تغییر ادبیات آمریکایی ها پس از شکست آشوب / بلینکن: درهای دیپلماسی همیشه باز است

کد خبر: 1206475

وزیر خارجه آمریکا در اظهارنظر درباره برنامه هسته‌ای ایران ضمن بیان این که «در همیشه به روی دیپلماسی باز است»، مدعی شد: خیلی چیزها بستگی به این دارد که ایران چه می‌گوید و چه می‌کند و آیا تعامل می‌کند یا خیر.

تغییر ادبیات آمریکایی ها پس از شکست آشوب / بلینکن: درهای دیپلماسی همیشه باز است

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه (۲۱ فوریه) گفت: «برعهده ایران است که برای رسیدگی به چالش برنامه هسته‌ای‌اش تعامل کند.»

به گزارش رویترز، وی با بیان این که «همچنان بر این باور هستیم که درخصوص برنامه هسته‌ای، موثرترین و پایدارترین راه برای رسیدگی به این چالش از طریق دیپلماسی است»، مدعی شد: اما در حال حاضر، آن تلاش‌ها در اولویت نیست زیرا ایران به شکلی معنادار مشارکت ندارد.

بلینکن در ادامه ادعاهایش در کنفرانسی خبری در جریان سفر به آتن گفت: اما در همیشه به روی پیش رفتن دیپلماسی باز است. خیلی چیزها بستگی به این دارد که ایران چه می‌گوید و چه می‌کند و آیا تعامل می‌کند یا خیر.

اخیراً شبکه آمریکایی بلومبرگ مدعی شد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته در ایران اورانیوم با غنای ۸۴ درصد را شناسایی کرده‌اند.

در همین خصوص بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤالی درباره این ادعای بلومبرگ اعلام کرد: مایه تأسف است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان به عنوان ابزار سیاسی برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد.

وی با ذکر این نکته که مطالب منتشر شده در بلومبرگ با هدف سیاه‌نمایی و تحریف حقایق صورت گرفته، یادآور شد: آنچه آژانس با ایران مطرح کرده درخصوص وجود ذره یا ذراتی (particle) از اورانیوم با غنای بالای ۶۰ درصد در محل شیر برداشت محصول از طریق نمونه‌برداری متداول است.

گفتنی است آمریکایی‌ها که طی 5 ماه گذشته تمام هم و غم خود را حمایت از آشوب‌ها در ایران گذاشته بودند و می‌گفتند برجام در دستور کار ما نیست و به برجام و دیپلماسی با ایران فکر نمی‌کنیم، بعد از آنکه متوجه شدند پروژه آشوب در ایران شکست خورده است به کرنش و نرمش و حرف زدن از دیپلماسی با ایران روی آورده‌اند.

مخالفت اولیانوف با منفی‌بافی بورل درباره پیشبرد برجام

تداوم اظهارنظرهای بدبینانه و منفی‌گرایانه «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره برجام، که این روزها به نقش منفی اصلی سریال کارشکنی‌های غرب در احیای توافق هسته‌ای تبدیل شده، با واکنش دیپلمات ارشد روس همراه شد.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین دیروز (سه‌شنبه) در صفحه توئیتر خود به این ادعای بورل مبنی بر اینکه «در حال حاضر امکان پیشبرد [احیای برجام] وجود ندارد» واکنش نشان داد.

اولیانوف در این‌باره نوشت: «خیر، با توجه به اینکه تمام مشارکت‌کنندگان در مذاکرات وین حول برجام اراده سیاسی لازم را دارند، پس هنوز امکان آن وجود دارد.»

وی درباره بن‌بست کنونی پیش روی مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین توضیح داد: «متاسفانه مسئله اکنون این نیست؛ بلکه این است که برخی مشارکت‌کنندگان، موانع تصنعی [در مسیر مذاکرات] ایجاد

می‌کنند.»

این دیپلمات روس پیش از این نیز با بیان اینکه زبان زور و تهدید به دیپلماسی این روزهای اتحادیه اروپا تبدیل شده، از توسل بروکسل به این لحن در گفت‌وگو با ایران انتقاد کرده بود.

به گزارش فارس، چند روز قبل نیز «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه رباره ادعاهای مقامات آمریکایی و اروپایی مبنی بر پایان کار توافق هسته‌ای ایران، گفته بود: «در حال حاضر فعلا نمی‌توان گفت که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دفن شده، اما در بخش مراقبت‌های ویژه است».

سفر قریب‌الوقوع پادشاه عمان به ایران با محوریت احیای برجام

علی علیزاده، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با تسنیم، با اشاره به نشست عصر دیروز کمیسیون متبوعش که با حضور حسین امیرعبداللهیان برگزار شد، گفت: وزیر امور خارجه در این نشست به بیان مهم‌ترین مباحث مرتبط با این وزارت‌خانه در هفته‌های گذشته پرداخت.

وی با اشاره به بحث دیگری که در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی مورد بررسی قرار گرفته، عنوان کرد: آقای امیرعبداللهیان در این جلسه همچنین درباره مذاکرات هسته‌ای گفت، مقامات عمانی اخیراً بارها تمایل خود را برای ایفای نقش میانجی‌گری بین ایران و آمریکا برای به سرانجام رساندن مذاکرات هسته‌ای بیان

کرده است.

در همین راستا پادشاه این کشور اعلام کرده است که در تلاش است تا با پیام‌هایی که میان مقامات ایران و آمریکا تبادل می‌کند، در آینده‌ای نزدیک و با خبری خوش به ایران سفر کند.

مذاکره غیرمستقیم خزانه‌داری آمریکا با بانک مرکزی

این عضو کمیسیون امنیت ملی، افزود: اتفاق دیگری که در ارتباط با مسائل پولی و بانکی افتاده، ورود بانک مرکزی قطر به مناقشه ایران و آمریکا و ایفای نقش واسطه در این حوزه

است.

در همین چارچوب مذاکراتی غیرمستقیمی میان خزانه‌داری آمریکا و بانک مرکزی ایران به واسطه بانک مرکزی قطر در جریان است.

روزنامه کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها