دیاکو حسینی: بایدن راه‌حل دیگری غیر از ادامه برجام ندارد

کد خبر: 1182517

یک پژوهشگرارشد مسائل استراتژیک با بیان این که فشارهای داخلی آمریکا و تاثیر برگزاری انتخابات کنگره بر فضای عمومی موثر بوده و موجب افزایش لفاظی‌ها شده گفت: بایدن راه حل دیگری جز ادامه برجام ندارد زیرا راه دیگری که جایگزین باشد منجر به شکست مذاکرات می‌شود.

دیاکو حسینی: بایدن راه‌حل دیگری غیر از ادامه برجام ندارد

دیاکو حسینی در ارزیابی خود از اینکه آمریکایی‌ها اعلام کرده اند که برجام دیگر جزو اولویت‌های آنها نیست، گفت : نزدیک شدن به انتخابات کنگره و فشارهای داخلی آمریکا باعث شده که سیاست های بایدن در ظاهر امر کاملا متفاوت شده و میل و رغبت کمتری نشان دهد.

وی تصریح کرد: بخش بزرگی از این مساله به اوضاع جدید آمریکا بر می گردد اما بایدن راه حل دیگری غیر از مذاکره و ادامه برجام ندارد زیرا راه دیگری که جایگزین باشد مذاکرات شکست می خورد.

این پژوهشگر ارشد مسائل استراتژیک افزود: به رغم لفاظی به نظر نمی رسد تغییر بنیادین رخ داده باشد لذا باید صبور بود این فشارها عمری دارد، سپری می شود و بعد از انتخابات کنگره باز هم دست بایدن برای پیشبرد مذاکرات بازتر می شود لذا فکر نمی کنم تغییری رخ داده باشد.

حسینی همچنین بیان کرد: تنش هایی که دو جانبه رخ داده باشد، فشارهایی که آمریکایی ها وارد می کنند و تحریم های جدید اتحادیه اروپا و کشاندن ایران به مساله جنگ اوکراین، موضوعات برجام را تحت تاثیر قرار داده است.

وی اظهار داشت: به دنبال ناآرامی ها و اتفاقاتی که در داخل کشور رخ داد و از سوی دیگر لابی هایی که در کنگره صورت گرفت باعث شد فضای عمومی داخل آمریکا کمی متفاوت شود و همه این مسائل همزمان با فشارهای مربوط به انتخابات میان دوره ای کنگره موجب افزایش لفاظی ها شد.

این پژوهشگر مسائل ارشد استراتژیک درباره تبعات به تعویق افتادن مذاکرات نیز گفت: مذاکرات تا به امروز هم به اندازه کافی طولانی شده، از طرفی ایران هم برنامه های خود را دنبال می کند در صورتی که تحریم اعمال شود، به تعویق انداختن مذاکرات منجر به از دست رفتن منابع مالی خواهد شد و از سرگیری مساله برای طرفین زیان بار است.

وی در پایان ابراز داشت : اگر برجام احیا شود بعید است در آینده شاهد تشدید تنش ها باشیم و امکان نفع اقتصادی در چارچوب تعیین شده برجام برای ایران وجود خواهد داشت.

ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها