اصرار کمیسیون شوراها بر شفافیت مذاکرات مجمع تشخیص

کد خبر: 1205622

رئیس کمیسیون شوراهای مجلس گفت: یکی از ایرادات شورای نگهبان به طرح شفافیت قوای ۳ گانه بحث شفافیت مذاکرات مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در این رابطه کمیسیون بر مصوبه قبلی خود اصرار دارد.

اصرار کمیسیون شوراها بر شفافیت مذاکرات مجمع تشخیص

محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی  با اشاره به  آخرین وضعیت طرح شفافیت قوای سه‌گانه گفت: در نشست‌های اخیر کمیسیون شوراها طرح شفافیت قوای سه گانه که برای چندمین بار از شورای نگهبان به مجلس بازگردانده شده بود، مورد بررسی قرار گرفت.  شورای نگهبان مشخصاً به مواد 1، 3 و 4 این طرح اشکالات و ایرادای گرفته که ما در کمیسیون با حضور مسئولان مربوطه این ایرادات را مورد بحث قرار دادیم.

وی افزود: در همین راستا یکی از موارد اصلاحی برای تامین نظر شورای نگهبان، اصلاح بند مرتبط با  شفافیت فعالیت‌  مؤسسات خصوصی بود که در نهایت مقرر شد تنها فعالیت‌های مرتبط با موضوعات عمومی این موسسات، شفاف شوند.

رئیس کمیسیون شوراها مجلس خاطرنشان کرد: همچنین یکی از ایرادات شورای نگهبان به طرح شفافیت قوای 3 گانه مربوط به ایراد هیئت عالی نظارت مجمع بود که بر اساس آن مذاکرات مجمع تشخیص مصلحت نظام قانوناً نمی‌تواند در طرح مجلس گنجانده‌ شود که البته در این رابطه کمیسیون بر مصوبه قبلی خود اصرار دارد.

جوکار عنوان کرد: علاوه بر این ایراد دیگری که از سوی شورای نگهبان به طرح مجلس وارد شده مربوط به شفافیت آراء نمایندگان بوده که کمیسیون باز هم بر مصوبه قبلی خود اصرار دارد اما با اصلاح ماده 4 این طرح مبنی بر لزوم ارایه گزارش دستگاه‌ها به مجلس هر سال یکبار موافقت شد. پیش از این در طرح مجلس آمده بود که دستگاه‌ها هر 6 ماه باید به مجلس گزارش دهند اما برای اینکه قانون جنبه اجرایی بیشتر پیدا کند، زمان گزارش‌دهی به یکسال افزایش یافت.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها