واکنش اربیل به عملیات سپاه علیه تروریست‌های ضدایرانی

کد خبر: 1187627

دولت منطقه کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای حملات بامداد امروز سپاه به مقرهای تروریست‌های تجزیه‌طلب ضدایرانی در این منطقه را محکوم کرد.

 واکنش اربیل به عملیات سپاه علیه تروریست‌های ضدایرانی

دولت منطقه کردستان عراق، امروز (دوشنبه، 21 نوامبر)، با انتشار بیانیه‌ای به آغاز حملات جدید  موشکی و پهپادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای انهدام مقرها و مراکز باقی‌مانده گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب ضدایرانی مستقر در شمال منطقه عراق واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است: «ما حمله شب گذشته جمهوری اسلامی ایران به  منطقه کردستان را با شدیدترین الفاظ محکوم می‌کنیم ..تجاوزات مکرر ایران که بر حاکمیت عراق و منطقه کردستان عراق تأثیر می‌گذارد؛ غیرقابل توجیه است و نقض آشکار قوانین و عرف بین‌المللی و روابط حسنه همجواری محسوب می‌شود».

در ادامه این بیانیه از ایران خواسته شده تا این حملات را متوقف کند زیرا  «ثبات به هیچ وجه با خشونت محقق نخواهد شد. دولتمنطقه کردستان از دوستان و شرکایش در بغداد، سازمان ملل و جامعه بین‌الملل به طور کل، می‌خواهد که موضعی آشکار و شفاف در قبال این تجاوزهای مکرر ایران اتخاذ کند».

روابط عمومی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، امروز در اطلاعیه‌ای از آغاز حملات جدید  موشکی و پهپادی قرارگاه حمزه سیدالشهدا علیه‌السلام برای انهدام مقرها و مراکز باقی‌مانده گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب ضدایرانی مستقر در شمال منطقه عراق خبر داد.(جزئیات بیشتر)

این چندمین مرحله از حمله علیه مواضع این گروهک‌های تروریستی در شمال عراق است. روابط عمومی نیروی زمینی سپاه پاسداران ششم مهرماه سال جاری نیز در اطلاعیه‌ای از آغاز عملیات علیه بقایای گروهک‌های ضد انقلاب تروریستی خبر داد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز همان زمان در این خصوص گفت: «اقدام نظامی ایران علیه گروه‌های تروریست مسلح تجزیه طلبی که از خاک دولت عراق و اقلیم کردستان عراق برای نقض حاکمیت ایران و نقض امنیت مرزی ایران و سلب امنیت شهروندان ایرانی استفاده و اقدام می‌کنند، اقدامی کاملا قانونی است».

وی تاکید کرد: «دولت عراق  بر اساس قواعد بین‌المللی و مناسبات دو کشور همسایه برای جلوگیری از این اقدامات تروریستی مسئولیت دارد و باید به مسئولیت خود در این زمینه عمل کند».

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: «اقدام ایران در سرکوب این گروه‌ها پس از آن صورت گرفت که همه مسیرهای قانونی هم در چارچوب دوجانبه و هم سازمان ملل طی شد. یادداشت‌های ایران به طرف عراقی در سازمان ملل به ثبت رسید و شواهد متقنی به دولت عراق داده شد و توافقاتی با دولت عراق صورت گرفت که حاکمیت خود را توسعه دهد و مناطق مرزی را کنترل کند .  توافقات دوجانبه‌ای نیز  با مقامات کردستان عراق صورت گرفت که از خاک اقلیم تعرضات علیه ایران صورت نگیرد. اقدام ایران پس از آن صورت گرفت که دولت عراق و اقلیم در انجام تعهداتشان موفق و ملتزم نبودند».

کنعانی در همین چارچوب تاکید کرد : «اقدام ایران برای حمایت از امنیت خود و امنیت شهروندانش مشروع،‌ قانونی و مبتنی بر قوانین بین‌المللی است».

فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها