واکنش کمالوندی به ادعای بلومبرگ/ تاکنون اورانیوم بالای ۶۰ درصد غنی‌سازی نکرده‌ایم

کد خبر: 1205983

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به گزارش بلومبرگ مبنی بر پیدا شدن اورانیوم با غنای ۸۴ درصد در ایران اظهار کرد: این موضوع بی ربط و هدف از انتشار چنین اخباری سیاسی و در راستای تحریف اذهان و حقایق است.

واکنش کمالوندی به ادعای بلومبرگ/ تاکنون اورانیوم بالای ۶۰ درصد غنی‌سازی نکرده‌ایم

بهروز کمالوندی گفت: وجود ذرات با غنای بالا در هر یک از روندهای غنی‌سازی امری طبیعی است. به عنوان مثال در روند غنی‌سازی اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد اورانیوم ۴۷ درصد هم دیده می‌شود و در روند تولید اورانیوم ۶۰ درصد اورانیوم با غنای بالاتر هم دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه این یک موضوع عادی است و ایران نیازی به پنهان‌کاری چنین موضوعی ندارد، گفت: حتی آژانس هم چنین موردی را گزارش نکرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: ایران تاکنون به غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد مبادرت نکرده است.

کمالوندی انتشار چنین اخباری را با اهداف سیاسی و سیاه‌نمایی دانست و گفت: آنچه آژانس با ایران مطرح کرده درباره وجود ذره (particale) از اورانیوم با غنای بالای ۶۰ درصد در محل برداشت محصول از طریق نمونه‌برداری‌های مرسوم و عادی است.

وی تاکید کرد: آنچه در روند غنی‌سازی حائز اهمیت است محصول و تولید نهایی است که ایران تاکنون برای بالاتر از ۶۰ درصد اقدام نکرده است.

 خبرگزاری بلومبرگ امروز در خبری به نقل از دو دیپلمات ارشد گزارش کرد بازرسان آژانس بین‌المللی اتمی در ایران هفته گذشته اورانیوم غنی‌شده با غنای ۸۴ درصد را رصد کردند.

ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها