شباهت علی‌کریمی با نیما زم / علی‌کریمی «نیما زم» می‌شود؟

کد خبر: 1198249

علی‌کریمی در صفحه شخصی‌اش مشابه عملکرد و خط خبری کانال تلگرامی آمدنیوز را در پیش گرفته است. آمدنیوز را نیما زم اداره می‌کردو در آن شیوه‌های عملیات تروریستی و آتش‌زدن اموال عمومی آموزش داده می‌شد.

شباهت علی‌کریمی با نیما زم /  علی‌کریمی «نیما زم» می‌شود؟

به گزارش فارس، علی‌کریمی ستاره روز‌های نه چندان دور فوتبال ایران که در مستطیل سبز همه را دریبل می‌زد و جلو می‌رفت، این روز‌ها و پس از آن که نتوانست کرسی ریاست فدراسیون فوتبال را از آن خود کند، در زمین رقیب ایران بازی می‌کند و به عنوان یکی از بازیکنان اپوزیسیون در حال گل به خودی زدن است. پست‌ها و استوری‌های علی‌کریمی در فضای مجازی، سرشار از دروغ و سیاه نمایی است، به طوری که بار‌ها حتی صدای دیگر مخالفان جمهوری اسلامی را هم درآورده. بررسی پیج اینستاگرامی و صفحه توییتری علی‌کریمی نشان از شباهت‌های فراوان عملکرد او با نیما زم، مؤسس و مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز (صدای مردم) دارد.

کشته‌سازی از میان جانباختگان

یکی از اصلی‌ترین تشابهات صفحه علی‌کریمی با کانال آمدنیوز در کشته‌سازی است. شیوه‌ای که بار‌ها مورد استفاده این افراد قرار گرفته است. جا زدن جان‌باختگان حوادث مختلف به‌عنوان کشته‌های اغتشاشات اصلی‌ترین حربه مشترک این دو جریان است؛ مثلاً آمدنیوز، مریم زنگنه خبرنگار فقید روزنامه رسالت را که بر اثر بیماری جان باخته بود، به نام «راضیه اسماعیلیان» معرفی کرد و مدعی شد او یک خانم باردار بوده که براثر پرتاب گاز اشک‌آور فوت کرده است. علی‌کریمی نیز بار‌ها از همین روش استفاده کرده تا با استفاده از ناآگاهی مخاطبان و بهره‌گیری از احساسات آنان، لایک‌های بیشتری جذب کند و برنامه‌اش را پیش ببرد. در یکی از آخرین موارد، وی با استوری کردن اعلامیه مراسم تدفین مائده (ماهک) هاشمی مدعی کشته شدن وی توسط نیرو‌های امنیتی شد. این در حالی بود که وی بامداد چهارم آذرماه در حادثه واژگونی یک سمند به دلیل سرعت بالا در بلوار «کوهسار مهدی» شیراز جان باخته بود.

ماهی گیری از آب گل آلود خودکشی

نیکا شاکرمی هم نمونه دیگری از افرادی بود که چهره‌هایی همچون علی‌کریمی او را تحت عنوان کشته اغتشاشات جا زدند، این در حالی بود که اسناد، شواهد، فیلم دوربین‌های مداربسته و سایر اطلاعات همگی خبر از خودکشی نیکا شاکرمی می‌داد. آمدنیوز نیز در سال ۱۳۹۷ مدعی شد در اثر بی‌توجهی مسئولان در زلزله سرپل ذهاب دو دختر ۱۶ و ١٧ ساله خودکشی کرده‌اند، اما بررسی‌ها همان زمان نشان داد که چنین ادعایی صحت نداشت.

کشته‌هایی که زنده می‌شوند!

علی‌کریمی همچون نیما زم، درباره دروغ‌هایی که برایشان دیکته می‌شود اعتقادی به تحقیق ندارند. مثلاً یکی از اصلی‌ترین شایعات اغتشاشات ۹۶، کشته شدن نوجوان ۱۳ ساله اهل دورود به نام امیرحسین پاپی، توسط نیرو‌های امنیتی بود. شایعه‌ای که او با انتشار فیلمی از خودش تکذیب کرد. درست مشابه چنین روندی را پنج سال بعد، علی‌کریمی در دستور کار خود قرار داد. کریمی در یکی از استوری‌هایش تصویر فردی به نام محمد پارسا صحت را به عنوان کشته اعتراضات معرفی کرد، در حالی که او در گفتگو با تلویزیون این دروغ را تکذیب کرد! همچنین علی‌کریمی با انتشار تصویر دیگر مدعی شلیک دوشکا به یک نفر در جوانرود شد، در حالی که علی حمیدوند صاحب عکس توضیح داد که چگونه چند ماه قبل از استوری علی‌کریمی تصادف شدید منجر به قطع پایش شده است.

عوض کردن جای جلاد و شهید

در زمان اغتشاشات دراویش گنابادی، آمدنیوز مدعی کشته شدن سه تن از آنان به ضرب گلوله شد در حالی که این موضوع صحت نداشت و برعکس، محمد ثلاث سه تن از بسیجیان را با اتوبوس به شهادت رسانده بود.

در نمونه دیگر، آمدنیوز حمله اغتشاشگران به ماشین آتش‌نشانی را که باعث کشته شدن غلامرضا و شهریار هداوند (پدر و پسر) شد، بر گردن نیروی انتظامی انداخت؛ در حالی که همان زمان پدرغلامرضا هداوند ضمن تکذیب ادعای آمدنیوز، اقدامات ضدانقلاب را محکوم کرد و خواستار برخورد با فتنه‌گران شد. درست مانند اتفاقی که برای کیان پیرفلک افتاد و درحالی که کیان بر اثر شلیک تروریست‌ها جان باخته بود، کریمی این موضوع را بر گردن نیرو‌های انتظامی انداخت که در آن حادثه حتی اسلحه نداشتند.

دفاع از قاتلان و تروریست‌ها

یکی دیگر از شباهت‌های این دو حامی اغتشاش، دفاع از کسانی بود که دست به جنایت و قتل زده بودند. نیما زم آن زمان در برهه‌های مختلف این موضوع را در دستور کار کانال تلگرامی خود قرار داده بود. به عنوان نمونه زمانی که سارو قهرمانی از اعضای مسلح گروه کومله در درگیری با نیرو‌های انتظامی کشته شد، در مقام دفاع از وی برآمد. علی‌کریمی نیز همین نقشه را در خصوص مجیدرضا رهنورد در پیش گرفت. در حالی که رهنورد با چاقو دو جوان را در مشهد به قتل رسانده بود و فیلم‌های جنایت وی هم در فضای مجازی منتشر شد، علی‌کریمی از وی دفاع کرد. جالب آنکه در دادگاه رهنورد، وی ضمن اعتراف به این قتل‌ها، درخواست قصاص سریع‌تر خودش را می‌کرد تا از عذاب وجدان رهایی یابد.

آموزش ساخت بمب دستی

آمدنیوز در زمان فعالیت خود برای روشن نگه‌داشتن آتش اغتشاشات، علاوه بر آموزش ساخت بمب دستی و کوکتل مولوتف، ساخت وسایل دیگر برای درگیری با پلیس را آموزش می‌داد. همین سیاست را علی‌کریمی نیز در پیج شخصی‌اش در پیش گرفت و ساخت کوکتل مولوتف را در استوری اینستاگرامش آموزش داد. این در حالی است که در همه شبکه‌های اجتماعی، انتشار چنین مطالبی ممنوع بوده و از خطوط قرمز این اپلیکیشن‌ها محسوب می‌شود.

بلوف زدن برای قدرت‌نمایی

تازه‌ترین وجه تشابه این دو فرد به بلوف زدن آن‌ها اختصاص دارد؛ اقدامی که به منظور قوت قلب دادن به حامیان‌شان انجام می‌دهند. چند روز پیش علی‌کریمی با انتشار تصویر پاسدار قاسم فتح‌اللهی مدعی ترور او توسط اغتشاشاگران شد، این در حالی بود که با بررسی پلیس مشخص شد که فتح‌اللهی به‌دلیل شلیک گلوله سارقان مقابل خانه‌اش جان خود را از دست داده است.

آمدنیوز نیز سال ۹۷ در حالی مدعی ترور مولوی عبدالشکور کرد (ترشاپی) پسر امام‌جمعه فقید اهل سنت خاش و از فعالان موضوع وحدت اسلامی شد که فوت وی به دلیل درگیری طایفه‌ای بود و اصلاً ربطی به اغتشاشات نداشت.

فراخوان‌های تمدید شونده

نکته مشترک دیگر، عدم استقبال مردم از فراخوان‌های نیما زم و علی‌کریمی است. مثلاً آمدنیوز در آن سال‌ها به بهانه هفت آبان، فراخوان تجمعی تحت عنوان روز کوروش در خیابان انقلاب و پارک دانشجو داده بود که هیچ کس از آن استقبال نکرد، همانند فراخوان شکست خورده علی‌کریمی در این هفته‌ها که بار‌ها مجبور شده فراخوان خود را «تمدید» کند!

تمسخر مقدسات

یکی دیگر از وجوه تشابه علی‌کریمی با نیما زم، توهین به مقدسات مردم ایران است. اگر این روز‌ها علی‌کریمی به هر بهانه‌ای به مقدسات توهین می‌کند، پیش از این نیز نیما زم چنین کاری را در آمدنیوز تجربه کرده بود. اما این توهین‌ها یکی از اصلی‌ترین عامل جداشدن معترضان از رهبران اغتشاشات بود.

توهین به شهدا

شهدای کشور که جانشان را برای امنیت مردم فدا کردند هم همواره هدف اصلی توهین‌های معاندان بوده‌اند. آمدنیوز بار‌ها با اخبار جعلی و تصاویر فتوشاپی به شهدا از جمله شهید حججی توهین کرد، اما علی‌کریمی پا را از این هم فراتر گذاشته و به شهدای دفاع مقدس بالاخص شهدایی که هنوز خانواده‌های آن‌ها چشم انتظار بازگشت پیکرشان هستند توهین می‌کند.

دروغ با استفاده از تصاویر قدیمی

علی‌کریمی وقتی دستش را از اخبار تحریک کننده کوتاه می‌بیند، دست به دامن تصاویر قدیمی و نامرتبط می‌شود. این اقدام او بار‌ها تکرار شده، مثلاً او تصاویر جنایت سال ۲۰۱۶ در افغانستان را با نام جمهوری اسلامی منتشر کرد، روشی که آمدنیوز در آن یدطولایی داشت.

دروغ‌های بالیوودی

آشوب‌طلبان برای جذب مخاطب دست به دامن دروغ‌های سینمایی و بالیوودی هم می‌شوند. مانند داستان تخیلی که علی‌کریمی آن را روایت کرد: تعدادی از اغتشاشگران به خلیج فارس انتقال داده و سپس از هلیکوپتر با گونی به دریا انداخته شده‌اند! آمدنیوز هم چنین ابتکاراتی به خرج می‌داد و مثلاً برای فریب مخاطبان تصویری از قبض رسید عابربانکی را تحت عنوان دارایی یک آقازاده، منتشر کرد.

اتهامات اخلاقی به شخصیت‌ها

تخریب شخصیت‌های سیاسی و مذهبی از اصلی‌ترین محور‌های پروپاگاندای اغتشاشگران است. این تخریب یا با خبرسازی دروغین صورت می‌گیرد یا از طریق تمسخر و استهزا. مثلاً علی‌کریمی با انتشار فیلم کوتاهی از رقص یک دختر بی‌حجاب، او را نوه آیت‌الله مکارم شیرازی معرفی کرد که این موضوع با واکنش خود دختری که در فیلم حضور داشت روبه‌رو شد. وی که اتفاقاً از طرفداران پهلوی هم بود با انتشار فیلم کوتاهی انتسابش به این مرجع تقلید را تکذیب کرد.

مشابه چنین اقدامی را آمدنیوز بار‌ها با افراد و چهره‌های دیگر انجام داده بود. در یک نمونه آمدنیوز تصاویر بی‌حجاب (و حتی برهنه) دختری را با تیتر «مینا متقی، دختر رئیس اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی در بلگراد» منتشر کرده بود در حالی که فردی به نام متقی در اتاق بازرگانی ایران حضور نداشت و عکس منتشر شده هم جعلی بود.

تانک‌های همیشه در صحنه

علی‌کریمی در ادامه سیاه نمایی‌های خود به دروغ مدعی استفاده از تانک برای مقابله با اتفاقات اخیر کشور شد، ادعایی که برای آن هیچ سند و عکسی هم منتشر نکرد.

مشابه دروغ علی‌کریمی را آمدنیوز در سال ۹۶ گفته بود، این کانال تلگرامی با انتشار تصویری مدعی شد مأموران امنیتی ایران، تانک‌ها را وارد خیابان کرده‌اند در حالی که تصویر ادعایی آن‌ها تصویر تانکی بود که سال ۹۴ (یعنی دو سال قبل از اغتشاشات ۹۶) برای استقرار در یک نمایشگاه انتقال یافته بود.

منبع: روزنامه جوان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها