مسکو: آمریکا به دنبال منحرف کردن مسیر احیای برجام است

کد خبر: 1190156

یک منبع دیپلماتیک روس در واکنش به اظهارات نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت زمان آن رسیده که ایالات متحده از منحرف کردن مسیر احیای برجام دست بردارد.

مسکو: آمریکا به دنبال منحرف کردن مسیر احیای برجام است

 یک منبع دیپلماتیک روس به خبرگزاری ریانووستی گفته که مسکو امیدوار است واشنگتن از منحرف کردن مسیر احیای برجام دست بردارد و احیای توافق هسته‌ای ایران را به نتیجه برساند.

این منبع در واکنش به اظهارات روز گذشته (شنبه، سوم دسامبر) «راب مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که گفته بود احیای برجام برای آمریکا اولویت ندارد، تصریح کرد: «این یک مسئله انتخابی نیست. آمریکایی‌ها باید تمامی تخلفاتی که پیش‌تر مرتکب شده را از بین ببرند».

او در این خصوص توضیح داد: «از آن سوی اقیانوس، هرازگاهی اظهاراتی شنیده می‌شود که پایبندی دولت کنونی آمریکا به وعده‌هایش برای بازگرداندن آمریکا به برجام را مورد تردید قرار می‌دهد».

وی ادامه داد: «آمریکایی‌ها قطعاً شتابزده عمل می‌کنند و به دنبال بهانه‌ای مناسب برای انحراف از مسیر بازگشت به برجام هستند اما این یک موضوع انتخابی نیست».

این دیپلمات روس با اشاره به این موارد تصریح کرد که ایالات متحده، «موظف به پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و اصلاح تمامی تخطی‌‌ از تعهداتش به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است».

وی افزود «قطعنامه‌ای که علیه ایران در جلسه نوامبر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شد، عنصر دیگری از تنش‌زایی واشنگتن و شرکای اروپایی این کشور است». این منبع دیپلماتیک با اشاره به این موارد تأکید کرد که ماه‌ها تلاش کارشناسان در قالب نشست وین‌ اثبات کرد که احیای برجام در تطابق با پارامتر‌هایی که در ابتدا با آن توافق شد، امکانپذیر است.

او در پایان با اشاره به کارشکنی ایالات متحده گفت: «برای این منظور، همکاران آمریکایی ما اراده سیاسی کافی برای برداشتن گام نهایی به سوی نهایی کردن توافق در این زمینه را ندارند. ما امیدواریم که آن‌ها از گل‌آلود کردن آب دست بردارند و با یکدیگر موضوع احیای "توافق هسته‌ای" را به سرانجام برسانیم»./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها