نقش اسرائیل در ادعای ضد ایرانی زلنسکی

کد خبر: 1182528

آخرین اخبار پروژه غرب برای متهم ساختن ایران در جنگ اوکراین

نقش اسرائیل در ادعای ضد ایرانی زلنسکی

 امریکا و برخی کشورهای اروپایی در حالی تلاش دارند تا ادعای فروش پهپاد ایرانی به روسیه برای به کارگیری در جنگ اوکراین را واقعی جلوه دهند که اکنون شواهد بیشتری از ورود جدی رژیم صهیونیستی به این سناریوی سیاسی ضدایرانی به‌دست آمده است. زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین چهارشنبه شب گفت که پس از تبادل اطلاعات میان «کی‌یف» و «تل آویو» درباره استفاده ادعایی روسیه از صدها هواپیمای بدون سرنشین ایرانی، «روند مثبت» در روابط کی‌یف با اسرائیل مشاهده می‌شود. وی به خبرنگاران در کی یف گفت: ما در آغاز همکاری هستیم، این یک روند مثبت در روابط با اسرائیل است. به گزارش ایسنا، اظهارات زلنسکی دو روز پس از انتقاد وی از بی‌طرفی اسرائیل در جنگ اوکراین ایراد شده است. وی اعلام کرده بود که تصمیم رهبران اسرائیل برای حمایت نکردن از کی‌یف، مشارکت نظامی روسیه با ایران را تشویق کرده است.

نقش اسرائیل در ادعای زلنسکی

اما زلنسکی روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «اومارو سیسوکو امبالو» همتای خود از گینه بیسائو اظهار داشت که اوکراین و اسرائیل اکنون اطلاعات کلیدی را به اشتراک می‌گذارند. وی ادعا کرد: داده‌های اطلاعاتی که اکنون در حال بحث است، بار دیگر آنچه را که اطلاعات ما در مورد پهپادهای ایرانی از آن آگاه بود، تأیید می‌کند. جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک کاخ سفید هم در یک نشست خبری ادعاهای تکراری خود را بازگو کرد و مدعی شد: «ایران پهپادهای خود را به روسیه داده و در کریمه مشغول آموزش نیروهای روس برای استفاده از این هواپیماها است. این خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است که انتقال هر گونه تجهیزات، قطعات و فناوری موشکی را از یا به ایران ممنوع می‌کند.» روز گذشته بلینکن وزیر خارجه امریکا نیز پس از دیدار با همتای کانادایی‌اش، در یک کنفرانس خبری مشترک، ادعای فروش پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را تکرار کرد.

واکنش روسیه به ادعای غرب

نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد چند روز قبل خواستار برگزاری دو نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره مسائل و موضوعات مرتبط با اوکراین در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه شده بود که نشست مرتبط با ادعاهای ضد ایرانی عصر چهارشنبه به وقت محلی برگزار شد. نمایندگان امریکا و اروپایی در سازمان ملل ادعاها مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در اوکراین را تکرار کردند.

این درحالی است که امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز سه‌شنبه در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که تحقیقات این نهاد بین‌المللی درباره ادعاهای بی‌اساس مربوط به استفاده پهپادها در جنگ اوکراین در چهارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ غیرقانونی است و این سازمان نباید بر اساس ادعاهای کشورهای غربی عمل کند.

اوکراین تحت تأثیر تندروهای  اروپا

در همین راستا روز گذشته حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «دیمیتری کولبا»، وزیر خارجه اوکراین تلفنی گفت‌وگو و تبادل‌ نظر کردند. به گزارش ایسنا، امیرعبداللهیان درخصوص ادعاهای مطرح شده درخصوص استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین، ضمن رد قوی این ادعا، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تجربه جنگ تحمیلی هشت ساله را پشت سر گذاشته و از این رو مخالف جنگ در اوکراین، یمن و … است. وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد :ما با روسیه روابطی خوب داریم و  از گذشته همکاری دفاعی داشته‌ایم، اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین، احترام به تمامیت ارضی کشورها، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر، توقف جنگ و پایان دادن به آوارگی مردم است .

وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد: ما برای برگزاری جلسات فنی با حضور کارشناسان نظامی بین دو کشور، بدون نیاز به هرگونه واسطه، آمادگی داریم.

 امیرعبداللهیان با بی‌اساس خواندن اظهارات برخی مقامات غربی با اشاره به تلاش‌های مکرر تهران برای کمک به برقراری آتش‌بس، اظهار کرد :ما آماده کمک به برقراری آتش‌بس هستیم.  امیرعبداللهیان افزود: معتقدم اوکراین بهتر است مراقب باشد که تحت تأثیر برخی سیاستمداران تندروی اروپا قرار نگیرد. دیمیتری کولبا وزیر خارجه اوکراین نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، ضمن تقدیر از موضع جمهوری اسلامی ایران بر تأکید در عدم ارسال سلاح برای به‌کارگیری در جنگ علیه اوکراین، گفت: گفت‌وگوی هیأت فنی - نظامی دو کشور دارای اهمیت است. وزیر خارجه اوکراین با اشاره به استقلال اوکراین در مناسبات خارجی، گفت: ما تحت تأثیر دیگران عمل نمی‌کنیم.

روزنامه ایران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها