تأکید قالیباف بر توجه به مسائل دریاپایه در برنامه هفتم توسعه

کد خبر: 1188945

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از سهم ۲ تا ۳ درصدی دریا در تولید ناخالص داخلی کشور، به سهم ۵۰ درصدی این ظرفیت در برخی کشورهای دارای دریا اشاره کرد و با بیان اینکه موضوعات دریاپایه در برنامه هفتم توسعه باید مورد توجه جدی قرار گیرد، گفت: در این زمینه سواحل مکران به عنوان منحصربه فردترین مکان می تواند مورد توجه قرار گیرد و در برنامه هفتم به آن توجه خواهد شد.

تأکید قالیباف بر توجه به مسائل دریاپایه در برنامه هفتم توسعه

امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به همراه جمعی از معاونان این نیرو، صبح امروز (دوشنبه 7 آذرماه) به مناسبت روز نیروی دریایی با دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند.

دکتر قالیباف در این دیدار ضمن گرامیداشت روز نیروی دریایی و شهدای این نیروی سرافراز و تقدیر از رشادت های این نیرو به مسئله دریا و ظرفیت های بی نظیر آن برای توسعه اشاره کرد و گفت: علی رغم تاکیداتی که فرماندهی معظم کل قوا درخصوص موضوع دریا بیان فرمودند، اما آنطور که شایسته بود، حق مطلب ادا نشده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروزه موضوع دریا در نگاه راهبردی ارزش و اهمیت فراوانی پیدا کرده و حتی با وجود پیشرفتی که در حوزه فناوری صورت گرفته است و این پیشرفت ها در شئونات مختلف تاثیرگذار بوده اما از ارزش دریاها چیزی کم نکرده و این واقعیتی است که باید دید و از آن برای توسعه کشور استفاده کرد.

وی افزود: با نگاه به گذشته دور تا امروز، بزرگترین تمدن ها، اقتصادها و مراکز جمعیتی، نیروهای نظامی و ابعاد مختلف اقتصادی و فرهنگی در سواحل صورت گرفته و یا حداکثر در یک پس کرانه یا مساحت حدود 150 تا 200 کیلومتری اتفاق افتاده است، همچنین کشورهایی که در سواحل دریا می باشند، نیمی از GDP (تولید ناخالص داخلی) آنها از این طریق محقق می شود و منفعت بسیاری را به دست می آورند، اما سهم ما از این موارد 2 تا 3 درصد است که این ضعف بسیار بزرگی است، چرا که با مشاهده به رقم آن می توان دریافت که ما از تجربه دنیا در این خصوص استفاده نکرده ایم.

دکتر قالیباف گفت: بعد از پایان دوره پنجم مجمع تشخیص مصلحت نظام و در ابتدای کار دوره ششم، رهبر معظم انقلاب در اولویت های ابلاغی به مجمع از موضوعات دریاپایه به عنوان مهمترین اولویت کشور نام بردند، اما متاسفانه ما از آن در برنامه های کلان کشور استفاده نکردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایران در موضوع موقعیت جغرافیایی، در کنار اهمیتی که بحث دریا و سواحل دارد، و از نظر ژئوپلیتیکی، منحصربه فردترین دریاها و خشکی ها را دارد، البته می توان گفت این منحصر به فردی برای ما تهدید هم ایجاد می کند، اما در دل تهدیدهاست که فرصت های بی نظیر برای کشور ایجاد می شود؛ در تقسیم فرصت ها به دو دسته فرصت های با ریسک و فرصت های بدون ریسک باید توجه کنیم که همیشه تحولات بزرگ در فرصت های دارای ریسک است.

وی با اشاره به فرصت های اقتصادی که در دریا وجود دارد تاکید کرد: همگی این فرصت ها نوعی صنعت است که می توان با استفاده از آن زمینه رونق تجارت و بخش اقتصادی کشور را فراهم کنیم، اما متاسفانه سهم ما از این موضوعات بسیار اندک است.

دکتر قالیباف با اشاره به ایام تدوین برنامه هفتم توسعه تصریح کرد: دولت و مجلس در کنار یکدیگر در سیاست های کلان مصمم هستند که از برنامه های سنتی 6 برنامه توسعه ای قبل فاصله گرفته و پیشران هایی که بزرگ و موثر هستند را مشخص کنند که یکی از این پیشران ها موضوعات دریاپایه است که می توان گفت سواحل مکران به عنوان منحصربه فردترین مکان می تواند مورد توجه قرار گیرد که یقیناً در برنامه هفتم به آن توجه خواهد شد.

وی با تاکید بر حل تزاحم های مدیریتی برای توسعه سواحل مکران، خاطرنشان کرد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی می تواند فرصت های بسیاری را با استفاده از این سواحل ایجاد کند، بنابراین لازم است ظرفیت ها با توجه به موقعیت ژئوپلیتیکی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: در این سواحل ظرفیت هایی نظیر گردشگری، بندرگاهی، کریدورهای ریلی و هوایی،  فرصت های مالی و... ظرفیت های مهمی است که می تواند مشکلات بخش تجاری ما را رفع و باعث رونق تجارت خارجی کشور شود؛ بنابراین سواحل مکران به عنوان بزرگترین و بی نظیرترین فرصت باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر قالیباف بیان کرد: بحث جا به جایی کالا از طریق سواحل یکی از مهمترین ظرفیت هایی است که باید به آن توجه کرد که سواحل مکران از جمله آنهاست، البته تحولات امروز جهان نشان می دهد که این موقعیت بی نظیر باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و اگر این اتفاق نیفتد، امکان دارد بسیاری از فرصت ها از دست برود./خانه ملت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها