طرح مجلس برای مقابله با افزایش قیمت در بازارهای مختلف و پولشویی

کد خبر: 1199370

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای مقابله با سوداگری، واسطه‌گری و پولشویی است و وضع این مالیات هزینه ورود به سوداگری را افزایش می‌دهد.

طرح مجلس برای مقابله با افزایش قیمت در بازارهای مختلف و پولشویی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای مقابله با سوداگری، واسطه‌گری و پولشویی است و وضع این مالیات هزینه ورود به سوداگری را افزایش می‌دهد.

بهروز محبی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به طرح مالیات بر عایدی سرمایه، گفت: تجربه خوبی در خصوص مالیات بر عایدی سرمایه در جهان وجود دارد که ما باید از آن استفاده کنیم. نکته‌ای که وجود دارد این است که ما دیر به این موضوع ورود کرده‌ایم که لازم است هر چه سریعتر طرح مجلس در این باره بررسی و به تصویب برسد.

وی افزود: با توجه به نبود چنین قوانینی عده‌ای در مدت کوتاهی به سودهای بی‌کرانی رسیده‌اند، اما متاسفانه این ثروت هنگفت تولید ثروت نبوده بلکه انتقال از جیب عده‌ای بود که متاسفانه در سوداگری‌ها باختند و عده‌ای یک شب ثروتمند شدند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد:این وظیفه حاکمیت است که با تصویب و اجرای قوانین جلوی سوداگری و سفته بازی را بگیرد.

محبی اظهار کرد: طرح مالیات بر عایدی سرمایه که 25 ماده دارد در حال حاضر در دستورکار جلسه علنی مجلس قرار دارد و تا کنون 6 ماده از آن بررسی شده است.

وی با تاکید بر اینکه طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای مقابله با سوداگری ، واسطهگری و پولشویی است، افزود: طبق این طرح قرار است مالیات از سود اخذ شود.وضع این مالیات هزینه ورود به سوداگری را افزایش می‌دهد و کمک خوبی به اقتصاد کشور است. قطعا باید توجه ویژه‌ای به وضع و اجرای این قانون داشته باشیم تا افراد بدانند در صورت افزایش ناگهانی ثروت با مالیات‌های ویژه‌ای مواجه خواهند شد.

نماینده سبزوار در مجلس در ادامه به یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو یعنی ورود حجم گسترده‌ای از نقدینگی سرگردان به فضای سوداگری بازار خودرو اشاره کرد و گفت:«طرح اخذ مالیات بر عایدی سرمایه مانع از ورود به فضای سوداگری شده و در نتیجه تقاضاهای کاذب از بین رفته و شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود؛ اگر بخش از سود سوداگران در قالب مالیات از سوی دولت اخذ شود، ریسک ورود به فضای سوداگری را نمی‌پذیرند و شاید وارد عرصه تولید شوند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پایان اظهار کرد:اخذ مالیات بر عایدی سرمایه به صورت طرح در مجلس مطرح شده اما قطعا در برنامه هفتم توسعه نیز باید تحت عنوان اضافه کردن پایه‌های مالیاتی نگاه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشیم./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها