چگونه غربی‌ها مجبور شدند پشت میز مذاکره بنشینند؟

تذکر رهبر انقلاب به ظریف به روایت عراقچی

کد خبر: 1205827

عباس عراقچی می‌گوید که اگر قدرت موشکی، هسته‌ای، منطقه‌ای و تحمل مردم در برابر تحریم‌ها نبود، غربی‌ها مجبور نمی‌شدند پای میز مذاکره بیایند.

تذکر رهبر انقلاب به ظریف به روایت عراقچی

به گزارش سایت فردا، عباس عراقچی در برنامه «حضور» با اشاره قدرت‌های جمهوری اسلامی ایران که باعث عقب‌نشینی کشورهای غربی شد و آنها را پای میز مذاکره آورد گفت که اگر پشت سر دیپلمات‌ها قدرت‌هایی از جمله قدرت موشکی، هسته‌ای، منطقه‌ای، توصیه‌های رهبر انقلاب و البته تاب‌آوری مردم در قبال تحریم‌ها نبود غربی‌ها حاضر به مذاکره با ایران و امتیازدادن نمی‌شدند.

او همچنین با بیان بیان خصائلی از امام(ره) گفت: «درست است که امام (ره) با نظم موجود مخالفت می‌کند و خیلی از ساختارهای نظم موجود را به چالش کشیده و نظم جدیدی را وارد سیاست خارجه ما می‌کند و بنیان‌های جدیدی در سیاست خارجی ما می‌گذارد ولی روابط بین‌الملل را هم خوب می‌شناسد و تنظیم می‌کند».

عراقچی در این رابطه به نقل مشهوری از زمان امام(ره) اشاره می‌کند: «یک نقل قول مشهوری است به این مضمون که وقتی رئیس جمهور فرانسه به مرحوم رجایی به عنوان رئیس جمهور برای سالگرد پیروزی انقلاب، پیام تبریک می‌فرستد و مرحوم رجایی پاسخ بسیار تندی به او می‌دهد و سیاست‌های استعماری آنها را زیرسوال می‌برد؛ امام به ایشان تذکر می‌دهد که او یک رئیس جمهور است و پاسخ ایشان، پاسخ متقابل است و شما هم باید تبریک می‌گفتی یا تشکر می‌کردی. یعنی حتی ایشان حواسش به نزاکت و پروتکل‌های دیپلماسی بود که رعایت شود».

او در ادامه این بحث به تذکر مشابهی که رهبر انقلاب اسلامی به محمدجواد ظریف هم داده بودند، اشاره می‌کند و می‌گوید: «چنین تذکری را هم رهبر انقلاب به آقای ظریف دادند. در خلال مذاکرات به گوش حضرت آقا رسیده بود که آقای ظریف با صدای بلند با وزیر امور خارجه آمریکا صحبت کرده؛ آنطور که من شنیدم ظاهرا ایشان فرموده بودند که تند حرف بزن، ولی داد نزن. به معنی اینکه قاطع و محکم صحبت کردن و روی مواضع پافشاری کردن، لزوماً داد و بیداد کردن نیست... امام نقش زیادی در تربیت ما دیپلمات‌ها داشت؛ مقام معظم رهبری نیز حتی در جنبه‌های مختلفِ رعایت پروتکل‌های دیپلماتیک، همیشه ارشادات درستی دارند».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها