آیت‌الله خاتمی: یکی از مشکلات ما عدم نظارت بر بازار است/ دلیل کناره‌گیری موحدی کرمانی

کد خبر: 1206643

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان گفت: درباره محرمانه بودن یا نبودن مذاکرات این مجلس، موضوع برعهده هیات رئیسه است؛ ممکن است هیئت رئیسه اجازه بدهد بخشی از مذاکرات انتشار یابد.

 آیت‌الله خاتمی: یکی از مشکلات ما عدم نظارت بر بازار است/ دلیل کناره‌گیری موحدی کرمانی

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان گفت: درباره محرمانه بودن یا نبودن مذاکرات این مجلس، موضوع برعهده هیات رئیسه است؛ ممکن است هیئت رئیسه اجازه بدهد بخشی از مذاکرات انتشار یابد.

آیت‌الله سید احمد خاتمی سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان در پایان یازدهمین اجلاسیه دوره پنجم این مجلس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: فردا نمایندگان این مجلس ابتدا به زیارت مرقد مطهر امام خمینی (ره) خواهند رفت و سپس با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند.

وی عنوان کرد: این دیدار در ساعت 10 صبح در دفتر مقام معظم رهبری برگزار خواهد شد و ما نمایندگان مستمع رهنمودهای رهبری خواهیم بود.

آیت الله خاتمی همچنین گفت: یکی از ابعاد جهاد تبیین، بیان درست اخبار و حقایق موجود است؛ اگر این کار به درستی انجام بشود، استقبال از خبرهای بیگانگان کم خواهد شد.

وی افزود: درباره محرمانه بودن یا نبودن مذاکرات این مجلس، موضوع برعهده هیات رئیسه است؛ ممکن است هیئت رئیسه اجازه بدهد بخشی از مذاکرات انتشار یابد.

سخنگوی مجلس خبرگان عنوان کرد: این اجلاسیه دو میهمان ویژه داشت که یکی سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه و دیگری آقای خاندوزی وزیر اقتصاد بود. در این اجلاس نمایندگان از وزیر اقتصاد پرسیدند که آیا دولت در افزایش قیمت ارز دخالت دارد که ایشان این موضوع را قویا تکذیب کردند.

کهولت سن دلیل کناره‌گیری موحدی کرمانی

وی همچنین در جمع خبرنگاران گفت: مهمترین کار در این اجلاسیه برگزاری انتخابات هیات رئیسه و کمیسیون ها بود. طبق قانون این انتخابات هر دو سال یک بار باید برگزار شود.

خاتمی گفت: تنها تفاوتی که هیات رئیسه با گذشته پیدا کرد، آیت الله موحدی کرمانی به دلیل کهولت سن و اینکه حالشان مناسب نبود، جای خود را به آیت الله حسینی بوشهری دادند.

وی ادامه داد: آیت الله حسینی بوشهری در گذشته کارپرداز فرهنگی مجلس بود که در این اجلاسیه آیت الله اراکی با رای نمایندگان عهده‌دار این مسئولیت شدند.

واکنش خاتمی به آفتابی شدن پرویز ثابتی

عضو هیات رئیسه مجلس همچنین گفت: سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه میهمان ویژه روز اول اجلاسیه خبرگان بود. ایشان گزارش جامعی از اقتدار ایران در منطقه ارائه داد. ایشان از حالت انفعالی آمریکا در منطقه نیز سخن گفت که یکی از آن‌ها حمایت از اغتشاشات اخیر بود.

خاتمی با بیان اینکه آمریکا، رژیم صهیونیستی، گروهک‌های منفور ملت و سلطنت‌طلب‌ها از صحنه‌گردانان اغتشاشات اخیر بودند، عنوان کرد: شکنجه‌های قرون وسطایی سلطنت‌طلب‌ها گوش فلک را کر کرده است. اکنون نیز با کمال وقاحت شکنجه‌گر روسیاه و جلاد طاغوت را بعد از چهل سال نشان دادند.

این عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان ادامه داد: پرویز ثابتی بهایی‌زاده نفر شماره اول ساواک بود. او در شکنجه کردن انقلابیون نقش داشت. آرزوی اینکه این جنایتکاران به ایران پا بگذارند، خام است. سلطنت طلبان منفور فکر می‌کنند که ملت 57 سال سیاه حکومت پدر و پسر را فراموش کرده‌اند؛ حکومت آن ‌ها حکومت شب با انواع جنایات بود.

غرب درباره تروریسم دروغ می‌گوید

وی درباره منافقین هم گفت: منافقین آدم کش در کارنامه شان 17 هزار ترور است. نسل پژوهشگر ما بداند که غرب در مبارزه با تروریسم می‌گوید. غرب اگر دروغ نمی‌گوید چرا به جنایتکاران میدان می‌دهد؟ این ها حامی تروریسم هستند.

خاتمی عنوان کرد: اغتشاشات اخیر نشان انفعال بیگانگان و نشان زنده بودن انقلاب اسلامی بود. در این اجلاس و در بیانیه پایانی از ملت بزرگ و وفادار ایران به دلیل حضور در راهپیمایی 22 بهمن تجلیل شد.

وی اظهار داشت: مردم در 22 بهمن بار دیگر با امام و شهدا بیعت کردند و جهانیان را خیره کردند. برخی رسانه‌ها جمعیت را هزاران نفر برشمردند اما دروغ است. جمعیت میلیون ها نفر و میلیونی بود.

سخنگوی مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: مردم عزیز ایران اسلامی در راهپیمایی 22 بهمن نفرت خود را از اغتشاشگران که حدود 100 روز کشور را به اغتشاش کشیدند، نشان دادند.

معیشت دغدغه اول خبرگان است

آیت الله خاتمی اظهار داشت: دومین میهمان این اجلاسیه آقای خاندوزی وزیر اقتصاد بود. بیشترین و اولین دغدغه خبرگان چه در دیدار با خاندوزی و چه در جلسه شب گذشته با رئیس جمهور معیشت مردم بود.

وی افزود: 25 نفر از نماینده ها صحبت کردند و این مطالبه را داشتند که مسئولان فکری به حال معیشت مردم و گرانی های افسار گسیخته بکنند. مشکل اصلی عدم نظارت است. قیمت ها از یک مغازه به مغازه دیگر متفاوت است و برخی هرچقدر بتوانند مردم را تیغ می‌زنند.

خاتمی گفت: از مسئولان نظارتی انتظار است که این وضعیت را کنترل و نظارت کنند.

برخی می‌خواهند "بی‌حجابی" را امنیتی کنند

سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان بیان داشت: دغدغه دوم که اکثر قریب به اتفاق خبرگان داشتند، مساله فرهنگی و وضعیت بی حجابی در کشور بود. اکثر یا تمام اعضای خبرگان از این ناهنجاری بزرگ در عذاب بودند.

وی ادامه داد: از مسئول اداره کشور یعنی رئیس جمهور که در دو روز اجلاس حضور داشت، خواسته شد تا در این رابطه علاجی بشود.

آیت الله خاتمی عنوان کرد: مساله فرهنگی است و در این باره تردیدی نداریم. اما برخی در پی آن هستند تا مساله فرهنگی را امنیتی کنند. این ها که تجاهر به بی حجابی می کنند به دنبال آن هستند تا مساله را امنیتی کنند و جامعه را بار دیگر دچار اضطراب و اغتشاش کنند.

وی گفت: به کسانی که حریم دین و اهل بیت را رعایت نمی کنند، یادآور می شوم هر کس که حضرت زهرا را دوست دارد باید بداند که ارزنده ترین زینت زن حفظ حجاب است.

انتخابات سال آینده 11 اسفند برگزار می‌شود

این عضو مجلس خبرگان بیان داشت: اعضای خبرگان از موافقت رهبری با عفو بازی خوردگان و فریب خوردگان اغتشاشات اخیر قدردانی کردند.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری بیان داشت: شورای نگهبان روز 11 اسفند 1402 را زمان برگزاری انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است.

خاتمی گفت: آنچه در این رابطه برعهده خبرگان است، تشویق مردم به حضور در پای صندوق های رای است. اینکه چه کسی کاندیدا شود و چه کسی کاندیدا نباشد، از حوزه انتخابات مجلس خبرگان بیرون است. ما همه را به حضور دعوت می‌کنیم.

وزیر اقتصاد گفت ما دلار را گران نکردیم

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری اظهار داشت: در رابطه با مسائل اقتصادی آنچه خبرگان دیدند و فهمیدند دو مطلب بود؛ نخست اینکه مسئولان واقعیت‌های موجود را می‌بینند و بی‌خبر از گرانی‌های افسار گسیخته نیستند و در پی علاج هستند.

خاتمی اضافه کرد: از جمله اخباری که گاه گاهی می‌شنیدیم این بود که برخی می گفتند دولت در گرانی دلار نقش دارد. این سوال از وزیر اقتصاد پرسیده شد و ایشان به شدت انکار و تکذیب کرد. او گفت معقول نیست که ما در این عرصه نقش آفرین باشیم و دلار را گران کنیم.

وی عنوان کرد: چه از رئیس جمهور و چه از وزیر اقتصاد این دغدغه را احساس کردیم.

خاتمی همچنین گفت: مطلب دوم جنگ همه‌جانبه اقتصادی است. آنچنان که آمریکا در عرصه سیاسی شیطنت می‌کند و برجام را کنار گذاشته بود و می خواست با کف خیابان مشکل را حل کند، همین تلاش را در عرصه اقتصادی دارد.

وی خاطرنشان کرد: هرجا که ما ورود پیدا می‌کنیم، آمریکا با تمام زور خودش فرش را از زیر پای ایران می‌کشد. حقیقت آن است که ما در عرصه اقتصادی در وسط جنگ نرم و سخت دشمنان به ویژه آمریکا هستیم.

خاتمی تصریح کرد: نمی‌دانم مسئولان تا چه حد توانستند ابعاد این دشمنی را بگویند‌ اما برخی از این ابعاد در جلسه خبرگان گفته شد.

وی در پایان بیان داشت: در نبرد با دشمنان هرکس که طرح سازنده‌ای دارد، ارائه بدهد تا مشکلات را پشت سر بگذاریم./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها