آیت‌الله جوادی آملی: یارانه باید صرف تولید و اشتغال و کار شود

کد خبر: 1205258

یکی از مراجع تقلید گفت: حفظ آبرو و عزت مومنین یک کار اسلامی است و لذا باید زمینه تولید و اشتغال برای همگان فراهم شود تا بتوانند با عزت و آبرو بر سر سفره خود بنشینند و عزتمندانه زندگی کنند.

آیت‌الله جوادی آملی: یارانه باید صرف تولید و اشتغال و کار شود

یکی از مراجع تقلید گفت: حفظ آبرو و عزت مومنین یک کار اسلامی است و لذا باید زمینه تولید و اشتغال برای همگان فراهم شود تا بتوانند با عزت و آبرو بر سر سفره خود بنشینند و عزتمندانه زندگی کنند.

سید مرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) و هیئت همراه، امروز با حضور در بیت آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در قم با وی دیدار و گفت‌وگو کردند.

آیت‌الله جوادی آملی در این دیدار اظهار کرد: از همّت بلند شما و خدمات مسئولین حق شناسی می‌کنیم و برای کسانی که امینانه خدمت می‌کنند دعا می‌کنیم، توقع ما این است تا این قدرت فکری را پیدا کنیم که نباید تنها به فقیر کمک کنیم بلکه باید با فقر مبارزه کنیم و این جهاد خوبی است.

وی بیان کرد: فقر دو گونه است، فقر اقتصادی و فقر طبیعی؛ جلوی فقر طبیعی را نمی شود گرفت، بچه بودن، پیر شدن، بیمار شدن و فقری که از این موارد سر چشمه بگیرد، ننگ نیست؛ اما فقر اقتصادی ننگ است و لذا باید به سمتی حرکت کنیم که فقری نباشد، نه اینکه فقیری نباشد.

این مرجع تقلید افزود: کمک به فقرا دو جور است، یکی کمک به فقیر است و دیگری فقرزدایی است؛ ما یک امر عاطفی داریم و یک امر عقلانی؛ امر عاطفی که کمک به فقیر است در همه کشورهای جهان هست و در همه آنها نهادی که به فقرا کمک می کند نیز وجود دارد، اما ما پیرو امیرالمومنین علی (ع) هستیم که فرمود: «لو تَمثّل لِی الفقر رجلاً لَقَتلتُهُ»؛ من اگر فقر را ببینم، گردن فقر را می‌زنم! من نیامدم به فقیر کمک کنم، من آمده ام جلوی فقر را بگیرم!» وظیفه اصلی ما این است که جلوی فقر گرفته شود.

وی ادامه داد: حفظ آبرو و عزت مومنین یک کار اسلامی است و لذا باید زمینه تولید و اشتغال برای همگان فراهم شود تا بتوانند با عزت و آبرو، بر سر سفره خود بنشینند و عزتمندانه زندگی کنند.

استاد دروس تخصصی تفسیر قرآن کریم گفت: در اسلام اجیر شدن مکروه است، چرا که دین می‌گوید می‌خواهیم کریم باشید و کرامت داشته باشید، ما نمی خواهیم که تنها شکم افراد سیر شود، بلکه می‌خواهیم آبرومندانه زندگی کنید.

آیت‌الله جوادی آملی بیان داشت: خداوند در اولین آیاتی که بر پیامبر گرامی اسلامی نازل کرده است می‌فرماید: ﴿اقْرَأْ وَ رَبُّکَ الْأَکْرَمُ﴾؛ این اولین حرف خداست: من خدای اکرم هستم. فقیه درس فقه می دهد و طبیب درس طب و مهندس درس هندسه، خداوند اکرم درس کرامت می دهد و می خواهد انسان با کرامت زندگی کند.

وی افزود: یارانه یک کار رئوفانه و مهربانانه است، اما قبلا هم گفتیم که پول یارانه باید صرف تولید و اشتغال و کار شود تا همه بر سر سفره خود بنشینند و زندگی عزتمندانه داشته باشند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها