دستور مخبر برای کاهش تصادفات رانندگی در نوروز

کد خبر: 1198311

معاون اول رئیس جمهور وزیر راه و شهرسازی را مکلف کرد در اسرع وقت با همکاری دستگاه‌های ذیربط برنامه‌ای جامع در این خصوص تدوین کنند تا شاهد کاهش خسارات و تلفات جاده‌ای در ایام نوروز سال آینده و روزهای مسافرت شهروندان باشیم.

دستور مخبر برای کاهش تصادفات رانندگی در نوروز

جلسه کارگروه کاهش تلفات جاده‌ای به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور برگزار و تصمیماتی مهم برای برنامه‌ریزی در جهت کاهش تلفات جاده‌ای در نوروز اتخاذ شد.

مخبر در این جلسه با تاکید بر اهمیت پیشگیری از وقوع حوادث و تصادفات رانندگی در جهت صیانت از جان مردم گفت: وقتی پای جان افراد در میان است باید تمام تلاش خود را بکار گرفته و تدابیر لازم را جهت کاهش تصا‌دفات و تلفات جاده‌ای اتخاذ کنیم چراکه منابع مالی در برابر جان انسان موضوعیتی ندارد.

وی وجود تصادفات جاده‌ای به‌عنوان چهاردهمین علت مرگ در جهان و در عین حال چهارمین عامل مرگ و میر در ایران را موضوعی تأسف‌بار دانست و با توجه به افزایش 30 درصدی سفرها در سال جاری، بر ضرورت تدوین برنامه‌ای عملیاتی و ضربتی برای کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای در کشور تاکید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور وزیر راه و شهرسازی را مکلف کرد در اسرع وقت با همکاری دستگاه‌های ذیربط برنامه‌ای جامع در این خصوص تدوین کنند تا شاهد کاهش خسارات و تلفات جاده‌ای در ایام نوروز سال آینده و روزهای مسافرت شهروندان باشیم.

مخبر تصریح کرد: اقدامات لازم برای پیشگیری از سوانح و کاهش تلفات جاده‌ای نظیر وضع مقررات و جریمه‌های بازدارنده، نوسازی و تقویت ناوگان حمل و نقل، توسعه دوربین‌های ثبت تخلف، توسعه اماکن رفاهی و ارائه خدمات جاده‌ای در نزدیکی شهرها و سایر راهکارهای نرم‌افزاری باید با جدیت پیگیری و شرایط لازم برای مشارکت و حضور بخش خصوصی جهت اجرای این برنامه‌ها تسهیل شود.

وی با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه مبنی بر اینکه 60 درصد تصادفات در کلان‌شهرها اتفاق می‌افتد، بر لزوم آسیب‌شناسی این موضوع تاکید کرد و افزود: لازم است شهرداران این کلان‌شهرها به همراه دستگاه‌های مرتبط، برنامه‌ای دقیق و زمان‌بندی شده برای کاهش تصادفات تدوین و آن را ارائه دهند.

معاون اول رئیس‌جمهور فرهنگ‌سازی و تولید محتوای آموزشی مناسب برای رانندگان را اقدامی پراهمیت و اثرگذار در جهت کاهش تصادفات رانندگی ارزیابی کرد و از رئیس پلیس راهور فراجا و صدا و سیما خواست همکاری مشترکی را در جهت آموزش و فرهنگ‌سازی به منظور کاهش تصادفات در دستورکار خود قرار دهند.

در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس جمعیت هلال احمر و معاونین دستگاه‌های ذیربط نیز حضور داشتند، سردار هادیان‌فر رییس پلیس راهور فراجا گزارشی از روند اجرا و نتایج مصوبات اولین جلسه شورای‌عالی هماهنگی حمل و نقل و ایمنی کشور ارائه کرد.

وی همچنین گزارشی از وضعیت تصادفات کشور تعداد افراد فوتی، مجروحان و خسارات ناشی از آن در مقاطع مختلف ارائه کرد که به گفته او حدود 50 درصد تلفات در صحنه حادثه اتفاق می‌افتد و هر فوتی بطور مستقیم و غیرمستقیم 8.3 میلیارد تومان هزینه برای کشور دارد و با توجه به آمار مرگ و میر در هشت سال گذشته، تصادفات جاده‌ای بالغ بر 138 هزار میلیارد تومان در این مقطع زمانی برای کشور هزینه در بر داشته است.

هم‌چنین در این جلسه برنامه عملیاتی پلیس راهور در راستای ارتقای ایمنی و کاهش تصادفات مورد تشریح و بررسی قرار گرفت. در ادامه این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص راهکارهای کاهش تصادفات رانندگی، پیشنهاداتی مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ شد تا بتوان همانند نوروز 1401 در نوروز 1402 نیز تعداد سوانح و فوتی‌ها را به کمتر از روندهای پیش بینی شده کاهش داد.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها