مرتضوی: اولویت ما عدالت محوری است

کد خبر: 1180723

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه اولویت ما در این وزارتخانه عدالت محوری است گفت: وزارتخانه‌ای که امروز به عنوان کوچکترین سرباز برای تصدی‌ آن معرفی شده‌ام، سلسله مباحث مختلفی دارد که در دوران های متعدد مدیریتی با نظام مسائل آن آشنا هستم.

مرتضوی: اولویت ما عدالت محوری است

سید صولت مرتضوی گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه امروز مجلس (چهارشنبه ۲۷ مهر) گفت: فرزند ایران اسلامی هستم و همواره به فرزند ایران بودن افتخار می‌کنم و امیدوار هستم در آینده توفیق خدمت به ایران اسلامی را داشته باشم.

مرتضوی با اشاره به حضور نیافتن رئیس‌جمهور در این جلسه گفت: علت عدم حضور رئیس‌جمهور به دلیل نشست مهم هیأت وزیران است. دولت امروز در نشست هیأت وزیران خود موضوع مهمی را در دستور کار دارد  طوری که رئیس‌جمهور حتما باید آنجا حضور داشته باشد و به همین دلیل آیت‌الله رئیسی امروز نتوانست در صحن مجلس شورای اسلامی حاضر شود.

وی افزود: وزارتخانه‌ای که امروز به عنوان کوچکترین سرباز برای تصدی اش معرفی شده ام سلسله مباحث مختلفی دارد که در دوران های متعدد مدیریتی با نظام مسائل آن آشنا هستم. بحث اشتغال، موضوع آسیب های اجتماعی، اعزام نیروی کار به خارج از کشور، نظارت بر نیروهای کاری که از کشورهای همسایه در کشور ما مشغول هستند از جمله مشکلاتی است که با آن درگیر هستیم.

مرتضوی با تاکید بر اینکه اولویت ما در این وزارتخانه عدالت محوری است تصریح کرد: شما به نیکی به نظام مسائل این وزارتخانه اشراف دارید علاوه بر موضوعات که ذکر شد؛ ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی و عدم سود دهی شرکت های وابسته و مشکلات آموزشی و پژوهشی نیز بخشی دیگر از مشکلات این وزارتخانه است که بنده برای برون‌رفت از این مباحث رویکردهای را مطرح می‌کنم دال مرکزی ما عدالت محوری و مسأله‌محوری است، توجه به مناطق محروم، تشکل‌های صنفی و کارفرمایی و تعامل با مجلس از دیگر رویکردهای ما خواهد بود.

مرتضوی اولین برنامه را توسعه و تعالی تعاونی‌هاست دانست و گفت:‌ مقابله با فساد در همه وجوه و نهادینه‌کردن و پذیرش نظارت دستگاه‌های نظارتی برنامه ماست. توجه به سه‌جانبه‌گرایی واقعی و توجه ویژه به نمایندگان کارگران و کارفرمایان وکمک دولت به آن‌ها و توسعه و تقویت همکاری منطقه‌ای از دیگر رویکردهای ما خواهد بود.

گزینه پیشنهادی وزارت کار تصریح کرد: برای رسیدن به توسعه متوازن نیاز داریم برخی فرایندهای داخلی را بیشتر مورد توجه قرار دهیم؛ اولین برنامه ما توسعه و تعالیِ تعاونی هاست، مستحضرید قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تکالیفی در حوزه بخش تعاونی برای همه ما ایجاد کرده است و از سوی دیگر سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری هم بر موضوع تعاونی ها تاکید دارد.

وی افزود: در بخش تعاونی گریزی نداریم  جز اینکه تسریع در واگذاری شرکت های دولتی به تعاونی ها را دستور کار قرار دهیم، توسعه شبکه های تعاونی در زنجیره های ارزش از دیگر برنامه های ما خواهد بود.

توسعه و توانمند سازی تعاونی ها

گزینه پیشنهادی وزارت کار تصریح کرد: متاسفانه به لحاظ عدم ایجاد زیر ساخت های مناسب این مهم قدری مغفول بوده است در صورتی که  در قوانین و سیاست های اقتصادی ما بخش تعاون باید ۲۵ درصد از اقتصاد کشور را در بر بگیرد که متاسفانه شاهد هستیم سه درصد از اقتصاد کشور تعاونی است.

مرتضوی در ادامه افزود: در وزارتخانه این شعار را نهادینه خواهیم کرد که دسترسی آسان برای آحاد مردم فراهم شود و شفافیت پاسخگویی همیشگی و مداوم باشد. برنامه تحولی را آماده و تقدیم کردیم، بنده مشتاق بودم عزیزانی که مخالف بنده صحبت کردند به نقد و بررسی این برنامه‌ها بپردازند.

وی با اشاره به اینکه تعامل با نمایندگان مجلس هم از رویکردهای ماست گفت: اگر توانستیم اعتماد شما نمایندگان را جلب کنیم حتما ما را مورد نقد خودتان قرار دهید زیرا معتقدیم با نقد منصفانه می‌توانیم به توفیقات وسیعی برسیم.

مرتضوی گفت: به استناد قوانین دولت متکلف ایجاد شغل و مسکن برای جامعه است نمی توانیم بگوییم در حوزه ایجاد اشتغال مسولیتی نداریم.

وی افزود: در این حوزه باید به گسترش شبکه‌های کسب و کار توجه کنیم استفاده از سرمایه های خرد انشالله در این حوزه کارکرد اساسی خواهد داشت.

* سازمان فنی و حرفه ای که وابسته به وزارت کار است باید ارتقای کمی و کیفی پیدا کند

وزیر پیشنهادی کار تصریح کرد: عدالت اقتضا می کند با برنامه های هدایتی، ضریب جینی و فاصله بین غنی و فقیر را به شدت کاهش دهیم علاوه بر آن تمرکز صندوق ها در کسب و کار و بیمه های تکمیلی، بهداشت و درمان باید مردمی شود. از طرفی بیمه های پایه باید عمومی شوند و مردم بتوانند از بیمه های پایه استفاده کنند.

وی افزود: اگر به بیمه تکمیلی بپردازیم قطعا از تصدی گری در حوزه بهداشت و درمان نجات پیدا می کنیم.

مرتضوی در مورد تعامل با نمایندگان مجلس گفت: در این بازه زمانی که به عنوان جزیی از دولت در خدمت شما بودم آیا مورد سوال و استیضاح نمایندگان قرار گرفتم؟ بالغ بر ۴۴۰ مورد با نمایندگان مجلس تماس داشتم بر این باور هستیم که سلسله مشکلات در این سازمان با همکاری ق

ابل حل خواهد بود.

گزینه پیشنهادی تصدی وزارت کار تصریح کرد: قوه مقننه و مجریه و دو عامل مهم برای حل مشکلات هستند و اگر این آهنگ همسویی طنین افکن شود قطعا بخش مهمی از مشکلات کشور برطرف می شود.

گزینه پیشنهادی وزارت کار اظهار کرد: بسیاری از دوستان به ما تذکر دادند که اعضای هیات مدیره برخی کارخانه های شهرستانی از تهران انتخاب می شوند که این بدترین شکل تصمیم گیری است.

وی افزود: قطعا انتخاب ما براساس شایسته سالاری و اولویت ما انتخاب مدیران بومی است.

مرتضوی تصریح کرد: در رابطه با سایر مدیران برخی از دوستان به من اعلام کردند در سخنان یکی از همکاران وزارتخانه ، مباحثی مستفاد شده است که متاسفانه در سخن گفتن ادب را رعایت نکرده اند، در سیستم ما هرکسی که حقوق مردم را رعایت نکند و به مردم احترام نگذارد قطعا جایگاهی نخواهد داشت و انشاالله مدیرانی انتخاب می کنیم که در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و دولت انقلابی آیت الله رئیسی باشند.

عدالت محوری در تمام زمینه ها خصوصا سرمایه گذاری مد نظر ماست

مرتضوی تشریح کرد: با همکاری شما در برنامه های ارایه شده وزارت کار برش استانی و منطقه ای خواهیم زد و به فضل الهی کارهای توسعه ای رابراساس نظام مسائل استان ها و سند آمایش استان ها برنامه ریزی خواهیم کرد.

گزینه پیشنهادی وزارت کار تصریح کرد: تعامل سازنده با نخبگان و آحاد مردم و مردمی سازی وزارت کار از تصمیمات اساسی ما خواهد بود. به فضل الهی توجه به توان علمی نیروهای مومن و سه جانبه گرایی و مردمی کردن نظارت در دستور کار ما در آینده قرار خواهد گرفت.

وی در مورد سفرهای استانی گفت: نمایندگان مجلس در نامه ای خطاب به رئیس جمهور از سفرهای استانی تشکر کردند، در این سفرها اصل بر این بود پروژه جدید تعریف نشود و پروژ های نیمه کاره تکمیل شود، در همین راستا از محل منابع عمومی تعهداتمان را انجام دادیم.

گزینه پیشنهادی تصدی وزارت کار با اشاره به مسائل استان سیستان و بلوچستان، تصریح کرد: استان سیستان و بلوچستان در حوزه راه و راه آهن و نیروگاه تبدیل به کارگاه شده است.

فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها