گزارش رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش | انهدام پهپادهای متخاصم

کد خبر: 1195637

در ادامه مرحله اصلی رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش، سامانه پدافندی هوایی ۱۵ خرداد برابر سناریو عملیاتی نسبت به انهدام پهپادهای متخاصم اقدام کرد.

گزارش  رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش | انهدام پهپادهای متخاصم

در ادامه مرحله اصلی رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش، سامانه پدافندی هوایی ۱۵ خرداد برابر سناریو عملیاتی نسبت به انهدام پهپادهای متخاصم اقدام کرد.

در ادامه مرحله اصلی رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش، پهپادهایی که در قالب نیروی متخاصم سازماندهی شده بودند قصد ورود به منطقه عمومی رزمایش را داشتند، طی فرایند عملیاتی (کشف، شناسایی، رهگیری، درگیری و انهدام) ابتدا توسط طیف گوناگون سامانه‌های راداری نیروی پدافند هوایی ارتش کشف و پس از شناسایی در مرکز فرماندهی و کنترل رعد نیروی پدافند هوایی ارتش، به سامانه بومی ۱۵ خرداد واگذار شد و تحت کنترل آن مرکز با شلیک موفق موشک نسبت به انهدام پهپادهای مهاجم اقدام شد.

کشف اهداف پرسه زن با سطح مقطع راداری کم و اجرای تیراندازی زمین به هوای شبانه توسط سامانه‌های توپخانه‌ای علیه اهداف هوایی متخاصم از جمله اقداماتی بود که در این مرحله از رزمایش توسط نیروی پدافند هوایی ارتش اجرا شد.

گفتنی است؛ سامانه موشکی ۱۵ خرداد یک سامانه پدافند هوایی میان برد است که توانایی درگیری مؤثر با طیف متعدد اهداف با قابلیت‌های آفندی بالا مانند هواپیماهای شناسایی، بمب افکن‌ها و جنگنده‌های تاکتیکی تا برد ۲۰۰ کیلومتر را داراست. این سامانه می‌تواند اهداف با سطح مقطع راداری کمتر همچون پهپادها را در برد ۱۵۰ کیلومتر کشف و همزمان ردگیری کند.

سامانه پدافند هوایی ۱۵ خرداد قادر است تعداد ۶ هدف را به طور همزمان کشف و ردگیری کرده و با طیف متنوع موشک‌های بومی همچون صیاد -۲ و ۳ نسبت به انهدام آنها اقدام نماید./مهر

جنگنده های نیروی هوایی اهداف را منهدم کردند/ شلیک موشک نصر و پرتاب بمب‌های 500 پوندی

در مرحله عملیاتی رزمایش ذوالفقار 1401 ارتش که از صبح امروز آغاز شده، جنگنده بمب افکن‌های نیروی هوایی ارتش که از پایگاه نهم شکاری بندرعباس به پرواز درآمده بودند توانستند اهداف از پیش تعیین شده را با موفقیت منهدم کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در ادامه فاز عملیاتی رزمایش ذوالفقار 1401 ارتش، جنگنده بمب افکن های F-4E  و سوخو 24 نیروی هوایی ارتش که از پایگاه های نیروی هوایی به پرواز درآمده بودند پس از انجام عملیات سوختگیری هوایی از هواپیمای تانکر،  توانستند اهداف از پیش تعیین شده در زمین و دریا را با موفقیت منهدم کنند.

این جنگنده‌ها با پرتاب بمب های 250 و 500 پوندی و شلیک موشک‌های ماوریک اهداف مورد نظر را منهدم کردند. همچنین، دراین مرحله از رزمایش جنگنده های نیروی هوایی ارتش با تیراندازی علیه اهداف، عملیات پشتیبانی هوایی از نیروی زمینی ارتش را با موفقیت اجرا کردند.

امیر سرتیپ شیخ با اشاره به سایر بخش‌های این عملیات بیان کرد: خلبانان نیروی هوایی ارتش توانستند با شلیک موشک های هوا به سطح نصر اهداف مورد نظر را منهدم کنند.

سخنگوی رزمایش در ادامه با اشاره به عملیات جنگنده های نیروی هوایی ارتش تصریح کرد: در این رزمایش، نیروی هوایی با جنگنده های بمب افکن سنگین و هواپیماهای رهگیری که از پایگاه های مختلف به پرواز درآمده بودند باعث برتری هوایی بر نیروهای عمل کننده در منطقه شد.

وی ادامه داد: استفاده از موشک‌های بهینه شده ماوریک در این مرحله از رزمایش و همچنین اجرای عملیات توسط خلبانان جوان نیروی هوایی ارتش از جمله نقاط قوت این مرحله از رزمایش بزرگ ارتش بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها