«فردا» گزارش می‌دهد:

صورتبندی معکوس گروسی از پرونده ایران/ قاضی منهای عدالت!

کد خبر: 1204967

بازگشت ایران به همکاری های فراپادمانی و حتی احیای برخی نظارتهای پادمانی آژانس ،مرهون احیای برجام و رفع عملیاتی تحریم‌های ضد ایرانی است.

صورتبندی معکوس گروسی از پرونده ایران/ قاضی منهای عدالت!

گروه سیاست سایت فردا: طی روزهای اخیر، رافائل گروسی مدیرکل آژآنس بین المللی انرژی اتمی که این روزها به طرف مشورت و بازی اصلی کابینه نتانیاهو علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است، شانتاژ دیگری را در خصوص فعالیتهای هسته ای ایران آغاز کرده و دردستور کار قرار داده است! گروسی با اعلام این‌که ضروری است تا خیلی زود به ایران سفر کند، مدعی شده است که آژانس درپی بازیابی انجام بازرسی‌ها در ایران است. او اما اظهار کرد که نمی‌داند توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام، آیا می‌تواند احیا شود، یا خیر.گروسی در نشستی که در چتم هوس لندن صورت گرفت، بدون اشاره به صدوردوقطعنامه غیرحقوقی علیه ایران توسط شورای حکام و شیطنت مستمر آژانس در مسیر مذاکرات احیای برجام،مدعی شد که ایران باید نظارتهای فراپادمانی و حضور بازرسان آژآنس را در قالب یک "روند متعارف" ، آن هم فارغ از احیا یا عدم احیای توافق هسته ای بپذیرد! او همچنین ضمن اعلام تمایل آژانس برای بازیابی توانایی بازرسی از سایت‌های هسته‌ای ایران، از روند احیای برجام، ابراز ناامیدی کرده است.

ابراز امیدواری گروسی نسبت به احیای بازرسی ها و ابراز ناامیدی وی نسبت به احیای توافق هسته ای، به وضوح نشان می دهد که او در رایزنی های پنهان و آشکار خود با مقامات رژیم صهیونیستی، دوتعهد مهم به آنها داده است:نخست اینکه دامنه تعهدات ایران را بار دیگر بسط داده و در ازای آن، کمترین سودی را ( در قالب احیای برجام) نصیب تهران نسازد! اچندی پیش نیز مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،تاکید کرد که گفت‌وگوهای نمایندگان آژانس با ایران هیچ پیشرفت و دستاورد مشخصی نداشته است.گروسی در این خصوص تاکید کرد که  مذاکرات هسته‌ای کشورهای غربی با ایران شکست خورده است.گروسی مدعی شده است که دو مسیر درمذاکرات هسته ای ایران و اعضای 1+4 وجود دارد،یکی مذاکرات مستقیم تهران-آژانس و دیگری گفت و گوهای وین که هر دوباید در "جایگاه خود"! طی شوند. در رد ادعای گروسی همین بس که اساسا مصدر طرح موارد ادعایی ومانور آژانس بین المللی انرژی اتمی بر روی آنها، نهادهای امنیتی غرب و سازمان جاسوسی-تروریستی موساد بوده اند. نکته جالب توجه اینکه طی یک هفته اخیر، مقامات اروپایی نیز به ایران پیام داده اند که مذاکرات ایران-آژانس ارتباطی با مذاکرات وین ندارد و باید در مسیر خود ( به صورت جداگانه ) طی شود! طرح این مسئله، بارها در حین مذاکرات صورت گرفته است و هر بار نیز پاسخ حقوقی مشخص جمهوری اسلامی نسبت به این مسئله داده شده است.

واقعیت امر این است که بازگشت ایران به همکاری های فراپادمانی و حتی احیای برخی نظارتهای پادمانی آژانس ،مرهون احیای برجام و رفع عملیاتی تحریمهای ضد ایرانی می باشد.بنابراین، دو شعبه کردن مسیر مذاکرات احیای برجام ( آژانس و اعضای 1+4)، نوعی تاکتیک خاص جهت کنترل بیشتر صحنه از سوی واشنگتن و تروییکای اروپایی محسوب می شود .قرار است رافائل گروسی به زودی به تهران سفر کند تا در خصوص نقاط اختلافی( بر سر مختومه سازی پرونده های ادعایی تا قبل از احیای برجام)،با مقامات کشورمان وارد مذاکره شود. در آخرین سفر نمایندگان آژانس به ایران، آنها در اقدامی غیر حقوقی حل این پرونده را منوط به احیای برخی نظارتهای آژانس بر فعالیتهای هسته ای ایران کردند که با مخالفت منطقی کشورمان مواجه شدند. اظهارات اخیر گروسی نشان می دهد که وی نیز با همان گارد بسته و رویکرد قبلی به تهران خواهد آمد مگر آنکه دستور کار دیگری از سوی واشنگتن و تروییکای اروپایی در روزهای آتی به وی تحمیل شود! بدیهی است که سازمان انرژی اتمی نیز در پاسخ به مطالبه گروسی و همراهانش مبنی بر جداسازی و تفکیک مسیر مذاکرات برجام از احیای همکاری های پادمانی با آژانس، برموضع صریح خود در خصوص لزوم "مختومه سازی"پرونده های ادعایی مربوط به گذشته علیه کشورمان ( تا قبل از عملیاتی سازی برجام) تاکید خواهد کرد. در این معادله، شانتاژ و بازی چندگانه گروسی تاثیری در تصمیمات تهران نخواهد داشت......

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها