وزیر خارجه قطر: اوضاع مذاکرات هسته ای پیچیده است/ تلاش‌های دیپلماتیک باید ادامه یابد

کد خبر: 1204258

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی: «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا درباره پرونده توافق هسته‌ای و دیدارهای اخیر با وزیر امور خارجه ایران صحبت کرده ایم. اوضاع در رابطه با مذاکرات هسته ای با ایران پیچیده است، اما تلاش‌های دیپلماتیک باید ادامه یابد.

وزیر خارجه قطر: اوضاع مذاکرات هسته ای پیچیده است/ تلاش‌های دیپلماتیک باید ادامه یابد

وزیر خارجه قطر جمعه شب در گفت وگو با شبکه الجزیره گفت که باید تلاش‌های دیپلماتیک در رابطه با مذاکرات هسته‌ای با ایران ادامه یابد.

به گزارش ایرنا از الجزیره، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» گفت که با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا درباره پرونده توافق هسته‌ای و دیدارهای اخیرش با وزیر امور خارجه ایران صحبت کرده است.

وزیر خارجه قطر افزود: اوضاع در رابطه با مذاکرات هسته ای با ایران پیچیده است، اما تلاش‌های دیپلماتیک باید ادامه یابد.

وی گفت که با وزیر خارجه آمریکا در مورد تشدید تنش‌ها در سرزمین‌های فلسطینی و اقدامات رژیم صهیونیستی و نیز در مورد پرونده افغانستان و راه‌های پیشبرد در تائید توافق دوحه گفت وگو کرده است.

آل ثانی همچنین گفت: ترکیه و برادران سوری در شرایط بحرانی قرار دارند و ما همه حمایت‌ها و کمک‌های ممکن را ارائه می‌کنیم.

وزیر خارجه قطر افزود: برای ورود به سوریه و استفاده از گذرگاه‌ها چالش‌هایی وجود دارد و ما در حال هماهنگی با ترکیه برای کمک رسانی هستیم.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر به تازگی به آمریکا سفر کرده و در این کشور با مقام‌های آمریکایی رایزنی کرده است.

این دیدار در حالی رخ می‌دهد که کارشناسان این سفر را تحرک جدید قطر برای به جریان انداختن مذاکرات برای احیای برجام اعلام می‌کنند.

در همین راستا، ماجد الانصاری سخنگوی وزارت امور خارجه قطر ۱۳ بهمن ماه بر تداوم نقش دوحه برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها میان ایران و کشورهای غربی در مذاکرات هسته‌ای تأکید کرد.

وی افزود: میانجی‌گری قطر برای ارائه پیشنهادات در تسهیل بازگشت طرف‌ها به مذاکره ادامه دارد و ایفای این نقش دوحه نیز تا امضای توافق هسته‌ای که ضامن امنیت و صلح در منطقه است، متوقف نخواهد شد.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی پیش از سفر به آمریکا، نهم بهمن ماه به تهران سفر کرد و در نشست خبری با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران گفت: روابط ایران و قطر برای استقرار و ثبات منطقه‌ای حائز اهمیت است؛ چه در زمینه رایزنی‌های سیاسی و اقتصادی و چه زمینه‌های مختلفی که درباره روابط میان دو ملت است.

وی خاطرنشان کرد: قطر درپی ثبات منطقه و به دنبال این است که این توافق هسته‌ای صورت بگیرد زیرا عامل مهم ثبات منطقه است.

به گزارش ایرنا، مذاکرات رفع تحریم‌ها پس از ماه‌ها گفت‌ وگوهای فشرده دیپلماتیک به دلیل عواملی همچون تناقض در رفتار، تعلل در تصمیم‌گیری، زیاده‌خواهی و طرح درخواست‌های جدید از سوی آمریکا معطل مانده است. تجربه نشان داده است که کاخ سفید به رغم ادعای دیپلماسی اراده لازم را برای تصمیم‌گیری در زمینه بازگشت به برجام و جبران سیاست شکست خورده دولت ترامپ علیه ایران ندارد.

ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر همواره اعلام کرده است که برای عقد توافقی پایدار و قابل اتکا که تحریم‌ها را به نحوی تضمین شده رفع کند و موضوعی به عنوان اهرم فشار برای استفاده علیه ایران در آینده باقی نماند، آمادگی دارد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا در مصاحبه‌ای تصریح کرد: ما برای رسیدن به نقطه پایانی توافق بدون پیش شرط آمادگی داریم تا در چارچوب گفت‌ وگوهایی که در گذشته انجام شده است، گام نهایی برداشته شود اما بدون پیش شرط و با یک نگاه واقع‌بینانه و با رعایت حقوق و منافع ملی ایران باید انجام شود.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی به مسیر دیپلماسی پایبند است و معتقدیم که مذاکره برای مذاکره مفید نیست اما مذاکره برای اینکه تمام طرف‌ها به نتیجه مطلوب برسند، می‌تواند مفید باشد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها