غریب آبادی: حقوق بشر ابزار سیاسی شده است

کد خبر: 1201140

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: زنان در جمهوری اسلامی ایران در حوزه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... نقش قابل توجه و مهمی را ایفا می کنند.

غریب آبادی: حقوق بشر ابزار سیاسی شده است

 نامیزاتا سانگاره رئیس شورای ملی حقوق بشر ساحل عاج که به منظور شرکت در نخستین کنگره بین المللی بانوان تأثیرگذار به ایران سفر کرده است با کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران دیدار و دو طرف پیرامون برخی مسائل حقوق بشری گفت‌وگو کردند.

غریب آبادی در این دیدار به جایگاه مهم و اثرگذار زنان در ایران اشاره کرد و اظهار داشت: زنان در جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … نقش قابل توجه و مهمی را ایفا می‌کنند.

وی روابط دوجانبه ایران و ساحل عاج را سازنده و مناسب توصیف کرد و یادآور شد: اراده جمهوری اسلامی ایران ارتقای روابط دوجانبه میان دو کشور در تمامی سطوح و تبادل تجربیات در زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه‌های مرتبط با حقوق بشر است.

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید بر اینکه صیانت از حقوق بشر اولویت اساسی و خدشه‌ناپذیر در نظام جمهوری اسلامی ایران است، افزود: الزام ایران به این حقوق را می‌توان در سه ساحت مورد بررسی قرار داد، نخستین الزام به مباحث دینی ما برمی گردد؛ حقوق بشر ریشه در ادیان الهی دارد و در دین مبین اسلام به رعایت حقوق بشر و حقوق زنان سفارش بسیار شده از این رو، ما موظف و ملزم به رعایت حقوق بشرهستیم، الزام دوم ناشی از قانون اساسی ایران است که فصل سوم آن به شناسایی و تبیین حقوق ملت اختصاص یافته است، سومین الزام نیز به تعهدات بین المللی ما در زمینه حقوق بشر باز می‌گردد که اکنون ایران عضو پنج کنوانسیون بین المللی حقوق بشراست و در مورد اجرای آنها به ارائه گزارش می‌پردازد. در حقیقت، حقوق بشر در ایران ریشه و سابقه دیرینه دارد.

غریب آبادی یادآور شد: جهان‌شمولی و تنوع فرهنگی دو واژه مهم اما مورد اختلاف در میان طیفی از کشورها است، غرب درصدد تحمیل استانداردهای خود به سایر فرهنگ‌ها و نادیده گرفتن تفاوت‌های فرهنگی ملت‌ها است.

وی ادامه داد: در ایران بیش از ۱۷ هزار قربانی ترور داریم که تعداد زیادی از آنها زنان و کودکان هستند، مایه شگفتی است غربی‌ها که خود را مدافع حقوق بشر و حقوق زنان می‌دانند به پناهگاه گروه‌های تروریستی تبدیل شده اند، آیا قربانیان این جنایات تروریستی حق و حقوقی ندارند؟

معاون امور بین الملل قوه قضائیه افزود: ملت ایران تحت تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه قرار دارد که گزارشگر ویژه سازمان ملل نیز در گزارش خود از سفر به ایران تاکید کردکه «تحریم های یک جانبه بر تمامی حقوق بشر مردم ایران اثرات مخرب و منفی گذاشته است»، اگر واقعاً کشورهای غربی نگران حقوق مردم و زنان و کودکان ایرانی هستند، دست از تحریم ایران بردارند.»

غریب آبادی در ادامه به اغتشاشات اخیر در کشور اشاره کرد و اظهارداشت: غربی‌ها در ایران آشکارا در پی مداخله و خرابکاری بودند و از همه ابزارها از جمله بین المللی برای اعمال فشار بر ایران استفاده کردند. شاهد بودید تعدادی از کشورهای اروپایی درگیر اعتراضات گسترده و صدها هزار نفری هستند؛ چرا برای این کشورها گزارشگر ویژه انتخاب نمی‌شود و بیانیه صادر نمی‌شود؟ چرا کشورهایی که در آنجا نقض آشکار حقوق بشر صورت می‌گیرد، باید مصون بمانند، اکنون کشورها می‌دانند که حقوق بشر تبدیل به یک مسئله و ابزار سیاسی شده است.

حضور در کنگره بین المللی بانوان تأثیرگذار موجب درک درست از وضعیت زنان ایران شد

در ادامه این دیدار، رئیس شورای ملی حقوق بشر ساحل عاج ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و حضور در کنگره بین المللی بانوان تأثیرگذار، گفت: این کنگره به زنان کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند تا شبکه سازی کنند و با یکدیگر آشنا شوند، حضور من منجر به درک درست و واقعی از ایران و وضعیت زنان در این کشور و نقش مهم آنان در خانواده، اجتماع و عرصه سیاست گذاری شد که در رسانه‌های بیرونی با تبلیغات منفی و انحرافی به نمایش گذاشته می‌شود.

براساس این گزارش، طرفین تفاهم کردند تا به رایزنی‌ها و تبادل تجربیات در حوزه حقوق بشر ادامه دهند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها