نگرانی آمریکا از حضور ایران در تنگه پاناما/ جب بوش : پاناما را تحت فشار قرار دهید

کد خبر: 1199259

 واشنگتن پست دوشنبه شب در مقاله‌ای مدعی شده است؛ پاناما در کمک به دور زدن تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا نقش دارد و کاخ سفید باید این کشور آمریکای لاتین را تحت فشار قرار دهد.

نگرانی آمریکا از حضور ایران در تنگه پاناما/ جب بوش : پاناما را تحت فشار قرار دهید

جب بوش برادر جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا نویسنده این مقاله از تحریم علیه ایران سخن گفت و افزود:برخی کشورها با کمک برای دور زدن تحریم‌ها ، ایران را تقویت کرده‌اند.

این سخنان در شرایطی بیان می شود که جمهوری اسلامی ایران مقتدرانه اعلام کرد که بزودی توان نظامی دریایی خود را با عبور از کانال پاناما به آمریکا و جهانیان نشان می دهد و این امر بشدت دولت و مقامات واشنگتن را نگران و خشمگین کرده و درصدد تحت فشار قرار دادن پاناما هستند.

در همین راستا جب بوش که فرمانداری ایالت فلوریدا را در کارنامه خود دارد، افزود: روسیه و ایران بعنوان متحدان و شرکای تجاری شناخته شده‌ هستند. اما کشور دیگری وجود دارد که نقشی اساسی در دور زدن تحریم ها اعمال شده از سوی آمریکا را دارد و آن کشور پاناما است.

وی ادامه داد: دستکم ۱۶ درصد از ناوگان کشتیرانی دنیا در پاناما ثبت شده است.

جب بوش که اینک مشاور سازمان «متحد علیه ایران هسته‌ای» است، تاکید کرد: وزارت خزانه‌داری آمریکا باید از همکاری ناوگان نفت‌کش‌ها با کسب و کارهای آمریکایی به دلیل نقض تحریم‌های ایالات متحده جلوگیری کند.

وی در بخش دیگری از مقاله خود نوشت: پاناما از فواید میلیاردها دلار تجارت سالانه با آمریکا سود می‌برد و بیشتر از هر کشور دیگری در آمریکای لاتین از سرمایه‌گذاری مستقیم واشنگتن بهره‌مند می‌شود. حالا این کشور می‌خواهد ریاست سازمان بین‌المللی دریانوردی را که وابسته به سازمان ملل است بر عهده بگیرد. این سازمان مسئول تامین امنیت کشتیرانی و فعالیت‌های قاچاق دریایی است. دولت پاناما شایستگی آن را ندارد که نماینده‌اش در این نهاد یعنی «ارسنیو دومینگوئز» ریاست این سازمان را بر عهده بگیرد: زیرا پاناما سزاوار اعتماد جامعه بین‌المللی نیست.

جب بوش پیشنهاد کرد: انتخابات تعیین رئیس سازمان بین‌المللی دریانوردی تا تابستان برگزار نمی‌شود. آمریکا باید در ماه‌های آینده پاناما را تحت فشار قرار دهد.

وی همچنین نوشت: کنگره جدید آمریکا هم باید نقش پاناما در تسهیل دور زدن تحریم‌ها را بررسی کرده و دولت جو بایدن هر یک از کشتی‌های حامل پرچم پاناما که محموله‌های تحریمی را حمل کرده است، به همراه مالکان و اپراتورهای آنها به فهرست تحریم‌ها اضافه کند.

به گزارش ایرنا، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پیشتر گفت: نیروی دریایی ارتش تا امروز در تمامی تنگه‌های راهبردی دنیا حضور داشته‌ و تنها در ۲ تنگه حضور نداشته‌ایم که در یکی از این تنگه‌ها امسال حضور پیدا می‌کنیم و در حال برنامه‌ریزی برای حضور در تنگه پاناما هستیم.

امیر دریادار «شهرام ایرانی» روز چهارشنبه در نخستین همایش ملی تمدن دریایی - مسیر پیشرفت که در کنارک برگزار شد، استفاده از ظرفیت‌های دریایی را نیازمند نگاه ویژه همه مسوولان دریایی کشور دانست و اظهار کرد: امروز باید حضور دریایی خودمان را در آب‌های بین المللی قدرتمندتر کنیم و می‌توانیم بگوییم در حوزه علمی هیچ مشکلی برای رشد در این زمینه وجود ندارد.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه روز پنجشنبه به وقت محلی در واکنش به تلاش ایران برای حضور در تنگه پاناما افزود: ما از این ادعای نیروی دریایی ایران آگاهی داریم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال گفت: همچنان بر تلاش ها و اظهارات ایران مبنی بر قصدش برای توسعه حضور نظامی در نیمکره غربی نظارت می کنیم.

ایرنا

۱

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها