واکنش نماینده مجلس به افزایش ۷۰ میلیون تومانی قیمت خودرو

کد خبر: 1192974

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ایجاد قانون مالیات بر عایدی سرمایه گفت: این اقدام قطعا لازم است و نه تنها برای خودرو بلکه برای تمام بازارهای دیگر مانند سکه، طلا، مسکن و... ضروری است، چراکه کشور در شرایطی قرار دارد که به خاطر کاهش ارزش پول ملی انگیزه های سوداگری به شدت تحریک شده و با این کار انگیزه سوداگری را کاهش می دهیم.

واکنش نماینده مجلس به افزایش ۷۰ میلیون تومانی قیمت خودرو

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ایجاد قانون مالیات بر عایدی سرمایه گفت: این اقدام قطعا لازم است و نه تنها برای خودرو بلکه برای تمام بازارهای دیگر مانند سکه، طلا، مسکن و... ضروری است، چراکه کشور در شرایطی قرار دارد که به خاطر کاهش ارزش پول ملی انگیزه های سوداگری به شدت تحریک شده و با این کار انگیزه سوداگری را کاهش می دهیم.

روح الله ایزدخواه ، در رابطه با افزایش ۷۰ میلیون تومانی قیمت خودرو در روزهای اخیر با توجه به طرح واردات خودرو، گفت: البته واردات خودرو هنوز عملیاتی و شروع نشده است و چیزی که الان مطرح می شود این است که وزیر صمت می گوید این افزایش قیمت مربوط به اثر قیمت دلار است و افزایش قیمت دلار باعث این موضوع شده است، اما ما می گوییم موضوع این است که خودرو کالایی سرمایه ای شده است و بنابراین باید کاری کنیم که خودرو از حالت کالای سرمایه ای درآید.

وی به سخنان سیدرضا فاطمی امین در صحن مجلس اشاره کرد و گفت: البته وزیر صمت در جلسه سوال در صحن مجلس گفت که راهکار این مشکل مالیات بر عایدی سرمایه است که طرح آن در مجلس قرار دارد و هنوز به تصویب نرسیده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد:‌ در شرایط فعلی که عرضه و تقاضا در بازار خودرو هماهنگ نیست، مدلی که ما به دنبال آن بودیم در قالب طرح عرضه در بورس بود اما نه آن چیزی که در حال حاضر اتفاق می افتد، چراکه عرضه در بورسی که فعلا اجرا می شود بی ضابطه است و آن را تایید نمی کنیم،‌ چراکه این چیزی که ما می خواستیم نیست.

ایزدخواه یادآور شد:‌ طرح ما عرضه در بورس به صورت تنظیم شده بود، یعنی در آن مشخص شده بود که خودرو هرچه بالاتر از قیمت پایه فروش برود، ‌آن اضافه درآمد به جیب خودروساز نرود و به حساب خزانه دولت واریز شود تا صرف توسعه حمل و نقل عمومی شود که در واقع با این کار انگیزه افزایش قیمت را هم از خودروساز و هم از مصرف کننده می گرفتیم.

وی تاکید کرد:‌ عرضه خودرو در بورس باعث می شد که خودرو کالای سرمایه ای نشود تا کسی با قیمت کارخانه آن را خریداری کند و بعد در بازار سیاه با ۱۵۰ میلیون تومان سود بفروشد. بنابراین باید کاری کنیم تا انگیزه سوداگری را هم از تولید کننده و هم مصرف کننده بگیریم و این کالای سرمایه ای تبدیل به کالای مصرفی شده و انگیزه های سوداگری از خرید و فروش و معاملات خودرو دور شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:‌ بهترین و تنها راهکار این است که خودرو در بورس عرضه شود البته به شرطها و شروطها؛ شرط آن این است که اضافه درآمد را به خودروساز ندهیم، این چیزی که الان عرضه می شود به نفع خودروساز است چون خودروساز کم عرضه می کند و با بازار بازی می کند،‌ همچنین با این کار قیمت را بالا می برد و سود آن را نیز در جیب خودش می گذارد.

ایزدخواه با بیان اینکه طرح ما اصلا این نبود و این بود که خودرو در بورس عرضه شود، گفت: با این روش تمام خودروی تولید شده توسط تولیدکننده مشمول عرضه در بورس می شد و باید تمام تولیداتش را در بورس می آورد و خارج از آن قاچاق کالا محسوب می شد. همچنین مشوق گذاشتیم که خودروساز دائما افزایش عرضه نیز داشته باشد و گفتیم هرچه بالاتر از قیمت پایه فروش برود مال خودروساز نیست و عوارض دولتی است و باید به حساب خزانه دولت برای توسعه حمل و نقل عمومی واریز شود.

وی در ادامه بیان کرد: اگر این کار را می کردیم هم انگیزه سوداگری از خودروساز گرفته می شد و هم از خریدار، اما چیزی که الان اجرا می شود در واقع بازار سیاه است و اسم آن را عرضه در بورس گذاشته اند. البته من از چنین چیزی دفاع نمی کنم چرا که طرح ما این نیست و چیز دیگری بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در رابطه با تاثیر نوسانات ارز بر افزایش قیمت خودرو، تصریح کرد: این مساله نیز تاثیر دارد ولی وقتی کنترل شود اینگونه نخواهد بود.

ایزدخواه در رابطه با قانون مالیات بر عایدی سرمایه نیز گفت: قطعا لازم است و البته نه تنها برای خودرو بلکه برای تمام بازارهای دیگر مانند سکه، طلا، مسکن و... ضروری است، چون کشور در شرایطی است که به خاطر کاهش ارزش پول ملی انگیزه های سوداگری به شدت تحریک شده، بنابراین باید مالیات بر عایدی سرمایه بگذاریم تا انگیزه سوداگری را کم کنیم، والا فاجعه رخ می دهد.

وی در پایان تاکید کرد: اینگونه مدام ارزش پول ملی کاهش پیدا می کند، تورم در بازار مدام تحریک می شود و فشار بر اقشار ضعیفی وارد می شود که دارای دارایی نیستند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها