ماهی‌گیری نافرجام اصلاح‌طلبان از التهابات

کد خبر: 1190375

اصلاح‌طلبان در این روزها طلبکارانه رفتار کرده و طوری اظهارنظر می‌کنند که گویی پیش از این، هیچ جایگاه حقوقی در ساختار قدرت نداشته و تماما اپوزیسیون قدرت بوده‌اند!

ماهی‌گیری نافرجام اصلاح‌طلبان از التهابات

به گزارش سایت فردا، اصلاح‌طلبان این روزها ژست ناجی به خود گرفته و وانمود می‌کنند که راه حل را در دست دارند در حالی که این جریان با همین‌گونه تبلیغات و ژست‌های من بلدم سالیان طولانی در مسئولیت‌ها و مدیریت‌های مختلف حضور داشته‌اند و معلوم نیست چرا در همان موقع از راهکارهایی که مدعی‌اند در چنته دارند استفاده نکردند. انگار نه انگار که نتیجه کارنامه چند ده سال حضورشان در قدرت همچنان از حافظه مردم پاک نشده است.

اخیرا نیز محمدعلی ابطحی رئیس دفتر محمد خاتمی در دولت اصلاحات از سه نامه خاتمی به مقامات عالی نظام پرده برداشت و به نوعی از جواب ‌نگرفتن این سه نامه، ابراز گلایه کرد.

روزنامه صبح در این زمینه نوشته: اصلاح‌طلبان(یا چپ‌های سابق) به جای اینکه درباره عملکرد ٢۴ ساله خود در دولت‌های مرحوم هاشمی، خاتمی و روحانی توضیح بدهند و دست به شفاف‌سازی در این باره بزنند، این روزها طلبکارانه رفتار کرده و جوری اظهارنظر می‌کنند که گویی پیش از این، هیچ جایگاه حقوقی در ساختار قدرت نداشته و تماما اپوزیسیون قدرت بوده‌اند.

این روزنامه ادامه داده: خاتمی تا الان نشان داده که «حفظ صندوق رای»برای او در مقایسه با ایستادن پای ارزش‌های نظام، رجحان قطعی داشته و اگر هم در جایی و زمانی،از هنجارها دفاع و نسبت به براندازان،غیریت پیشه کرده،‌ بیشتر با هدف ارسال پالس همراهانه به قدرت جهت کسب«امکان بازی مجدد»بوده است. به بیان دیگر، دفاع خاتمی از نظام، عمدتا وجه منفعت سیاسی دارد.

صبح نو معتقد است که اصلاح طلبان خود بانیان وضع موجود هستند و به واسطه عملکرد ۸ ساله دولت روحانی باید پاسخگو باشند نه اینکه ژست طلبکارانه بگیرند.

در موضعی دیگر نیز مجید انصاری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اخیراً طی اظهاراتی در یک نشست سیاسی که سایت جماران آن را منتشر کرد، گفته است: «مردم حق سؤال از نمایندگان دارند و نمایندگان باید پاسخ بدهند که در استیفای این حقوق چه اقداماتی کرده‌اند. به تعبیر دیگر، مسئول اول آنچه امروز در کشور رخ می‌دهد رهبر و مسئول دوم مجلس است با این اختیاراتی که دارد».

روزنامه جوان در واکنش به این اظهارات نوشته: مجید انصاری در انتخابات مجلس سال ۹۸ سرلیست اصلاح‌طلبان در تهران بود و نتوانست رأی قابل قبولی کسب کند و رسیدن به کرسی مجلس را از دست داد. او و همفکرانش به جای پذیرش شکست، رو به تخطئه انتخابات و روند برگزاری آن آوردند. اما آیا درست این نبود که نقش خود را در این شکست بپذیرند و به بررسی دلایل رویگردانی مردم از خود بپردازند؟ حداقل قدر همین‌قدری که الان مجلس و رهبری را پاسخگو می‌خواهند، خود برای چهار سالی که از ۹۴ تا ۹۸ مجلس دست‌شان بود، برای ۲۴ سالی که دولت دستشان بوده و برای همه مسئولیت‌هایی که در این کشور داشتند، پاسخگو باشند.

این روزنامه افزوده: مقصرتراشی از رهبری و انداختن تمام تقصیرات بر عهده رهبری از سیاست‌های همیشگی اصلاح‌طلبان است. تا جایی که برجام را وقتی خوب می‌دانستند، افتخار خود دانستند و وقتی به شکست رسید، گفتند کار نظام بود. مسئولیت ناپذیری و بی تعهدی از خصلت‌های سیاسی این جریان است.

۱

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها