تماس تلفنی رئیسی با بشار اسد

کد خبر: 1203607

رئیس‌جمهور سوریه در گفت‌و‌گوی تلفنی با همتای ایرانی خود از دولت و مردم ایران برای کمک به زلزله‌زدگان سوری تشکر کرد.

تماس تلفنی رئیسی با بشار اسد

رئیس‌جمهور سوریه در گفت‌و‌گوی تلفنی با همتای ایرانی خود از دولت و مردم ایران برای کمک به زلزله‌زدگان سوری تشکر کرد.

دفتر ریاست جمهوری سوریه، عصر امروز (سه‌شنبه)، در بیانیه‌ای اعلام کرد که آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و «بشار اسد» همتای سوری او تلفنی گفت‌و‌گو کرده‌اند.

طبق این بیانیه، سید ابراهیم رئیسی در این تماس تلفنی ضمن تأکید بر ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در کنار سوریه در پی مصیبت وارده به مردم این کشور، به مردم سوریه تسلیت گفته و برای مجروحان و مصدومان آروزی شفای عاجل کرده است.

در این بیانیه همچنین با اشاره به اینکه این تماس تلفنی ظهر امروز صورت گرفته، آمده است که رئیس‌جمهور ایران باتوجه به روابط راهبردی دوکشور و اصول بشردوستانه تأکید کرده است که ایران ضمن ابراز همبستگی با ملت سوریه، هر آنچه به کاهش پیامدهای این مصیبت کمکی بکند، انجام خواهد داد و همچنین از تلاش‌های پیوسته دولت سوریه حمایت خواهد نمود.

اما در مقابل، رئیس‌جمهور سوریه از دولت و مردم ایران برای ارسال کمک‌های بشردوستانه و همچنین کمک به دولت سوریه در عملیات‌های امداد و نجات تشکر و قدردانی کرد.

این بیانیه در حالی صادر شده است که «نواب نوری» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حلب، امروز (سه‌شنبه)، در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» خبر داد که کمک‌های ایران بتدریج به سوریه ارسال خواهد شد.

نواب نوری در این باره اظهار داشت: «مستشاران نظامی ایران در سوریه از ساعات اولیه زلزله برای کمک دست به کار شدند. مرحله نخست کمک‌ها دارویی و شامل وسایل گرمایشی بود».

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حلب همچنین اضافه کرد: «کمک‌های دیگری نیز وجود دارد که به ترتیب وارد [سوریه] خواهد شد. مستشاران نظامی ما و دولت سوریه سریعا فرودگاه بین‌المللی حلب را برای دریافت کمک‌ها آماده کردند».

هواپیمای حامل ۴۵ تُن کمک‌های دارویی، غذایی و بهداشتی بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران برای زلزله‌زدگان سوریه، شب گذشته در فرودگاه بین‌المللی دمشق به‌ زمین نشست.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در گفت‌و‌گوی تلفنی با همتایان سوریه‌ای و ترکیه‌ای خود از آمادگی ایران برای کمک رسانی به مردم سوریه خبر داد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها