واکنش اولیانوف به ادعای غنی سازی 84 درصدی ایران

کد خبر: 1206242

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در پی ادعای شبکه بلومبرگ درباره سطح غنی‌سازی در ایران، آن را عمل رایج رسانه‌های غربی تلقی کرده و با توجه به نزدیک بودن زمان برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که چنین اقداماتی عمدتا به دلایل سیاسی و پیچیده‌تر کردن اوضاع پیرامون ایران و برنامه هسته‌ای آن انجام می‌شود.

واکنش اولیانوف به ادعای غنی سازی 84 درصدی ایران

به گزارش اسپوتنیک، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین در گفت‌وگو با این خبرگزاری درباره ادعای شبکه بلومبرگ در  گزارش اخیرش درباره سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران گفت: متأسفانه مواردی مانند درز اطلاعات حساس به رسانه‌ها غیر معمول نیست. این عمدتاً به دلایل سیاسی قابل درک برای پیچیده کردن اوضاع پیرامون ایران و برنامه هسته‌ای آن انجام می‌شود؛ بنابراین، اکنون، منابع بلومبرگ تصمیم گرفته‌اند در آستانه نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوضاع را گرم کنند. یا شاید علاوه بر این، لغو برنامه‌های مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران در دستور کارشان است. رافائل گروسی بارها اهمیت چنین سفری را اعلام کرده است.

پیش‌تر بلومبرگ به نقل از دو منبع دیپلماتیک ناشناس گزارش داده بود که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته وجود اورانیوم ۸۴ درصدی غنی شده در ایران را کشف کردند که برای ساخت سلاح هسته‌ای کافی است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به این ادعا گفت: ایران گزارش‌هایی مبنی بر این‌که تهران به غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم رسیده است را تحریف واقعیت می‌داند.

به گفته اولیانوف، منابع آژانس موضع ریاکارانه شرکت کنندگان غربی در مذاکرات وین را نشان می دهد، زیرا اگر توافق هسته‌ای احیا شود، مشکل غنی سازی اورانیوم خود به خود از بین خواهد رفت و تهران به سادگی قادر به غنی سازی بالاتر از سطح ۳.۶۷ درصد نخواهد بود، مانند وقتی که آمریکا هنوز از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ خارج نشده بود.

اوافزود: جای تعجب دارد که با وجود این، همکاران غربی به طور خستگی‌ناپذیر و آشکارا نگرانی‌های خود را در مورد گسترش برنامه هسته‌ای ایران تکرار می‌کنند. موضوع را می‌توان به صورت مسالمت‌آمیز، دیپلماتیک، بدون نمایش، تهدید و باج‌خواهی غیرضروری حل کرد. بنابراین، نگرانی‌هایی که آن‌ها مطرح می‌کنند، شبیه اشک تمساح است.

اولیانوف در پایان گفت: بنابراین، در نتیجه‌گیری عجله نخواهیم کرد، بلکه منتظر یک تحقیق و بررسی حرفه‌ای و بی‌طرفانه توسط کارشناسان هستیم.

ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها