میراحمدی: اقتصاد، موضوع اصلی اعتراضات نیست

کد خبر: 1190213

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه در ناآرامی های دو ما گذشته ۱۷ هزار میلیارد ریال خسارت وارد شده است، گفت: درصد افراد بی‌کاری که در این اغتشاشات شرکت کردند و دستگیر شده‌اند، حدود ۴ تا ۵ درصد است بنابراین چنین نیست که تصور کنیم منشأ اصلی این اتفاقات، اقتصادی است.

میراحمدی: اقتصاد، موضوع اصلی اعتراضات نیست

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه در ناآرامی های دو ما گذشته ۱۷ هزار میلیارد ریال خسارت وارد شده است، گفت: درصد افراد بی‌کاری که در این اغتشاشات شرکت کردند و دستگیر شده‌اند، حدود ۴ تا ۵ درصد است بنابراین چنین نیست که تصور کنیم منشأ اصلی این اتفاقات، اقتصادی است.

مجید میراحمدی در گفت وگویی درباره میزان خسارات ناآرامی‌های دو ماه اخیر کشور اظهار کرد: از آغاز اغتشاشات گزارش‌های مستمری را شبانه روزی دریافت می‌کردیم و با پایش و تجزیه و تحلیل ابعاد مختلفی از این جنگ ترکیبی، تصمیم‌های لازم گرفته می‌شد. خسارت‌های اقتصادی وارد شده به کشور از جمله مسائل مهم برای ما بود که هم خسارت‌‎های مستقیم و هم غیرمستقیم را شامل می‌شود و باید مسیر جبرانش را مشخص کرد. بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی که روزانه تکمیل می‌شود، ۱۷ هزار میلیارد ریال خسارت به مکان‌های دولتی و خصوصی، اشخاص، خودروها، منازل و... وارد شد؛ در این میان فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی غارت شدند یا آنها را به آتش کشیدند. گزارش زاهدان فکر می‌کنم تا حدود ۴ روز آینده آماده شود، چون حجم خسارت‌ها بسیار بالاست.

خسارت‌های غیرمستقیم اقتصادی به مراتب بیشتر از خسارت‌های مستقیم است

وی ادامه داد: البته بخش‌هایی از خسارت‌ها به ویژه از استان سیستان و بلوچستان و مشخصاً شهر زاهدان هنوز کامل گزارش نشده و این ۱۷ هزار میلیارد ریال بدون در نظر گرفتن خسارت‌های وارد شده در سیستان و بلوچستان است. با این حال بر اساس جمع‌بندی صاحب نظران، خسارت‌های غیرمستقیم اقتصادی به مراتب بیشتر از خسارت‌های مستقیم است که به کسب‌وکارها، فعالیت‌های اقتصادی و تأثیر آن بر رشد اقتصادی کشور مربوط می‌شود. یکی از هدف‌های مهم دشمنان ایجاد فشار بر روی کسب‌وکار بود؛ فعالیت و پیشرفت‌های اقتصادی با دو اهرم فشارِ تحریم و شرایط اخیر کشور تحت تأثیر قرار می‌گرفت.

معاون امنیتی وزارت کشور درباره  مرجعی گزارش‌های وزارت کشور درباره خسارات، گفت: وزارت اقتصاد درباره خسارت‌های وارد شده به بانک‌های دولتی گزارش‌هایی داده؛ اما مرجع ما گزارش‌هایی است که استانداران از همه دستگاه‌ها دولتی و نیمه دولتی و بخش خصوصی جمع آوری کردند. بر اساس آنچه از مرزها دریافت کردیم، ناآرامی‌های کشور تأثیرهای منفی خود را در مبادلات تجاری مرزی گذاشته بود اما تأثیر آن بر حجم و مقدار را باید مسئولان در دستگاه‌های دولتی ارزیابی کنند که این کار را انجام می‌دهند.

میراحمدی در ادامه بیان کرد: ریاست قوه قضائیه بارها تأکید کرده که این خسارت‌ها باید از اغتشاشگران و تحریک کنندگانی که باعث تهییج جمعیت شده‌اند، گرفته شود. امیدوارم قوه قضائیه این را عملیاتی کند و خسارت‌های وارد شده به مردم و بخش‌های دولتی را از اغتشاشگران بگیرد. برخی با توییت کردن و انتشار اخبار کذب و برانگیختگی احساسات باعث وارد شدن مشکلات سختی به مردم و کسب‌‎وکارها شدند.

دشمن شکست خود را از ملت ایران پذیرفت

وی همچنین با اشاره به شکست دشمن در طراحی‌ها و برنامه‌ریزی های خود، خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین گزارش‌های اطلاعاتی، در اتاق فرماندهی و جنگ عملیات ترکیبی و محلی که این اغتشاشات را فرماندهی می‌کند، اعلام شده شکست خود را از ملت ایران پذیرفتند؛ آنها عامل شکست را همراهی نکردن مردم می‌دانند و این با حضور پی در پی جمعیت کثیر مردم در راهپیمایی‌ها و تشیع جنازه شهدا اتفاق افتاد. در جریان این گزارش‌ها، دشمن به موضوع ۱۳ آبان اشاره می‌کند که در ایران یکی از راهپیمایی‌های استثنایی به شمار می‌رفت و موضوع تمام کننده هم جشن پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در برابر ولز در جریان جام جهانی قطر بود که مردم به صحنه آمدند و شادمانی کردند. دشمن پذیرفت در این جنگ ترکیبی با همه اقداماتش شکست خورده است.

میراحمدی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که از همان ابتدا روی آن تمرکز داشتیم و بخش‌های مختلفی برای ریشه‌یابی مسئولیت پیدا کردند، مشخص کردن مسائل و زخم‌هایی است که دشمن‌ها از آن سوء استفاده می‌کنند. چند کار انجام شده و البته ادامه هم دارد؛ در صحبت و گفت‌وگو با تعداد زیادی از دستگیرشدگان بررسی و تحقیق شد که انگیزه و علت حضورشان مشخص شود. گفت‌وگو و تحقیق هم صرف نظر از این بود که دستگیرشدگان جزو معترضان، تحریک شدگان یا اغتشاشگرها باشند. همچنین از نظرسنجی‌ها و پژوهش‌ها در شناسایی مسائل استفاده شده است؛ حتی وزارت کشور خودش این بخش را انجام داده و سایر بخش‌های مربوط در کشور هم نظرسنجی‌هایی انجام دادند تا تشخیص دهند زخم‌ها و ناراحتی‌ها و علت اعتراض‌ها چیست.

منشأ اصلی این اتفاقات، اقتصادی نیست

وی تاکید کرد: دولت هم بر سریع مشخص کردن منشاء ناراحتی‌ها و اولویت بندی مسائل متمرکز شده و ریاست جمهور هم در جلسات بر این موضوع تأکید کرده تا صرف نظر از اینکه دشمنان از شرایط سوء استفاده کرده‌اند، زمینه‌های سوءاستفاده شناخته شود و راه حل‌های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت را پیدا کنند؛ یکی از این مسائل و زخم‌ها، معیشت و اقتصاد است که قابل انکار نیست؛ اما درصد افراد بیکاری که در این اغتشاشات شرکت کردند و دستگیر شده‌اند، حدود ۴ تا ۵ درصد است.  بنابراین چنین نیست که تصور کنیم منشأ اصلی این اتفاقات، اقتصادی است. این موضوع هست اما علت اصلی آن نیست، با این حال از مسائلی به شمار می‌رود که از آن بهره برداری می‌شود. اعتراض به بی‌عدالتی‌هاست. البته اعتراض‌هایی به برخی مسائلی که در ذهن اقشار به ویژه جوانان هم وجود دارد، هست؛ در حالی که واقعیت آن چیزی نیست که در ذهن آنهاست.

برای شعارنویسی سه میلیون تومان و شعار شبانه دو میلیون تومان هزینه شد

میراحمدی با بیان اینکه وقتی با برخی از این جوانان صحبت می‌کنید، می‌بینید آنچه را که دشمنان در فضای مجازی القا کرده‌اند، تصور می‌کنند، اظهار کرد:  مثل اینکه مسئولان کشور همه به فکر جیب‌شان هستند یا به فکر مردم نیستند و چپاولگر هستند؛ یا اینکه پرونده چند هزار میلیاردی مطرح می‌شود، این در حالی است که وقتی وارد پرونده و محتوایش می‌شویم، از زمین تا آسمان با واقعیت فاصله دارد و جامعه از آن تأثیر گرفته است. همانطور که رهبری فرمودند، قبل از اینکه دشمنان بخواهند سرزمین‌ها را اشغال کنند، ذهن‌ها را اشغال می‌کنند. این کار را هم با روش‌های هنرمندانه‌ای انجام می‌دهند؛ در همین اغتشاشات بدون هیچ محدودیتی هزینه‌هایی می‌شد، در اعترافات بود که دشمنان قیمت می‌دادند، مثلاً شعارنویسی سه میلیون تومان یا شعار شبانه دو میلیون تومان. حمله به مأمور ۵۰ میلیون تومان یا کشتن مأمور برای افراد شرایط پناهندگی یا فرصت خدمات قابل توجهی را در خارج از کشور فراهم می‌کرد. مشوق‌ها و مسائل پیشنهادی داده می‌شود تا افراد را تهییج و تحریک کنند.

از ابزارهای غیر اخلاقی در پیشنهادها استفاده شده است

وی ادامه داد: متأسفانه از ابزارهای غیر اخلاقی هم در پیشنهادها استفاده شده؛ برخی دختران را مأمور کرده بودند که مثلاً به جوانی پیشنهاد دهند فلان اقدام ضد امنیتی را انجام دهد تا بتواند در کنار آنها چند شب باشند. موضوعی کثیف و غیر اخلاقی که حتی هیچ ابایی از آن نداشتند. در جای دیگری آغوش رایگان را مطرح کنند، اینها غیرقابل کتمان است و اتفاق افتاده و در حد وقیح‌تری به برخی جوانان پیشنهاد دادند.

دشمن دنبال فعال‌کردن گسل‌های قومی است

معاون وزیر کشور با بیان اینکه  دشمنان هنوز به دنبال تشدید شرایط کنونی کشور با دادن تنفس مصنوعی هستند، اظهار کرد: حالا به شدت روی مسائل قومی و مذهبی تمرکز دارند. در سیستان و بلوچستان و در مناطق کردنشین یکی از اولویت‌های جدی دشمنان به تصور خودشان، فعال کردن گسل‌هایی درباره قومیت‌هاست که از نظر ما اتفاقاً جبهه متحد است. با این وجود با بیداری و هوشیاری عزیزان ما در سیستان و بلوچستان و کردستان طرح‌هایشان با شکست مواجه شده است.

تا آخرین نفری که به امنیت کشور آسیب رسانده، حتماً تحت تعقیب و شناسایی قرار می‌گیرد

میراحمدی ادامه داد: اراده دستگاه قضا و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی این است بر خلاف اغتشاشات قبل که معمولاً پس از ایجاد آرامش، افراد تحت تعقیب و شناسایی قرار نمی‌گرفتند، این بار تا آخرین نفری که به امنیت کشور آسیب رسانده، خسارت زده یا حمله کرده و ناامنی به وجود آورده، حتماً تحت تعقیب و شناسایی قرار بگیرد. البته کسانی که احساساتی شدند، فریب خوردند و به گفته مقام معظم رهبری اظهار پشیمانی کرده‌اند و اصراری بر خطای گذشته ندارند، دریچه گذشت و عفو نظام همواره باز و مورد توجه بوده است. هدف این است که افراد به خطایشان آگاه شوند و به پیشرفت کشور و حل مشکلات کمک کنند تا به یک آرامش و امنیت و آسایش کامل برسیم؛ دولت هم موفق شود به گره‌ها و خواسته‌های به حق و درست مردم و با سرعت رسیدگی کند./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها