آیت‌الله اراکی: اصول الهی اسلام برای اداره جامعه عقلانی است

کد خبر: 1190269

رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه اصول الهی اسلام برای اداره جامعه عقلانی است، گفت: باید مبانی و اصول حکمرانی خود را به جامعه علمی و مردم عرضه کنیم تا بر مبنای آن به سیاست‌گذاری فرهنگی بپردازیم.

 آیت‌الله اراکی: اصول الهی اسلام برای اداره جامعه عقلانی است

کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست  آیت‌الله محسن اراکی، تشکیل جلسه داد و اعضا درباره برنامه فعالیت‌های آینده این کمیسیون تبادل نظر کردند.

حسین مظفر نایب رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تهیه پیش‌نویس سیاست‌های کلی «فضای مجازی»، «نخبگان» توسط کارگروه‌های این کمیسیون در دبیرخانه مجمع، گفت: اعضای کمیسیون در دوره نهم به بحث و تبادل نظر درباره این دو پیش‌نویس خواهند پرداخت.

وی تصریح کرد: تعیین اولویت‌های نظارتی در مورد نظارت بر سیاست‌های کلی ابلاغی مرتبط با کمیسیون و نیز بحث و تبادل نظر درباره موضوعات جدید و ضروری که لازم است در طول دوره نهم در دستورکار قرار گیرد و ارائه پیشنهاد به رئیس مجمع از دیگر مأموریت‌های کمیسیون در دوره جدید خواهد بود.

در ادامه جلسه، اعضای کمیسیون به اظهارنظر درباره برنامه فعالیت‌های آتی کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی پرداختند.

آیت‌الله محسن اراکی رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع نیز، گفت: ضرورت دارد که در کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی، به بازشناسی وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشور بپردازیم تا در تدوین سیاست‌های کلی، با شناخت وضع موجود، چاره‌اندیشی کنیم. کمیته‌های دبیرخانه نیز باید روی مفاهیم سرمایه اجتماعی، حکمرانی مطلوب و فرهنگ اجتماعی، کار مطالعاتی انجام دهند.

وی با بیان اینکه اصول الهی اسلام برای اداره جامعه عقلانی است، ادامه داد: باید مبانی و اصول حکمرانی خود را به جامعه علمی و مردم عرضه کنیم تا بر مبنای آن به سیاست‌گذاری فرهنگی بپردازیم.

محمدحسین صفارهرندی نیز با اشاره به برخی از عوامل آسیب به سرمایه اجتماعی، گفت: در حوزه فرهنگ عمومی، پرداختن به برخی از مسائل کلان فرهنگی و بررسی‌های عالمانه و جامع می‌تواند در مأموریت‌های این کمیسیون قرار گیرد.

محمدرضا عارف هم در این جلسه اظهار کرد: اگر محدود و منتظر به ارجاعات سازمانی باشیم، کمیسیون ممکن است به جایگاه واقعی و وظایف خود نرسد. نباید گرفتار مسائل جاری شویم و از موضوعات مهم علمی، فرهنگی و اجتماعی غلفت کنیم.

صادق واعظ‌زاده نیز تأکید کرد: مسئله سرمایه اجتماعی و مفاهیم درونی آن نظیر اعتماد و مشارکت که به مردم مربوط است، بسیار گسترده و مهم است و نباید از حکمت‌های ایرانی- اسلامی به سادگی عبور کنیم و به عنوان یک ملت تمدن‌ساز، باید به سیاست‌های حمکرانی یا حکمروایی از نظر فرهنگی و اجتماعی بپردازیم.

در ابتدای این جلسه، گزارشی از بررسی‌های کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه و کمیته‌های آن درباره علل و عوامل وقایع اخیر و راهکارهای مواجهه با آن توسط حسین مظفر به اعضا ارائه شد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها