عبدالملکی: به دنبال مردمی‌سازی مناطق آزاد هستیم

کد خبر: 1188285

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، با بیان اینکه مردمی سازی و جهانی‌سازی در اولویت برنامه‌ها است گفت: یکی از برنامه‌های جدی دبیرخانه مناطق آزاد حل مشکل مالیات به عنوان نخستین مساله فعالان اقتصادی در مناطق آزاد است.

عبدالملکی: به دنبال مردمی‌سازی مناطق آزاد هستیم

حجت‌الله عبدالملکی ظهر امروز در جلسه شورای اداری منطقه آزاد ماکو، با تبریک فرا رسیدن هفته بسیج اظهار داشت: در هرکاری تفکر بسیجی حاکم بوده موفق شده‌ایم و باید همه با روحیه و تفکر بسیج اقدام کنیم.

وی با تجلیل از مرزنشینان به عنوان حافظان مرزها و تقویت کنندگان اقتصاد ملی، افزود: مناطق آزاد مختص مرزنشینان نیست و متعلق به همه ملت ایران است چرا که کل کشور از این مناطق متنفع می شوند.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، شتاب توسعه در منطقه آزاد ماکو را خوب ارزیابی کرد و گفت: مناطق آزاد ذیل اقتصاد مقاومتی تعریف شده که در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری در 29 بهمن 1392 در بند 11 به توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج تاکید ویژه شده است.

وی با تبیین رویکرد جدید مناطق آزاد، بیان داشت: 2 رویکرد اساسی مردمی کردن بیشتر مناطق آزاد و نیز جهانی کردن این مناطق را در مدیریت جدید پیگیری می‌کنیم.

عبدالملکی، تصریح کرد: اعتقاد داریم که مردم ساکن در منطقه آزاد، فرصتی هستند که تقویت اقتصاد ایران مرهون تلاش این عزیزان است و مردم ایران از این مناطق 8 گانه منتفع خواهند شد.

وی در خصوص جهانی کردن مناطق آزاد گفت: در این خصوص 3 سیاست را دنبال می‌کنیم؛ اول تعامل گسترده مناطق آزاد با دیگر مناطق آزاد جهان که هم اکنون شبکه سازی مناطق آزاد را در دستور کارخود دارند. دوم تقویت خدمات بین المللی از جمله حوزه های لجستیکی، بیمه، بانک و بورس بین الملل که در مرحله نهایی کردن آن هستیم. سیاست سوم نیز جذب سرمایه خارجی است که به همین منظور شرایط و زیرساخت های لازم برای حضور فعالان اقتصادی خارجی را در مناطق آزادمان فراهم می کنیم تا با پیوند با اقتصاد جهانی کشور را جهانی شدن سوق دهیم.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، از پیگیری جدی دبیرخانه شورایعالی برای حل مشکل مالیات به عنوان نخستین مساله فعالان اقتصادی در مناطق آزاد خبرداد.

وی اجرای ماده 65 احکام دائمی برنامه های توسعه کشور یعنی حکمرانی واحد را جزو تاکید موکد رئیس جمهور به عنوان مطالبه فعالان اقتصادی عنوان کرد و گفت:‌ درصورت عدم اجرای این قانون و تخطی از آن، رئیس جمهور دستور برخورد صادر کرده است.

عبدالملکی، به اولویت بندی اجرای پروژه ها در مناطق دستور داد و افزود: این منطقه مشکل آب شرب است که باید تامین آب شرب مردم منطقه اولین اولویت مسئولین باشد.

 

وی در پایان تاکید کرد: دستگاه‌های اجرای موظف هستند امورات مربوط به سرمایه گذاری را تسهیل کنند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها