسی اروپا نمی‌گوید این است که این باغ به چه بهایی به دست آمده است. بعید است مرور آن برای بورل سخت باشد.  تاریخ می‌گوید بنای این باغ سبز روی خون میلیون‌ها انسان استوار شده است. در حقیقت اروپایی‌ها زمانی به این درک رسیدند که باید متمدنانه‌تر باشند و در کنار هم باغی درست کنند که از کشتن یکدیگر خسته شدند. 3 جنگ بزرگ در این قاره و به سردمداری قدرت‌های اروپایی‌، رکورد «ترین‌ها» را در تاریخ بشریت جابه‌جا کرده است.»

وطن امروز

دنیای اقتصاد/ چاه ویل بودجه دولت

«دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه «شکاف میان دخل و خرج بودجه در سال ۱۴۰۰ به ۲۰۵ هزار میلیارد تومان رسید» در گزارشی که تیتر یک کرده، با عنوان «چاه ویل بودجه دولت» نوشته: «روز گذشته، گزارش تفریغ بودجه سال۱۴۰۰ در مجلس ارائه شد. دیوان محاسبات کشور نیز خلاصه‌ای از این گزارش را قرائت کرد. این گزارش نشان می‌دهد که کسری تراز عملیاتی دولت در سال گذشته به ۴۶۴هزار میلیارد تومان رسیده و کسری محقق‌شده نیز حدود ۲۰۵همت بوده است. موضوعی که تایید می‌کند در سال گذشته، درآمدها از هزینه‌ها عقب مانده است. نکته قابل توجه این است که عملکرد درآمدهای نفتی در دو ماه آخر سال گذشته، بیش از مجموع درآمدهای نفتی در ماه‌های قبل از آن بوده است. همچنین براساس گزارش رسمی، میزان مالیات بر خانه‌های خالی «صفر» گزارش شده است. نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» در ارزیابی از گزارش تفریغ بودجه۱۴۰۰ تاکید کردند که دستگاه‌های دولتی به ماشین‌هایی برای بلعیدن بودجه و اعتبار تبدیل شده‌اند و به همین دلیل برنامه‌ها در بودجه به اهداف خود دست نمی‌یابد. در عین حال ضروری است که نسبت به دستگاه‌های دولتی که طبق احکام بودجه عمل نکرده‌اند، برخوردهای لازم و قانونی انجام شود.»

دنیای اقتصاد

جام جم/ فرانسه؛ مهدسانسور

«جام‌جم» که نگران اعتراضات و برخورد دولت فرانسه با معترضان است است، در گزارشی که امروز تیتر یک کرده با عنوان «فرانسه؛ مهدسانسور» نوشته: «شبکه اس‌آر‌اف سوئیس در‌خصوص آنچه در فرانسه می‌گذرد، می‌گوید: «اعتصاب کلاسیک توسط اتحادیه‌ها برای دریافت دستمزد بیشتر امسال بسیار شدید است و تورم، بودجه کارکنان را می‌خورد. در عین حال، شرکت‌های انرژی بالاتر از حد متوسط از این بحران سود می‌برند. به همین دلیل است که کارکنان پالایشگاه‌ها در بخش انرژی و هم‌اکنون در نیروگاه‌های هسته‌ای اعتصاب می‌کنند». اما این تنها شکل اعتراض در فرانسه نیست! این اعتراض بر‌خلاف نوع اول، سازماندهی شده نبوده و مصدری مشخص ندارد. این اعتراض‌ها در حقیقت قیام انقلابی افرادی است که احساس می‌کنند عقب مانده‌اند و فریاد می‌زنند تا شنیده شوند. این اعتراض‌ها قابل‌قیاس با اعتراض‌های جلیقه زردهاست که چهار سال پیش صدها هزار نفر در این تظاهرات‌ها به خیابان‌ها آمدند. با این حال پلیس فرانسه در میان سکوت رسانه‌های مدعی آزادی و در سایه سرکوب نهادهای امنیتی و پلیسی در این کشور، هر‌گونه اعتراضی را به بدترین نحو ممکن پاسخ می‌دهد!»

جوان

 


 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها