کمیته حقیقت یا فشار؟

کد خبر: 1188445

وزارت خارجه کشورمان با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت قطعنامه ضدایرانی شورای حقوق بشر سازمان ملل، آن را اقدام ضدایرانی گروه معدودی از کشورهای غربی و کاملا مردود دانست

کمیته حقیقت یا فشار؟

هفته‌ها جوسازی سیاسی و رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران، شامگاه چهارشنبه  در ژنو سوئیس نتیجه داد و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به بهانه اغتشاشات در ایران، قطعنامه‌ای را درباره آن چه «وضعیت حقوق بشر در ایران» خوانده شده، به تصویب رساند. با تصویب این قطعنامه، شورای حقوق بشر، کمیته‌ای حقیقت یاب را برای بررسی درباره ادعاهای نقض حقوق بشر از سوی تهران در اغتشاشات اخیر، تشکیل خواهد داد. این قطعنامه با ۲۵ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع به تصویب رسید. چین، پاکستان، اریتره، ونزوئلا، کوبا و ارمنستان ۶ کشوری بودند که به این قطعنامه رأی منفی دادند. کشورهای بولیوی، برزیل، کامرون، ساحل عاج، هند،‌اندونزی، قزاقستان، مالاوی، مالزی، موریتانی، نامبیا، قطر، سنگال، سودان، امارات و ازبکستان به قطعنامه رأی ممتنع داده‌اند.

4نکته از بیانیه وزارت خارجه

وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای ضمن محکومیت قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به چهار موضوع اصلی اشاره کرده است که به نوعی موضع جمهوری اسلامی در قبال حوادث اخیر و رفتار مدعیان حقوق بشر را نشان می‌دهد.

الف) رویکرد مسئولانه جمهوری اسلامی: وزارت امورخارجه در بیانیه خود شرح مختصری از اقدامات دولت، قوه قضاییه و مجلس را در پی مرگ تلخ «مهسا امینی» ارائه داده و اعلام کرده است که با فوت خانم امینی، تمامی مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران با نگاهی انسانی و پایبندی واقعی به حقوق بشر که ریشه در تعالیم دینی، قانون اساسی مترقی جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ تمدنی ایرانی دارد، رویکردی مسئولانه را در خصوص این اتفاق ناگوار در پیش گرفتند.

ب) سوءاستفاده از نهادی بین‌المللی: در بخشی از بیانیه وزارت امور خارجه با ابراز تاسف از این که شورای حقوق بشر برای تأمین منافع کوتاه مدت تعداد معدودی از کشورها هدف سوء استفاده قرار گرفت، تصریح شده است: «بی شک این رویکرد نه تنها به ارتقای حقوق بشر کمک نمی‌کند بلکه آن را قربانی اهداف سیاسی و خصمانه برخی کشورها علیه دیگر اعضای جامعه جهانی می‌کند.»

پ) اشتباه محاسباتی غرب: بیانیه وزارت امورخارجه با تاکید بر این که قطعنامه تصویبی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، نتیجه مستقیم به کارگیری اطلاعات نادرست است، تصریح کرده: «دولت آلمان و برخی از دولت‌های غربی سهیم در ارائه این قطعنامه، بر مبنای محاسبات اشتباه و تحت فشار لابی‌های سیاسی خاص و خبرسازی‌های دروغین برخی رسانه‌های معلوم الحال ضدایرانی، دچار خطای راهبردی شده است و گذر زمان نشان خواهد داد این کوته نگری سیاسی به ضرر منافع آن‌ها تمام خواهد شد.»

ت) جمهوری اسلامی سازوکار سیاسی را نمی‌پذیرد: در بخش پایانی بیانیه وزارت امورخارجه به وجود کمیته تخصصی تحقیق فوت «مهسا امینی» و همچنین کمیته ملی تحقیق متشکل از حقوق دانان و با مشارکت نمایندگان مستقل در ترکیب اصلی آن و   تحولات اخیر کشور، اشاره و تاکید شده است که جمهوری اسلامی ایران تشکیل هر گونه سازوکار جدید برای بررسی موضوعات دو ماه گذشته در ایران را غیرضروری و نقض حاکمیت ملی کشور می‌داند و مأموریت محوله در این خصوص را به رسمیت نمی‌شناسد.در همین راستا «ناصرکنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه رئیس‌جمهور آمریکا درباره زنان ایران، پرسید: به راستی آیا در تحریم حداکثری شما علیه ملت ایران، زنان و مادران ایرانی مستثنا بودند؟«علی باقری» معاون وزیر امورخارجه هم درباره ناآرامی‌های اخیر در کشورمان با تاکید بر این‌که «خانم مهسا امینی کشته نشده بلکه فوت کرده است»، اظهار کرد: ما درباره تحولات ایران شاهد فضاسازی‌هایی از سوی رسانه‌های غربی بوده‌ایم که بی‌اساس و مغالطه‌آمیز است. ما شاهد این هستیم که حقوق ملت ایران توسط قدرت‌های غربی نقض می‌شود. دیپلمات‌های پیش کسوت وزارت امورخارجه هم در بیانیه‌ای اغتشاشات اخیر را مصداق جنگ ترکیبی همه جانبه دشمنان دانستند.با این حال«آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا از تصویب قطعنامه ضدایرانی حقوق بشری در ژنو استقبال کرد و در تداوم حمایت از ناآرامی‌ها و اغتشاشات در ایران، مدعی حمایت از ایرانیان شد.

برنامه ریزی برای فشار بیشتر

تصویب قطعنامه حقوق بشری علیه ایران، پایان فشارها بر تهران نیست و به نظرمی رسد غرب یا دست کم رسانه‌های پروپاگاندای آن‌ها خواب‌های تازه‌ای دیده‌اند! بلافاصله پس از تصویب قطعنامه، تلویزیون ایران اینترنشنال، از قدم بعدی دولت آمریکا علیه ایران خبر داد و آن را افزایش فشار جهانی برای اخراج تهران از کمیته زنان سازمان ملل اعلام کرد.ایرنا نوشت: فشارهای حقوق بشری و تصویب قطعنامه علیه کشوری صورت می‌گیرد که از همان روز نخست مرگ دلخراش مهسا امینی و آغاز اعتراضات به صورت ویژه، پیگیر علت مرگ و برخورد قاطع با عوامل این رویداد تلخ بود. برای نخستین بار است که چنین قطعنامه‌ای علیه کشوری صادر می‌شود که در جنگ و تقابل با نیروی خارجی نیست و تلاش می‌کند تا از حاکمیت و تمامیت ارضی خود در برابر گروهک‌های تروریستی دفاع و آشوب‌های مُخل امنیت داخلی را مدیریت کند. صادر کنندگان این قطعنامه درحالی پیروزی خود را عادلانه می‌دانند که هنوز ردپای عدالت شان! بر سینه‌های مجروح کردهای حلبچه وجود دارد و عوارض بمب‌های شیمیایی که به صدام حسین دادند هنوز جان می‌گیرد.شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در حالی درباره موضوعات داخلی و اغتشاشات در ایران، نشست فوری تشکیل می‌دهد و نگران کودکان می‌شود که کمی آن طرف‌تر از ایران، کودکان یمنی آن قدر گرسنه می‌مانند که می‌میرند! اروپا و آمریکا در حالی فشارهای ترکیبی خود را علیه جمهوری اسلامی تشدید کرده‌اند و در پی تنوع بخشیدن به آن هستند که از 40سال ایستادگی این کشور در برابر فشارها، نیاموخته‌اند و این اشتباه محاسباتی را بار دیگر علیه ایران تکرار می‌کنند. واقعیت آن است که نه جمهوری اسلامی ایران و نه هیچ کشور مستقل و آزادی در جهان، اجازه تشکیل و دخالت کمیته‌های حقیقت یاب جعلی را که بیشتر در پی فشار هستند، نمی‌دهد اما پرسش آن است که اگر در همین کمیته حقیقت یاب و بر فرض محال، حقیقت، حقانیت جمهوری اسلامی ایران بود، آیا غرب جسارت اعلام آن را داشت؟ یا حقیقت تا زمانی محترم است که در راستای منافع آن‌ها تعریف شود؟! افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی ایران در مقطع کنونی، در راستای تکمیل پازل شومی است که رژیم صهیونیستی برای منطقه چیده و در این پازل، ایرانی متحد و یکپارچه و مقتدر باید به ایران تکه تکه شده و ضعیف و در جنگ تبدیل شود. در راستای این هدف، هر دروغ و نیرنگ و ابزاری می‌تواند به کار آید و استفاده شود.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها