نشست خانه احزاب با مسئولان درباره ناآرامی‌های اخیر

کد خبر: 1188981

 رئیس‌ خانه احزاب ایران با تأکید بر تعامل این نهاد با قوای سه گانه گفت: مسئولان خانه احزاب این خانه قرار است در نشست هایی با مسئولان موضوع ناآرامی های اخیر را بررسی و راهکارهای خود را ارایه کنند.

نشست خانه احزاب با مسئولان درباره ناآرامی‌های اخیر

 منوچهر متکی روز دوشنبه در نشست خبری در محل خانه احزاب با اشاره به ساختار حزبی در کشور بیان داشت: در ساختار خانه احزاب سه نگرش اصلاح‌طلبی، اصولگرایی و مستقلین وجود دارد و در حالت گردشی ریاست خانه احزاب و کمیسیون‌های تخصصی انتخاب می‌شوند.

رئیس خانه احزاب ایران با بیان اینکه در حال حاضر ۳۶ حزب در ساختار خانه احزاب وجود دارد، اظهار داشت: این نهاد با هدف همراهی مردم در تحقق آرمان‌های اسلامی شکل گرفته است و از طرف دیگر عملکرد آن رصد ناکارآمدی ها در کشور است.

متکی خاطر نشان کرد: خانه احزاب با وجود تلاش روسای سابق، جایگاه اصلی خود را در جامعه پیدا نکرده که عمده دلیل این قضیه به فضای سیاسی کشور برمی‌گردد که سابقه پادشاهی دارد، البته بعد از انقلاب احزاب و گروه‌ها شکل گرفتند تا جایی که تعداد احزاب و گروه‌ها به ۲۵۰ حزب می‌رسید اما این تعداد به مرور زمان به ۱۳۰ مورد کاهش پیدا کرد.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر دولت‌ها توجه لازم را به احزاب نداشتند. همچنین ساختار سیاسی کشور هم پارلمانی نیست. علاوه بر این مردم هم تصوری از نظام حزبی ندارند. در این میان سنخیت احزاب با اسلام مغفول مانده لذا در دوره جدید خانه احزاب به دنبال این است که بگوید کارکرد احزاب منافاتی با اسلام ندارد.

رئیس خانه احزاب ایران گفت: خانه احزاب به عنوان نهاد صنفی باید تعاملی با دولت و حاکمیت داشته باشد، لذا این مورد را در دستور کار قرار دادیم. همچنین قرار است درباره ناآرامی‌های اخیر با مسئولان جلسه داشته باشیم.

متکی خاطر نشان کرد: خانه احزاب معمولاً پیرامون موضوعات خارجی و داخلی نشست‌هایی را برگزار می‌کند و در این نشست‌ها هر حزبی مواضع خود را اعلام می‌کند. نشست‌هایی در این دوره با نهادهای دولتی و غیر دولتی برگزار شد، برخی احزاب از بی تفاوتی مردم و دولت سخن گفتند که من هم گفتم این احزاب هستند که در کشور خود را جدی نمی گیرند؛ اگر به این مساله توجه شود احزاب می توانند در کشور تاثیر گذار باشند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد ایراد وارده از سوی کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به سازوکار برگزاری کنگره برخی احزاب در کشور گفت: مرجع قانونی برای صدور مجوز برای فعالیت احزاب در کشور این کمیسیون است و دستورالعمل‌هایی که در سال های اخیر و به طور مشخص از سال 97 مد نظر این کمیسیون بوده، اعمال می شود.

وی تاکید کرد: برگزاری مجمع عمومی 300 نفره «تکلیف مالایطاقی نیست» و اگر حزبی مدعی فعالیت در سطح ملی است و نتواند برای مجمع عمومی خود 300 نفر را جمع کند، قاعدتاً باید در فعالیت، جایگاه و نفوذ خود تجدید نظر کند.

رئیس خانه احزاب ایران اظهار داشت: احزابی که این مراحل را طی نکنند، از سوی وزارت کشور به خانه احزاب معرفی نمی شوند؛ آنها باید مجمع خود را برگزار کنند که البته بیشتر آنها تشکیل کنگره داده اند و تعدادی هم در حال پیگیری این موضوع هستند..

متکی همچنین با اشاره به دیدار اخیر وزیر امور خارجه با وزرای سابق این وزارتخانه اظهار کرد: این جلسه نخستین دعوت امیرعبداللهیان از وزرای امور خارجه بود. تعدادی از وزرای سابق به مشکلی برخوردند و نتوانستند در جلسه حضور داشته باشند. در این جلسه در حوزه سیاست خارجی از جمله تحولات هسته‌ای، اوکراین، مسئله پهپادها و برخی موارد دیگر نظیر رابطه با کشورها گفت‌و گو کردیم.

متکی در مورد تعامل خانه احزاب ایران با احزاب سایر کشورها بیان داشت: خانه احزاب عضو مجموعه احزاب آسیایی «آی کپ» است و اخیرا هم اجلاس سالیانه این سازمان در استانبول برگزار شد و حسن غفوری فرد به نمایندگی از ایران در این اجلاس بین‌المللی شرکت کرد و از این نظر می‌توان گفت که روابط بین‌المللی خود را حفظ کرده ایم؛ البته برخی از احزاب هم با احزاب دیگر کشورها ارتباطاتی دارند.

رییس خانه احزاب در مورد نحوه اختصاص بودجه به احزاب فعال در کشور تصریح کرد: قبل از سال ۱۳۹۷ احزاب بودجه‌ای را از دولت دریافت می‌کردند؛ از آن سال به بعد این پرداخت به خانه احزاب سپرده شد و پس از دریافت از دولت براساس چارچوب‌های تعریف شده سهم هر حزبی پرداخت می‌شود.

متکی در مورد واکنش خانه احزاب به وقایع اخیر در کشور بیان داشت: خانه احزاب و شورای عالی تبلیغات برای بررسی تحولات اخیر و اغتشاشات جلساتی را برگزار خواهد کرد؛ ما در شورای مرکزی خانه احزاب ایران تاکید داشتیم که هرگونه بهم زدن نظم و امنیت اجتماعی و تخریب و ترور را محکوم کرده اما در مقابل از مطالبه‌گری حمایت می‌کنیم و حرف و نظر مردم و اقشار مختلف باید شنیده شود.

وی ارتباط وزارت کشور با خانه احزاب را مثبت و مبتنی بر اعتماد رو به جلو دانست و تصریح کرد: برای اولین بار در سال‌های اخیر معاون سیاسی وزارت کشور در شورای مرکزی خانه احزاب ایران شرکت کرد که این اقدام را به فال نیک می گیریم.

وی با بیان اینکه به دنبال برگزاری نشستی با وزیر کشور هستیم تا نقطه نظرات احزاب را ارایه کنیم، افزود: در تلاش هستیم که با دولت، مجلس و قوه قضاییه تعامل سازنده داشته باشیم که در صورت تحقق این انتظارات می‌توان گفت روابط خانه احزاب با قوا به حد مطلوبی رسیده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها