آمریکا:ایران تصمیمی برای برنامه هسته‌ای نظامی ندارد

کد خبر: 1207244

اعتقادی نداریم که سران ایران تصمیمی برای از سرگیری برنامه تسلیحاتی (اتمی) که در پایان سال ۲۰۰۳ تعلیق کرده بودند، گرفته باشند.

آمریکا:ایران تصمیمی برای برنامه هسته‌ای نظامی ندارد

 «ویلیام بِرنز» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) شامگاه شنبه در مصاحبه با برنامه «در مقابل ملت» در شبکه خبری «سی‌بی‌اس» به اظهار نظر درباره پاره‌ای از مسائل جهانی مانند جنگ روسیه و اوکراین، روابط پکن با مسکو و برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

برنز در این مصاحبه با تکرار ادعای کمک چین به روسیه در جنگ اوکراین، گفت آمریکا مطمئن است که چین در حال بررسی ابعاد ارائه تجهیزات نظامی مرگبار به روسیه برای کمک به نیروهای آن در عملیات نظامی ویژه است.

وی به «مارگارت برنان» مجری شبکه سی‌بی‌اس توضیح داد که باوجود عدم تصمیم نهایی چین در این‌باره، آمریکا امیدوار است بتواند پکن را از انجام این «قمار بسیار خطرناک و غیرعقلانی» بازدارد.

رئیس سازمان جاسوسی آمریکا ضمن اشاره به کمک جامعه اطلاعاتی این کشور به اوکراین برای هدف قرار دادن اهداف روسی و مقابله با عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس، سران مسکو را به دلیل «داشتن فرضیاتی بسیار اشتباه یکی پس از دیگری» سرزنش کرد.

به نوشته وبگاه سی‌بی‌اس، برنز همچنین در پاسخ به این سوال که آیا سران جمهوری اسلامی ایران تصمیم به پیگیری ساخت سلاح اتمی دارند، اظهار داشت: «تا جایی که ما می‌دانیم، اعتقادی نداریم که سران ایران تصمیمی برای از سرگیری برنامه تسلیحاتی [اتمی] که در پایان سال ۲۰۰۳ تعلیق کرده بودند، گرفته باشند».

وی اما با تکرار ادعای غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم در ایران، افزود: «اما دو پایه‌ی این ابزار (برنامه هسته‌ای)، یعنی غنی‌سازی - که مشخصا بسیار پیشرفت کرده و اگر بخواهند فقط در عرض چند هفته می‌توانند به غنی‌سازی ۹۰ درصدی برسند - و سامانه‌های موشکی که قابلیت حمل سلاح اتمی را دارند نیز بسیار پیشرفت کرده‌اند».

پیش از این، اتحادیه اروپا در بسته دهم تحریم‌های خود علیه روسیه، نام چند نهاد و شرکت ایرانی را به بهانه حمایت نظامی از مسکو در لیست تحریم‌های خود قرار داده بود./ فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها