نشست سراسری دبیران و شورای مرکزی مجمع جوانان انقلاب اسلامی با حضور احدیان، رضوی و آجرلو

کد خبر: 1192595

نشست سراسری دبیران و شورای مرکزی مجمع جوانان انقلاب اسلامی صبح روز جمعه 25 آذرماه در تهران گشایش یافت

نشست سراسری دبیران و شورای مرکزی مجمع جوانان انقلاب اسلامی با حضور احدیان، رضوی و آجرلو

گروه سیاست سایت فردا: نشست سراسری دبیران و شورای مرکزی مجمع جوانان انقلاب اسلامی صبح روز جمعه 25 آذرماه در تهران گشایش یافت. در ابتدای این نشست عرفان پورزاهدان دبیر مجمع جوانان انقلاب اسلامی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های اعضای مجمع خصوصا در طول دو سال اخیر گفت: خداوند را شاکریم که در این مدت شاهد اقدامات بسیار مهم و تاثیرگذاری از جانب اعضای شورای مجمع جوانان انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف و در سراسر کشور بوده ایم. فعالیت های جهادی ، علمی-آموزشی و فرهنگی اعضای فرهیخته این مجمع برکات زیادی در این مدت داشته و در حوزه های گوناگون دستاوردهای مطلوبی حاصل شده است. همانطور که پیروزی انقلاب اسلامی در مقاطع بحرانی از جمله دفاع مقدس با تکیه به جوانان حاصل شد بدون تردید در این مقطع نیز لازم است به جوانان مومن و انقلابی اعتماد شود تا شاهد رشد و شکوفایی آنها در حوزه های مرتبط و در راستای خدمت به نظام و انقلاب باشیم. انقلاب اسلامی در این مقطع یار می خواهد و ما خودمان را بدهکار به انقلاب و سربازان ولایت می دانیم که باید به تکلیفمان عمل کنیم. در راه رسیدن به این هدف البته بر این باور هستیم که مانند برخی جریان های مدعی عدالت خواهی یا اصلاح طلبی نباید به وسایل و ابزارهای نادرست متوسل شد بلکه باید در مسیر درست به سوی هدفی مقدس گام برداشت. رویکرد مجمع جوانان انقلاب اسلامی بر مبنای عقلانیت ، کارآمدی ، عدالت خواهی و نوگرایی است اما عدالت خواهی حقیقی که برای کشور سودمند باشد نه آن چیزی که تنها به منظور تخریب وجهه کشور مورد سوء استفاده جریانی خاص قرار بگیرد.

نشست (6)

هر فرد انقلابی خودش رسانه باشد

در ادامه این نشست سید محمود رضوی مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنانی پیرامون نقش جوانان انقلاب در پیشبرد و تحقق اهداف انقلاب گفت: پایبندی به کار تشکیلاتی در راستای خدمت به نظام و انقلاب بدون چشمداشت به مسئولیت بسیار ارزشمند است. در سال های اخیر که جبهه انقلاب در دولت، مجلس و شهرداری ها مسئولیت بر عهده گرفته، رسانه های غربی تلاش می کنند ناکارآمدی حاکمیت را مطرح کنند.البته با توجه به حجم مشکلات باقیمانده از 8 سال گذشته حل مسائل و موضوعات کشور به مسیر بلند و زمان بیشتری نیاز دارد. آنها تلاش دارند ناکارآمدی نظام را در حل مشکلات پیش رو تثبیت کنند که باید این تلاش را با کارآمدی به حاشیه برد. یکی از مشکلات ما این است که وقتی جبهه انقلاب در جایگاه مسئولیت قرار گرفته با مساله نیروی انسانی مواجه است. در واقع جبهه انقلاب با مشکلات انباشته کشور مواجه شد که به راحتی قابل حل و فصل نبود. اما راه حل موضوعات از همین کارهای تشکیلاتی است. شروع کار با این نگرش که کار کردن تنها در گرو مسئولیت داشتن در نظام نیست اهمیت ویژه ای پیدا می کند. در اینصورت تشکیلات موفقی شکل خواهد گرفت که می تواند به نظام و انقلاب کمک کند. آنطور که من درک می کنم امروز در مسائل فعلی کشور تصویری که برای مردم و جامعه ما می سازند تصویر ناکارآمدی و بن بست است که در رسانه های ماهواره ای با همراهی و پیوست فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ایجاد می کنند. لازمه کار تشکیلاتی نیروهای جبهه انقلاب این است که هر کدام در فضای مجازی یک رسانه باشند و با حمایت و پشتیبانی از یکدیگر قدرتی در این فضا ایجاد کنند. بر این اساس حداقلی ترین نقش شما در این کار تشکیلاتی حضور تاثیرگذار در فضای مجازی است.

نشست (5)

قدرت جریان انقلاب از عمق مشکلات و مسائل کشور بیشتر است

در ادامه سعید آجرلو، مدیرمسئول روزنامه صبح نو نیز با تاکید بر ضرورت شکل گیری کار تشکیلاتی در جبهه انقلاب گفت: یکی از خلاهای موجود در جریان انقلاب کار تشکیلاتی است. خصوصا در سال های گذشته این خلا را به صورت جدی مشاهده کرده ایم. اتفاقا اگر به تعبیری جریان سوپرانقلابی توفیقاتی هم به دست آورده از همین کار تشکیلاتی است. حتی جریان تجدیدنظر طلب یا اصلاح طلبان ساختارشکن هم به این معنی در طول سه دهه گذشته کار تشکیلاتی انجام داده اند. بر این اساس کار تشکیلاتی برای افراد مومن به فلسفه سیاسی جمهوری اسلامی و انقلاب هم مطلوب است و هم لازم و ضروری است. محوریت آقای دکتر قالیباف در این کار تشکیلاتی هم از این جهت اهمیت دارد که  گفتمان ایشان قرابت فراوان با گفتمان انقلاب و گفتمان امام و رهبری دارد و هیچ زاویه ای میان این گفتمان ها وجود ندارد، مانند تفسیری که در خصوص شخصیت شهید سلیمانی داشتیم. هم در نگاه به رهبری هم در نگاه به جامعه و هم حوزه سیاست گذاری و اجرا. این گفتار می گوید که انقلاب اسلامی بن بست ندارد. در برابر تفکری که می خواهد وانمود کند گذشته تباه است و آینده ویران باید تفکری را به نمایش بگذاریم که معتقد است انقلاب می تواند مسائل و مشکلات خودش را حل کند و قدرت کسانی که به این جریان ایمان دارند از مشکلات و مسائل کشور بیشتر و بزرگ تر است.

آجرلو نشست

آجورلو  همچنین در مورد ساختار نظام رسانه ای کشور خصوصا با توجه به وقایع اخیر اظهار داشت: ما به بازسازی نظام رسانه ای کشور به منظور «بازدارندگی رسانه ای» در این بخش نیاز داریم. آنچه مسلم است جامعه ما امروز در برابر هجوم کم نظیر دشمن در ماه های گذشته در حوزه رسانه بدون سپر مانده و در حوزه بازدارندگی رسانه ای توان مناسبی برای دفاع از ذهن مخاطب نداشتیم. بر این اساس در حوزه های محتوایی و تبلیغاتی دشمن ذهن جامعه را هدف گرفته و به آن حمله می کند. اگر بخواهیم کار مفیدی انجام بدهیم همین بازدارندگی رسانه ای است. زیرساخت اصلی جامعه شبکه ای، شبکه های اجتماعی هستند و باید بپذیریم که اتفاقات اخیر در بستر همین شبکه ها اتفاق افتاد. جامعه شبکه ای در ایران به شدت سیاسی است در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان شبکه های اجتماعی تا این حد سیاسی نیستند. در واقع بازتاب اتفاقات اخیر در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به مراتب بیش از واقعیت میدان بود و تلاش می کردند براندازی و فروپاشی را از نظر ذهنی در همین فضای مجازی ایجاد کنند و حتی این احساس را به جامعه هم منتقل می کردند. این اتفاقات کاملا سلبریتی محور بود چرا که سلبریتی ها در همین شبکه های مجازی مرجعیت پیدا کردند. حتی خشونت طلبی و رادیکالیزم نیز از طریق رسانه های اپوزیسیون القا می شد. از این جهت اهمیت رسانه بیش از گذشته مشخص شد.

این فعال سیاسی اضافه کرد:یکی از مشکلات موجود کم اعتباری مرجعیت رسانه ای داخلی است، موضوعی که در این مدت کاملا محسوس بود. اینکه ما از نظر وسعت ماجرا نتوانستیم پاسخ های مورد نیاز را تولید و به جامعه منتقل کنیم یک عیب بزرگ بود. متاسفانه جامعه خیلی از پاسخ های خودش را از بیرون کشور دریافت می کرد. این یکی دیگر از واقعیت های موجود است که نشان می دهد اگر بخواهیم در برابر آرایش دشمن تدبیری کنیم لازم است این اقدام در حوزه تبیین تحقق پیدا کند. همان جهاد تبیینی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید می کنند در اینجا معنی پیدا می کند. جنگ ترکیبی دقیقا در همینجاست. جایی که رسانه نه نماد واقعیت بلکه به خود واقعیت و حتی جلوتر از واقعیت تبدیل می شود. حالا سوال این است که احیای نظام رسانه ای چطور باید شکل بگیرد تا آن سپر رسانه ای مورد نیاز ایجاد شود. اولین هدف بازگرداندن مرجعیت خبری به داخل کشور است. لازم است که ذهن جامعه ما از داخل کشور تغذیه شود و اطلاعات و پاسخ های مورد نیاز خودش را دریافت کند.

این مدرس دانشگاه در پایان گفت:به اعتقاد من لازم است هرکدام از ما وظیفه و تکلیف خودمان را در این حوزه به خوبی بشناسیم و از جریان انقلاب در این بخش دفاع کنیم و در سوی دیگر حمله کنیم به جریانی که به زیان کشور کار می کند و علیه منافع ملی ما در حال فعالیت است. من معتقدم این دفاع کردن از انقلاب باید کاملا مردمی باشد و یک موضوع صرفا دولتی یا حکومتی نیست اما نیاز به کار تشکیلاتی و هماهنگی کامل دارد. این بازدارندگی رسانه ای در کنار کارآمدی می تواند سرمایه اجتماعی را احیا کند.

نشست (1)

به اندازه کافی برای جوانان کار نکردیم

در ادامه مهدی مسکنی معاون امور تعاون وزارت کار و رفاه اجتماعی ضمن قدردانی از بانیان برگزاری این نشست و اهمیت شکل گیری شورای مرکزی مجمع جوانان انقلاب گفت:ما به اندازه کافی برای جوانان در کشور کار نکرده ایم و این یکی از مشکلات موجود در جامعه است. باید بپذیریم که اکوسیستم فرهنگی کشور تغییر کرده در حالی که نباید ذائقه فرهنگی کشور را از دست بدهیم. مومنان دو دسته هستند ، مومن مجاهد یا مومن نشسته که فقط در حال مشاهده و رصد هستند. در حالی که مبارزه جریان انقلاب برای استقلال عدالت بوده و ادامه دارد ، برای ایجاد یک جریان کارآمد مستمر خدمت رسان بوده است. اینکه جوانان انقلابی در تعطیلات عیدشان به اردوی جهادی می روند نفی رفاه طلبی است اما امروز بخشی از جریان انقلابی ما صرفا رصد می کند که تحت فشار قرار نگیرد. بعضی از ما کارمند شدیم و دیگر در این مسیر مبارزه نمی کنیم. مدل کار جهادی و انقلابی این است که برای اعتقاد و باورمان هزینه بدهیم. آن چیزی که برای ما امروز ارزش دارد، انقلاب اسلامی است اما باید ببینیم چه مقدار برای انقلاب هزینه می دهیم؟

مرتضی کامل نواب، مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه وزارت ورزش و جوانان نیز در ادامه این نشست بر اهمیت ویژه فعالیت های تشکلی جریان انقلاب خصوصا در حوزه جوانان تاکید کرده و از آمادگی وزارت ورزش و جوانان به منظور حمایت همه جانبه از اینگونه فعالیت ها خبر داد.

حکمرانی نو با تکیه بر فرمایشات رهبری بر ضرورت تحول گرایی

در بخش پایانی نشست دکتر محمد سعید احدیان دستیار سیاسی و رسانه ای رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت کارآمدی ، نگرش متفاوت به موضوع حکمرانی نو و حل مشکلات جاری کشور اظهار داشت: همه ما باید در جایگاه خودمان و در قبال مسائل و مشکلات کشور احساس مسئولیت کنیم. انباشت ناکارآمدی در کشور پس از جنگ تحمیلی و از سال 68 آغاز شده و در دوره های مختلف استمرار یافته است. بدون جانبداری سیاسی باید قبول کنیم که دوره 8 ساله گذشته به واقع برای کشور فاجعه بار بوده و حالا با انبوهی از مشکلات مواجه هستیم. به هر حال در آن دوران ناکارآمدی در کنار تبختر برخی از مسئولین در قبال مردم تثبیت شد . از سویی دیگری در ذهن جامعه ، مردم و مسئولین این موضوع را ثبت کردند که غیر از غرب چاره ای برای حل مشکلات کشور وجود ندارد. بعد از این دوران حالا این تصور ایجاد شده که حاکمیت یکدست است و این یکدست شدن امیدی را به وجود آورده که مشکلات کشور رفع شود اما مردم در عمل دیدند مشکلات هنوز وجود دارد. ارز همچنان گران است ، تورم مردم را دچار مشکل کرده و مسائلی از این دست.

نشست (2)

دکتر احدیان اضافه کرد: در سوی دیگر ما نتوانستیم توفیقات و دستاوردها را به خوبی نمایان کنیم. به طور مثال در موضوع کرونا دستاوردهای کشور و نظام را به خوبی نشان ندادیم. مقوله حکمرانی نو و مانیفست

نو اصولگرایی مربوط به ماه های اخیر نیست بلکه از سال گذشته مطرح شد. ضرورت تحول گرایی در فرمایشات مقام معظم رهبری بارها مورد تاکید قرار گرفته و باید به این مسئله توجه کنیم. ما به بازسازی انقلابی گری همراه با عقلانیت نیاز داریم. مردم باوری یکی از ویژگی های حکمرانی نو است. در این شیوه جریان انقلاب مطالبه گر آرمان های اصلی انقلاب است. این موضوع در جهاد تبیین اهمیت خودش را پیدا می کند. اینگونه تشکل ها بر همین مبنا و در راستای تحقق این اهداف با حضور جوانان انقلابی می توانند با ساختار مطلوب و اهداف مورد نظر در تحقق گام دوم انقلاب موثر باشند. مسئله مورد توجه همه ما باید این باشد که برای رضای خدا ، دفاع از آرمان های انقلاب و خون شهدا با اعتقاد تلاش کنیم و در این مسیر با خلوص نیت گام برداریم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها