امیرعبداللهیان در دیدار با وزیر امور خارجه صربستان:

ظرفیت همکاری تجاری ایران و صربستان بالاتر از وضعیت جاری است

کد خبر: 1190377

وزیر امور خارجه کشورمان که بنا به دعوت ایویسا داچیچ معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری صربستان، در راس هیئتی سیاسی سرگرم دیدار از این کشور است، بعد از ظهر روز یکشنبه با همتای صرب خود دیدار و در خصوص موضوعات روابط دوجانبه، تحولات منطقه و موضوعات مهم بین المللی به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

ظرفیت همکاری تجاری ایران و صربستان بالاتر از وضعیت جاری است

به گزارش سابت فردا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با تبریک انتصاب مجدد ایویسا داچیچ به سمت معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری صربستان، دعوت ریاست جمهوری اسلامی ایران از رئیس جمهور صربستان برای دیدار از کشورمان را تجدید کرد.

امیرعبداللهیان روابط دو کشور را ممتاز ارزیابی و توسعه همکاری ها و مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف را بدون هر گونه محدودیت دانست و ابراز امیدواری کرد دو کشور در حوزه استمرار توسعه روابط در بستر برنامه جامع همکاری‌های مشترک بتوانند گام های بلندتری بردارند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به حجم مبادلات تجاری بین دو کشور، ظرفیت ارتقای همکاری‌ها در حوزه تجارت بین دو کشور را بسیار بالاتر از وضعیت جاری دانست و تلاش بیشتر دو کشور برای بهره گیری از ظرفیت های روابط در این حوزه را مورد تاکید قرار داد.

امیرعبداللهیان همچنین موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار همچنین ضمن تشکر از پیام همدردی همتای صرب خود در جریان اقدام تروریستی شاهچراغ در شیراز، آخرین وضعیت مرتبط با تحولات داخلی کشورمان و اقدامات هماهنگ آمریکا و چند کشور معدود غربی در این زمینه را تشریح و ناموفق بودن غرب در سیاست تشجیع اقدامات آشوبگرانه در جمهوری اسلامی ایران را مورد تاکید قرار داد.

ایویسا داچیچ معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری صربستان نیز در این دیدار با ارزیابی وضعیت عالی از روابط فی‌مابین، تصمیم جدی دولت صربستان برای ارتقای همکاری ها با کشورمان را مورد تاکید قرار داد.

وی با قدردانی از موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تمامیت ارضی صربستان، همکاری‌های دو کشور در حوزه های مختلف کنسولی، فرهنگی، آموزشی و علوم را مورد تاکید قرار داد.

آخرین وضعیت گفتگوها برای رفع تحریم ها، تحولات مرتبط با جنگ اوکراین، همکاری‌ها در حوزه انرژی و محصولات کشاورزی از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر و گفتگوی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان در این دیدار بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها