بیانیه سفرای اروپایی سند محکومیت خود آنهاست

کد خبر: 1207238

بیانیه متناقض سفرای اروپایی در تهران، صدای سایت غربگرا را هم درآورد.

بیانیه سفرای اروپایی سند محکومیت خود آنهاست

بیانیه متناقض سفرای اروپایی در تهران، صدای سایت غربگرا را هم درآورد.

«عصر ایران» نوشت: سفرای اروپایی در تهران، در یک سالگی تجاوز روسیه به اوکراین، بیانیه مشترکی منتشر کرده‌اند. این بیانیه، حاوی نکات اصولی و درستی است، از جمله محکومیت تجاوز به مرزها و تمامیت ارضی کشورها، نکوهش کشتار غیرنظامیان و تخریب زیرساخت‌ها‌، تاکید بر لزوم حمایت از آوارگان و....

سفرای اروپایی در بیانیه مشترک خود نوشته‌اند: «ما هرگونه حمایت نظامی از جنگ تجاوزکارانه و غیرقانونی روسیه علیه اوکراین را غیرقابل قبول می‌دانیم. فروش تسلیحات و سایر موارد کمک‌رسانی و یا کمک به کشوری که ناقض قوانین بین‌المللی می‌باشد، به‌عنوان نقض قوانین بین‌المللی به‌شمار می‌رود. چنین تسلیحاتی که پهپاد را نیز شامل می‌شود، به طرز بی‌رویه‌ای توسط روسیه علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های اوکراینی استفاده شده و منجر به رنج و ویرانی مضاعف می‌شود.»

با توجه به این بخش از بیانیه که ‌ای‌بسا هدف اصلی سفرای اروپایی مقیم تهران نیز همین قسمت بود است، دو سؤال از جنابان ایشان می‌کنیم و امیدواریم بتوانند جواب قانع‌کننده‌ای دست‌کم برای تاریخ داشته باشند:

1 - جنگی که عراق علیه ایران در سال 1359 خورشیدی آغاز کرد، آیا مصداق تجاوز به تمامیت ارضی یک کشور مستقل و نقض مقررات بین‌المللی بود یا خیر؟ قطعاً بود کما اینکه سازمان ملل نیز عراق را به‌عنوان آغازگر جنگ معرفی کرد. اگر کمک تسلیحاتی به کشوری که ناقض قوانین بین‌المللی است، نقض قوانین بین‌المللی به‌شمار می‌رود، پس کمک‌های بی‌وقفه  کشورهای اروپایی و نیز آمریکا به رژیم متجاوز صدام در جنگ 8 ساله، مصداق بارز نقض مقررات بین‌المللی است که از فشنگ معمولی تا بمب‌های شیمیایی و انواع ‌تانک و هواپیما را در اختیار بغداد قرار دادند تا به کشتار 8 ساله مردم، اشغال شهرها و تخریب زیرساخت‌های ایران بپردازد. آیا اروپایی‌ها به استناد همین بیانیه، اذعان به همکاری در تجاوز به ایران دارند و حاضرند سهم خود برای جبران آسیب‌های این جنگ را به ایران بپردازند؟

2- نه براساس شعار و آرمان و... که طبق قطعنامه‌های سازمان ملل، هم اکنون بخش‌های زیادی از فلسطین در اشغال اسرائیلی‌هاست و قوای متجاوز صهیونیست، مدام در حال کشتار مردم فلسطین و تخریب خانه و اشغال بخش‌های دیگری از سرزمین مادری آنها هستند. اصلاً چرا از سفرای اروپا در تل‌آویو نمی‌پرسید در همین یک ماه اخیر چند کودک فلسطینی توسط سربازان اسرائیلی کشته شده‌اند؟ اگر کمک به متجاوز، شراکت در تجاوز است چرا اروپایی‌ها به حکومت متجاوز اسرائیل کمک می‌کنند؟ آیا حملات مکرر هواپیماها و پهپادهای اسرائیلی به لبنان، تجاوز به تمامیت ارضی یک کشور نیست؟ و آیا اروپایی‌ها در کنار اسرائیل نیستند؟

آیا لشکرکشی حکومت عربستان به یمن و بمباران بی‌وقفه شهرها، خانه‌ها و زیرساخت‌های این کشور فقیر و کشتار گسترده غیرنظامیان یمنی، مصداق تجاوز و نقض مقررات بین‌المللی و جنایت هست یا خیر؟ اگر هست- که هست- چرا اروپایی‌ها با کمک به ریاض، شریک تجاوز شده‌اند؟

کسانی که برای دیگران نسخه می‌پیچند که نباید در کنار متجاوزان باشند، بهتر است ابتدا از دوستان متجاوز خودشان دوری کنند و بعداً به توصیه‌های انسانی و حقوقی بپردازند. نویسنده می‌افزاید: آیا قواعد بین‌المللی، فقط برای حمایت از اروپایی‌ها وضع شده است و هنگامی که نوبت به مردم آسیا و آفریقا می‌رسد، می‌توان با سکوت از کنارشان گذشت و حتی در کنار ناقضان آن قرار گرفت؟ سفرای محترم اروپایی در تهران! اگر مرزهای اوکراین محترم است- که هست- مرزهای ایران و فلسطین و لبنان و یمن و... محترم است؛ اگر خون مردم اوکراین محترم است- که هست- خون ایرانیانی که

8 سال با کمک شما بر زمین ریخته شد نیز محترم است و خون سایر انسان‌ها.

می‌دانید آقایان و خانم‌های سفیر؟ مشکل شما دقیقاً مشکل همان ژنرال آمریکایی است که سال‌ها بعد از جنگ ویتنام، در پاسخ به خبرنگاری که پرسیده بود چطور می‌توانسته هزاران ویتنامی و از جمله غیرنظامیان را در سرزمین خودشان بکُشد؟ گفته بود: آنها شوق زندگی نداشتند!/کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها