مجلس از شنبه ۳ شیفته بودجه را بررسی می‌کند

کد خبر: 1206779

نایب رئیس مجلس از بررسی جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۲ در مجلس از هفته آینده خبر داد.

مجلس از شنبه ۳ شیفته بودجه را بررسی می‌کند

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در جلسه علنی روز (21 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال 1402 کل کشور را تقدیم محمدباقر قالیباف رئیس قوه مقننه کرد که پس از آن نمایندگان مجلس در جلسه علنی کلیات لایحه بودجه را به تصویب رساندند

براساس مصوبه جدید مجلس در مورد نحوه رسیدگی به لوایح بودجه سنواتی، با تصویب کلیات لایحه بودجه 1402 در جلسه علنی، جزئیات آن به کمیسیون تلفیق رفته تا کار کارشناسی نمایندگان مجلس بر روی آن انجام شود.

طبق تغییرات صورت‌گرفته در آیین‌نامه داخلی مجلس، با تصویب کلیات بودجه در صحن علنی، نمایندگان مجلس حداکثر 10 روز فرصت دارند تا پیشنهادات خود را به کمیسیون‌های تخصصی ارائه دهند. هم‌زمان با ارائه پیشنهادات وکلای ملت، کمیسیون تلفیق نیز 15 روز فرصت دارد تا جزئیات لایحه را مورد بررسی قرار دهد که البته این فرصت 15روزه با موافقت هیئت رئیسه مجلس قابلیت تمدید برای 15 روز دیگر را دارد.

بر اساس این گزارش بررسی جزییات لایحه بودجه 1402 از روز یکشنبه 9 بهمن در کمیسیون تلفیق شروع شد و پنج‌شنبه 27 بهمن پس از حدود 20 جلسه به اتمام رسید  که گزارش مصوبات کمیسیون تلفیق از روز (یکشنبه 30 بهمن ماه) برای ارائه پیشنهادات نمایندگان بر روی مصوبات تلفیق بارگذاری شد و پس از آن نمایندگان فرصت پنج روزه‌ای برای ارائه پیشنهادات بر روی گزارش کمیسیون تلفیق داشتند.

نیکزاد: مجلس از 6 اسفند وارد بررسی جزییات بودجه می شود

بنابراین گزارش، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در انتهای جلسه علنی روز چهارشنبه(سوم اسفند ماه) پس از به صدا درآوردن زنگ پایان جلسه علنی گفت که جلسه بعدی مجلس شنبه (6 اسفند ماه)با دستور بررسی بودجه سال 1402 است.

بر اساس این گزارش، نمایندگان مجلس از 6 اسفند و در سه شیفت به بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در جزئیات بودجه 1402 در بخش درآمدی و سپس بخش هزینه‌ای می پردازند.

در ادامه گزارش بررسی لایحه بودجه سالیانه کشور را بر اساس مفاد 182 تا 183 آیین‌نامه داخلی مجلس می‌خوانیم:

بر اساس ماده 182 آیین‌نامه داخلی مجلس، دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا پانزدهم آذرماه هر سال به مجلس تسلیم نماید. نحوه رسیدگی به لایحه بودجه، یک ‌شورى خواهد بود و ترتیب رسیدگى به شرح ذیل مىباشد:

1- نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحه بودجه سالانه کل کشور و پیوستها و سوابق آن تا مدت ده روز مىتوانند پیشنهادهاى خود را به کمیسیونهاى تخصصى مجلس تقدیم نمایند.

2- کمیسیونهاى تخصصى موظفند حداکثر تا پانزده روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم نمایند.

3- کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر ظرف پانزده روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگى به گزارش کمیسیونهاى تخصصى گزارش نهائى خود را تنظیم و به مجلس شوراى اسلامى تقدیم نماید. مهلت رسیدگی کمیسیون تلفیق حداکثر تا پانزده روز با موافقت هیأت رئیسه قابل تمدید می‌باشد.

4- در جلسه علنى، پس از رسیدگى به کلیات بودجه و تصویب آن، به پیشنهادهاى مربوط به درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومى دولت رسیدگى و سقف آن به تصویب خواهد رسید. پس از آن پیشنهادهاى مربوط به تبصرهها و ردیف‌ها رسیدگى میگردد.

تبصره 1- در جلسه علنى، تنها پیشنهادهایى که توسط نمایندگان و کمیسیونها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده، مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه، قابل طرح مىباشد. پیشنهادهایی که منبع درآمد مشخصی نداشته باشد قابل طرح نخواهد بود و پیشنهادهایی که مازاد بر سرجمع نباشد زمانی قابل طرح است که ردیف مشخص جایگزین را معین نماید. تشخیص موارد مذکور با رئیس جلسه خواهد بود.

تبصره 2- نحوه رسیدگى به متمم، اصلاحیه‌های بودجه و سایر مواردى که در این ماده پیشبینى نشده طبق مقررات معمول در این آییننامه خواهد بود.

تبصره 3- کمیسیون موظف است گزارش خود را ارائه کند و گزارش مسکوت‌ماندن از کمیسیون تلفیق پذیرفته نیست. چنانچه گزارش کمیسیون مبنی بر رد کلیات لایحه باشد و در مجلس نیز کلیات لایحه به تصویب نرسد، مراتب به دولت اعلام می‌شود تا حداکثر ظرف مدت دو هفته لایحه را اصلاح و به مجلس ارائه کند و اگر کلیات لایحه به تصویب مجلس برسد، به کمیسیون تلفیق اعاده می‌شود تا ظرف مدت پانزده روز گزارش جدید را به مجلس تقدیم کند.

همچنین طبق ماده 183 ، جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه سالانه باید بلاانقطاع در کلیه ایام هفته غیراز جمعه و تعطیلات رسمى، حداقل روزى چهار ساعت منعقد گردد و تا موقعى که شور و مذاکره پایان نیافته و رأى مجلس أخذ نشده است از دستور خارج نمىشود و هیچ لایحه یا طرح دیگر نمىتواند مطرح باشد مگر لایحه یک یا چند دوازدهم بودجه درصورت ضرورت.

تبصره- اگر مطالب فورى و فوتى اعم از طرح‌ها و لوایح دو فوریتى و غیره پیش آید که به تشخیص مجلس تأخیر آن موجب زیان جبران ناپذیرى باشد، در‌این‌صورت براى طرح و تصویب آن زمان مشخصى معین مىشود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها