صباح زنگنه در گفت‌وگو با «فردا»:

فضای عمل و عکس‌العمل میان ایران و غرب چشم‌انداز خوبی را ارائه نمی‌دهد

کد خبر: 1187960

صباح زنگنه گفت: به نظرم سخت است که پرونده ایران بار دیگر در شورای امنیت مطرح شود زیرا فضای دنیای کنونی با پیش از سال 2015 تفاوت‌های بسیار دارد.

فضای عمل و عکس‌العمل میان ایران و غرب چشم‌انداز خوبی را ارائه نمی‌دهد

گروه سیاست سایت فردا: صدور قطعنامه شورای حکام و تعیین ضرب‌العجل از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ارائه توضیحاتی از سوی ایران و البه متعاقبش از سرگیری غنی‌سازی 60درصد توسط ایران، فضای دیپلماسی میان ایران و غرب را پیچیده‌تر از گذشته کرده است. حالا در شرایط کنونی این پرسش مطرح است که سرنوشت برجام و البته پرونده هسته‌ای ایران چه می‌شود؟ آیا باز هم شاهد بررسی این پرونده در شورای امنیت سازمان ملل متحد و بازگشت تحریم‌های پیش از برجام خواهیم بود؟

صباح زنگنه، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع به «فردا» گفت: «بیانیه‌ای که سه کشور اروپایی به همراه آمریکا دادند و بعد از آن صدور قطعنامه‌ای علیه ایران از سوی شورای حکام نسان می‌دهد غربی‌ها فشارشان را بر ایران به شدت افزایش داده‌اند و تجربه نشان داده است که هر وقت فشار بالا می‌رود، مقاومت از داخل هم افزایش می‌یابد که هر سمت این ماجرا نگاه می‌کنیم، این روند سازنده نیست و نیاز است که ارزیابی مجددی از سوی سوی اروپایی‌ها، آمریکا و ایران صورت گیرد. در این فضا فقط رژیم صهیونیستی است که بهره خود را می‌برد و هم آمریکا بیش از پیش اعتبارش در دنیا مخدوش می‌شود و هم اروپایی‌ها به دلیل شرایط سخت انرژی که دارند، متضرر می‌شوند و هم ایران ضرر می‌کند و فقط رژیم صهیونیستی است که در عداوتش با ایران پیش می‌رود».

او ادامه داد: «اکنون ایران برای آنکه اگر در آینده و روزی روزگاری دوباره مذاکره‌ای در بگیرد می‌خواهند دستش خالی نباشد و غنی‌سازی 60درصدی را از سر گرفته است تا در مذاکرات احتمالی آینده دستش پر باشد و بتواند امتیاز بگیرد اما همان‌طور که گفتم کلا چنین فضایی، فضای وعمل و عکس‌العمل است که چشم‌انداز خوبی را نشان نمی‌دهد».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی همچنین بیان کرد: «به نظرم سخت است که پرونده ایران بار دیگر در شورای امنیت مطرح شود زیرا فضای دنیای کنونی با پیش از سال 2015 تفاوت‌های بسیار دارد و امروز روسیه و چین همراه غرب نمی‌شوند».

زنگنه در پایان گفت: «وضعیت برجام که فعلا نامعلوم است و برجام در اغماست؛ مگر آنکه ابتکار خاصی از سمت یکی از طرفین شاهد باشیم که فعلا ابتکار عملی مثبتی از هیچ یک از طرف‌های برجام و آمریکا دیده نمی‌شود».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها