بهادری‌جهرمی: التهابات ارزی امتداد آشوب‌های خیابانی است

کد خبر: 1207749

سخنگوی دولت گفت: هدف جنگ اقتصادی، ایجاد ناامنی در اقتصاد، فرار سرمایه‌گذاری و توقف رشد اقتصادی یک سال اخیر است.

بهادری‌جهرمی: التهابات ارزی امتداد آشوب‌های خیابانی است

علی بهادری‌جهرمی سخنگو و دبیر هیئت دولت بعدازظهر دوشنبه 8 اسفندماه در دوره نخبه‌پروری شهید سید حسن آیت 2 اتحادیه مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که در دانشگاه علوم تحقیقات برگزار شد، حضور پیدا کرد و ضمن سخنرانی به سؤالات دانشجویان پاسخ داد.

سخنگوی دولت در ابتدای سخنانش با اشاره به نام‌گذاری این دوره به اسم شهید آیت اظهار کرد: شهید آیت در دوران کوتاه مسئولیتش بسیار تخصصی، نخبگانی و انقلابی عمل کرد. شاید از اصلی‌ترین چهره‌ها که در زمینه افزوده شدن اصل ولایت فقیه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تلاش کرد، مرحوم شهید آیت بودند، زیرا در پیش‌نویس قانون اساسی که دولت موقت تدوین کرده بود، این اصل وجود نداشت.

وی با اشاره به اهمیت تشکل‌های دانشجویی گفت: به‌نظر من دانشجویی که وارد فضای تشکیلاتی نمی‌شود، از یکی از زمینه‌های رشد شخصیت خودش غافل شده است. من هم خیلی تفاوت سنی با شما دانشجویان ندارم و هنوز هم از فضای دانشجویی جدا نشدم و ارتباط زیادی با این فضا دارم.

بهادری جهرمی تشریح کرد: ما پیش‌ِروی خودمان هم امثال شهید آیت را داریم که فعالیت تشکیلاتی می‌کردند و هم امثال گروهک منافقین را که در این زمینه کار می‌کردند، برای اینکه فعالیت تشکیلاتی دچار انحراف یا به سرنوشت امثال گروهک تروریستی منافقین مبتلا نشود، باید 6 اصل را رعایت کنیم که در ادامه به آن اشاره می‌کنم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه "اصل اولی که باید برای فعالیت تشکیلاتی رعایت کنیم رعایت اخلاق و تقواست"، ابراز کرد: ما در هر حوزه فعالیت ازجمله فعالیت تشکیلاتی و سیاسی، اگر تقویت ایمان، اخلاق و تقوای فردی و جمعی خودمان را مدنظر قرار ندهیم، کارمان درست پیش نمی‌رود، تشکیلاتی که به تزکیه نفس اعضایش کمک نکند، ناقص است.

وی افزود: شناخت نسبت به ماهیت و اهداف انقلاب اسلامی و موقعیت جمهوری اسلامی یکی دیگر از حوزه‌های مهم در تشکیلات دانشجویی است که باید به آن توجه کرد. ما باید بدانیم در جهان چه‌خبر است و ما کجای تاریخ ایستاده‌ایم و آیا هندسه قدرت جهان درحال تغییر است و مدار فعلی جهان بر اساس عدالت است یا خیر. اگر این شناخت کلان نباشد، خیلی از تحلیل‌های بعدی ما دچار آسیب و سطحی‌نگری می‌شود.

بهادری جهرمی بیان کرد: مسئله سوم این است که ما حتماً باید خط خودمان و خط دشمنان و شیوه‌های مورد استفاده را به‌خوبی بشناسیم، به‌عنوان مثال ما اگر رسانه را به‌خوبی نشناسیم، خیلی اوقات ممکن است موجب ایجاد فهم معکوس در ما شود.

سخنگوی دولت با اشاره به اهمیت خودشناسی گفت: مورد چهارم این است که ما برای فعالیت تشکیلاتی باید به شناخت خوبی از خودمان و توانمندی‌های ملی و ظرفیت‌های کشور برسیم و بدانیم که در چه حوزه‌ای می‌توانیم نقش‌آفرینی مؤثر و موفق داشته باشیم. این مسئله در تمامی حوزه‌ها صدق می‌کند و در زمینه فعالیت تشکیلاتی هم ما باید بدانیم خودمان و مجموعه تشکیلات‌مان و در یک نگاه کلان مجموعه کشور چه ویژگی‌ها و نقاط مثبت و ضعفی دارد.

وی با بیان اینکه موضوع پنجم این است که باید اشراف تخصصی در موضوعات داشت، اظهار کرد: کسی مخالف ورود مطالبه‌گرانه در موارد مختلف نیست ولی لزوم آن داشتن تخصص و اشراف علمی و جامع در زمینه مدنظر است. خیلی از اوقات ما یک اطلاعات عمومی پیدا می‌کنیم و فکر می‌کنیم که حتماً این نکته درست است ولی باید برای مطالبه‌گری به اشراف در حوزه مدنظر برسیم.

بهادری جهرمی اضافه کرد: مسئله ششم و آخر هم این است که حتماً باید تاریخ بخوانیم. واقعاً تاریخ خیلی اوقات درحال تکرار است و اگر اشراف نسبت به تاریخ داشته باشیم، می‌توانیم حق و باطل را از هم تشخیص دهیم.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اگر این الزامات در فعالیت دانشجویی وجود داشته باشد، مانند شهید آیت که کار حزبی و تشکیلاتی مؤثر می‌کرد، اثر مثبت خواهیم داشت ولی اگر این ملزومات را در مطالبه‌گری دانشجویی رعایت نکنیم، ممکن است به راه کج و خطا دچار شویم یا به سرنوشت منافقین مبتلا شویم که دقیقاً نقطه مقابل ملت ایران ایستادند و حتی تحمل شنیدن صدای مخالف را نداشتند و بزرگانی از جمله شهید آیت را ترور کردند و به شهادت رساندند.

وی تأکید کرد: تشکل دانشجویی نباید وام‌دار هیچ حزبی شوند و استقلال خود را حفظ کنند تا قلم و زبان‌شان نسبت به مطالبه‌گری بسته نشود.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت فعلی اقتصاد کشور و معیشت مردم اظهار کرد: قطعاً ما هم می‌خواهیم تورم یک‌رقمی شود و اصولاً هیچ دولتی دوست ندارد که تورم بالا در کشورش وجود داشته باشد و امور جاری دولت از زندگی مردم مجزا نیست. با وجود تورم، هزینه‌های دولت هم پابه‌پای مردم و بخش خصوصی افزایش پیدا می‌کند.

بهادری جهرمی ادامه داد: ما هم هیچ‌گاه نمی‌گوییم که اوضاع درست نمی‌شود و نمی‌توانیم و نمی‌گذارند که ما کار کنیم اما باید بدانیم دولت سیزدهم اوضاع نابه‌سامانی را تحویل گرفت و تورم 60درصدی در آغاز کار دولت اکنون به 40 درصد کاهش پیدا کرده است؛ قطعاً تورم 40 درصد هم مطلوب نیست و در سفره مردم هم این کاهش تورم ملموس نیست ولی به هر حال اوضاع کشور مانند یک بیمار درحال درمان است که هنوز بهبود پیدا نکرده ولی رو به درمان است.

وی خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی ما در دهه نود و دوره فعالیت دولت سابق مطابق آمار بانک مرکزی همان دولت تقریباً صفر بوده و تورم پیش‌نگر برای امسال نیز 100 درصد بوده است، یعنی سرانه درآمد عمومی کشور افزایش نداشته و سرانه هزینه سالانه به میزان تورم بالا رفته و در نتیجه سفره مردم کوچک شده و 10 سال این مسیر طی شده است.

سخنگوی دولت توضیح داد: سال 1400 درآمد سرانه ما به‌نرخ ثابت، حدوداً یک‌سوم سال 1390 شده است، یعنی توان اقتصادی مردم تقریباً یک‌سوم شده است، این مسئله را دولت باید در چند سال جبران کند؛ ما در این دولت رشد اقتصادی زیر 3.5 درصد نداشتیم. کسی در این دولت وعده برای چهار سال بعدی و دوره دوم نمی‌دهد و در سند تحول دولت هم تمامی برنامه‌ها 4ساله است و نسبت به کارنامه یک سال و نیم فعالیت دولت هم پاسخگو هستیم.

بهادری جهرمی در مورد دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه سلامت و بهداشت و درمان گفت: کشور ما امسال در حوزه سلامت مورد تشویق مجامع بین‌المللی قرار گرفت که یکی از زمینه‌های آن مدیریت بحران کرونا است. تخت‌های بیمارستانی ما در همین دولت 10 هزار عدد افزایش داشته است. تعداد تخت‌های ویژه نوزادان 100 درصد افزایش داشته است، مثال‌های دیگری مانند پیشرفت 98درصدی نسخه‌نویسی الکترونیکی و پیشرفت پزشکی در حوزه ژن‌درمانی وجود دارد.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد افزایش قیمت دلار اظهار کرد: در شروع دولت قبل دلار 3 هزار تومان بود و در انتهای آن نزدیک 30 هزار تومان شد و در یک مقطع زمانی به 32 هزار تومان هم رسیده بود، یعنی حدوداً 10 برابر شده بود. این دولت حدود یک سال و سه ماه یک ثبات‌بخشی نسبی در بازار ارز ایجاد کرد ولی از آبان‌ماه، هم‌زمان با ناامیدی دشمن از آشوب‌های خیابانی، قیمت ارز شروع به افزایش کرد.

سخنگوی دولت هدف از التهابات ارزی را ایجاد ناامنی در اقتصاد و فرار سرمایه‌گذاری و توقف رشد اقتصادی اعلام کرد و ادامه داد: در ماه‌های اخیر هم فروش نفت افزایش پیدا کرده است و هم درآمد آن به داخل کشور می‌آید. در حوزه غیرنفتی و تجارت خارجی هم از فروردین امسال تراز تجاری ما مثبت شد و اکنون صادرات ما بیش از واردات ماست و اگر نفت نفروشیم هم نیاز ارز کشور تأمین می‌شود.

بهادری جهرمی اضافه کرد: تقریباً همیشه عرضه ارز ما در سامانه‌ نیما، سامانه متشکل ارزی و سامانه‌های دیگری که در این دولت فعال شد، بیش از تقاضا بوده و با این شرایط طبیعتاً باید قیمت ارز پایین بیاید ولی به‌دلیل فضاسازی‌های انتظاری، رسانه‌ای و روانی، قیمت در بازار آزاد افزایش پیدا می‌کند. نرخ 28.500 برای ارز نیمایی است که نیازهای ارزی کشور از آن تأمین می‌شود و هنوز هم همین قیمت است و نرخ بازار قاچاق و غیررسمی که به سبزه‌میدان معروف است، درحال افزایش است. قطعاً دولت با جدیت جلوی بازی با نرخ ارز می‌ایستد و هم‌اکنون هم ستاد عملیاتی آن در دولت فعال است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد وضعیت خودرو نیز اظهار کرد: این دولت پراید و سه خودروی دیگر را که کیفیت مناسب نداشتند از دور تولید خارج کرد و کمیت را فدای کیفیت نمی‌کند. در حوزه کمیت و قیمت خودرو هم نیاز بازار ما تقریباً یک‌ونیم میلیون است ولی عرضه خودرو در ابتدای این دولت حدود 700 هزار دستگاه بود و واردات هم انجام نمی‌شد. بازاری که سال‌ها عرضه و تقاضای آن نامتناسب باشد، قطعاً مشکل دارد و اکنون از 700 هزار عرضه خودرو در سال 1400، به تولید یک میلیون خودرو تا 10 ماه امسال رسیدیم و هدف‌گذاری برای تمام سال 1401، تولید یک میلیون و 200 هزار خودرو است.

بهادری جهرمی اضافه کرد: هم‌زمان با این افزایش تولید داخلی و عرضه، مجوز واردات خودرو در چارچوب قانون هم داده شد و هم‌اکنون بخشی از خودروهای وارداتی در بورس عرضه می‌شوند. ما برای کنترل قیمت خودرو باید میزان عرضه و تقاضا را به هم برسانیم و هر وقت این چند سالی را که میزان عرضه خودرو تقریباً نصف تقاضا بوده است جبران کنیم، بازار خودرو به ثبات می‌رسد.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد عملکرد دولت در حوزه اشتغال نیز خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری ما در ابتدای شروع به کار این دولت حدود 10 درصد بود که این دولت آن را به‌ویژه با فعال‌سازی کارگاه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل به 8.2 درصد رسانده است. دولت 2 آیین‌نامه را برای حمایت از اشتغال نخبگان نیز تصویب کرده است و بر مبنای آن سالیانه 1000 نخبه ایرانی با فرآیند کاملاً متفاوت از فرآیندهای عادی، جذب می‌شوند و بخش اول آن اجرا شده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش دیگری در مورد افزایش قیمت خرید گندم گفت: افزایش قیمت خرید گندم فقط بار مالی برای دولت دارد و مردم آن را نمی‌پردازند ولی همین اقدام موجب افزایش 60درصدی فروش گندم کشاورزان به دولت شد. قیمت آرد در این دولت یک ریال هم افزایش پیدا نکرده است و افزایش هم پیدا نخواهد کرد ولی با افزایش قیمت گندم که مشتری آن خود دولت است و هزینه‌اش را می‌پردازد، تولید داخلی گندم تقویت شده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها