امیرعبداللهیان: هنوز هم ما در مسیر گفتگو و توافق قرار داریم

کد خبر: 1208197

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: «طرف آمریکایی اگر می‌خواهد به برجام بازگردد باید شجاعت تصمیم گیری داشته باشد. ما این شجاعت را داریم و نشان دادیم.»

 امیرعبداللهیان: هنوز هم ما در مسیر گفتگو و توافق قرار داریم

 حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان در خصوص مسائل حقوق بشر در ایران گفت: ما در تاریخ چندهزار ساله تمدن ایران، اولین کشوری هستیم که کتیبه‌های مربوط به حقوق بشر و سنگ نوشته‌های مربوط به آن را در موزه‌های ایران و جهان در اختیار داریم. در آموزه های دینی و اسلامی خودمان هم حقوق بشر یکی از موضوعات اساسی است که همواره رعایت آن به ما توصیه شده است. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز تاکید ویژه بر این موضوع داشته است. ما حقوق بشر را به خوبی رعایت می‌کنیم، اما وقتی من در سخنرانی خودم گفتم که کشورها حقوق بشر را به طور کامل رعایت نمی‌کنند، دقیقا منظورم کشورهایی است که ادعا می‌کنند، اما عمل نمی‌کنند.

در ایران احدی را با گلوله یا به هر شیوه‌ی دیگر در اغتشاشات نکشته‌اند

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به ادعای مجری سی‌ان‌ان مبنی بر کشتن معترضین، سو استفاده جنسی و تعرض به زنان دستگیر شده در ایران گفت: « در ایران اتفاقی افتاد؛ یک دختر ایرانی فوت شد. همه ما هم متاسف شدیم؛ اما مداخلات خارجی، رسانه‌های فارسی زبان که از آمریکا و انگلیس فعالیت شان را منعکس می‌کنند، آشوب و اغتشاش و ترور را تشویق کردند. تظاهرات مسالمت آمیز با مداخله خارجی به خشونت کشیده شد و حتی با سواستفاده از شرایط تا مرحله عملیات داعش در داخل ایران پیش رفت.

وی ادامه داد: با اطمینان به شما می‌گویم، پلیس و نیروهای حافظ امنیت در ایران احدی را با گلوله یا به هر شیوه‌ی دیگر در این حتی «اغتشاشات» نکشته‌اند. اصلا به پلیس اجازه داده نشد که سلاح جنگی حمل کند. بلکه برعکس، بیش از صد پلیس توسط افرادی که سلاح گرم و سرد داشتند و این سلاح‌ها از مرزهای کشورهای ناامن همسایه وارد شده بود، به شهادت رسیدند و چند هزار تن نیز مجروح شدند.

امیرعبداللهیان افزود: برخی طرف‌های خارجی و رسانه‌های فارسی زبانی که با پول آن‌ها و هدایت آن‌ها کار می‌کنند، ادعا کردند در ایران یک انقلاب جدید یا یک کودتا در حال رخ دادن است. چه کسی قرار بود این جریان را رهبری کند؟ رهبر گروهک ترویستی منافقین که هفده هزار ایرانی، زن و کودک را به شهادت رساندند و سال‌ها در لیست سیاه تروریستی آمریکا و غرب بودند. همچنین پسر شاه سابق که جنایت‌های بسیاری کرد. من به مقامات آلمان گفتم آیا شما اجازه می دهید اگر هیتلر فرزندی داشته باشد امروز بیاید و صدراعظم آلمان شود؟

در تظاهرات مسالمت آمیز پاییز هیچ کس دستگیر نشد

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص ادعای مجری این شبکه مبنی بر تعرض به زنان دستگیر شده در زندان‌های ایران تصریح کرد: اولا در تظاهرات مسالمت آمیز پاییز هیچ کس دستگیر نشد، اما در تظاهراتی که به خشونت کشیده شد، افرادی که بخشی از آن‌ها از خارج از ایران وارد شده بودند و سلاح سرد و گرم حمل می‌کردند و پلیس را کشتند، دستگیر شدند. شما می‌دانید مقام معظم رهبری فرمان عفو عمومی دادند و همه کسانی که در زندان بودند آزاد شدند، جز آن دسته از افرادی که کسی را کشته‌اند و شاکی دارند. موردی که در مورد این خانم ایرانی گفتید را نمی‌توانم تایید کنم. از این حرف‌های بی اساس در فضای مجازی و رسانه‌ها زیاد گفته می‌شود.

وی ادامه داد: مایلم بگویم که ما در ایران قوی ترین دموکراسی را به ویژه در مقایسه با بسیاری از کشورها داریم. هر کشوری ضوابط و مقرراتی دارد. خانم‌ها نقش بسیار مهمی در ایران دارند و این نقش را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دست آوردند. امروز شبکه‌های بیرونی در حال تبدیل کردن موضوع حجاب و روسری به یک بحران سیاسی هستند. خانم‌ها در ایران در چارچوب مقررات از آزادی فوق العاده برخوردارند.

امروز زن ایرانی از جایگاه و موقعیت ویژه‌ای در ایران و جهان برخوردار است

امیرعبداللهیان در خصوص استفاده دوگانه غرب از موضوع حجاب گفت: متاسفانه در این موضوعات با استاندارد دوگانه و سیاست دوگانه برخورد می‌شود؛ بگذارید من از شما سوالی بپرسم. ببینید این ماجرا از کجا شروع شد؟ یک دختر ایرانی به نام مهسا امینی فوت کرد. او را به نمادی برای تغییر نظام در ایران تبدیل کردند... به اسم دفاع از آزادی زن؛ سوال من این است: خانم شیرین ابوعاقله که همکار شما و یک خبرنگار بود. زنی مسیحی در روز روشن به دست رژیم اسراییل به شهادت رسید. چه کسی از او دفاع کرد؟

وی افزود: خانم ها در ایران از آزادی‌های لازم در چارچوب قانون برخوردارند. آیا شما از کشورهای دیگر منطقه که دوست و متحد آمریکا هم هستند در ارتباط با خانم‌ها همین گونه سوال می پرسید؟ موضوع امروز در ایران اصلا موضوع حجاب نیست. حجاب چه ربطی به گروهک تروریستی منافقین دارد؟ از آنها بپرسید این چه حجابی است که بر سر می‌گذارند آن هم در حالی که در اروپا و آمریکا حضور دارند؟ آن خانمی که با ادعای ریاست جمهوری قصد آمدن به ایران داشت ‌یک سناتور آمریکا از ریاست جمهوری این تروریست حمایت کردند این چه حجاب اجباری است که در تشکیلات تروریستی خود ایجاد کرده است. این افراد اکنون دوستان آمریکا و کاخ سفید هستند. چرا بر اساس الگوی استاندارد دوگانه برخورد می‌کنید.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: خانم ها در ایران بخش مهم جامعه ما هستند. زن ایرانی در سال‌های انقلاب ما به یک مجموعه پویا و با نشاط تبدیل شده است. ما نمی‌خواهیم  زن فعال ایرانی را که پایبند به ارزش‌های خودش است، برخی طرف ها با ارزش‌های اجباری خودشان همراه کنند و به بهانه حجاب، ناامنی، ترور و اغتشاش را در ایران رقم بزنند.

وی افزود: امروز زن ایرانی از جایگاه و موقعیت ویژه‌ای در ایران و جهان برخوردار است. آنها در هرکجای جهان که حضور دارند جزء نخبه‌ها و برترین‌ها هستند. لذا نباید تلاش کرد تا جایگاه مهم آن‌ها تقلیل داده شود.

ما هیچ سلاحی برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه ندادیم

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال مجری مبنی بر ارسال پهپاد به روسیه برای جنگ در اوکراین گفت: ما در جنگ اوکراین و روسیه به هیچ طرفی سلاحی ندادیم. ما مخالف جنگ در اوکراین هستیم و به هیچ طرفی سلاحی را ارسال نکردیم. از ابتدای جنگ هم تلاش کردیم تا جنگ متوقف شود و طرفین بر گفتگو و راه حل سیاسی متمرکز شوند، یعنی همان سیاستی که در مورد یمن، افغانستان و دیگر کشورهای بحرانی اتخاذ کردیم.

وی ادامه داد: اتهاماتی که در مورد پهپاد به ایران وارد می‌شود، اتهامات نادرستی است. ما از گذشته با روسیه همکاری دفاعی داشتیم و این همکاری‌ها همچنان ادامه دارد. اما هیچ سلاحی برای استفاده در جنگ علیه اوکراین به روسیه ندادیم.

وزیر خارجه ایران در واکنش به نشان دادن عکسی از یک پهپاد توسط مجری که مدعی شد به ایران مربوط است، اظهار کرد: چه کسی می‌گوید که این تصویر مربوط به پهپاد ایرانی است؟ من به شما توضیح می‌دهم. من با وزیر امور خارجه اوکراین چند ماه پیش تماس گرفتم و گفتم این اتهامات بی اساس چیست که در مورد ایران مطرح می‌کنید؟ او به من گفت که ما اسنادی داریم که پهپاد شاهد ایرانی توسط روسیه در اوکراین به کار گرفته می‌شود. به او گفتم ما آمادگی داریم تیم نظامی ایران و اوکراین با هم سندهای شما را ببینند و بعد قضاوت کنیم. در کشور عمان قرار گذاشتیم تیم‌های نظامی ما و طرف اوکراینی آمدند و تعدادی عکس ماهواره‌ای مغشوش، مبهم و غیر واضح به ما ارائه دادند و ادعا کردند اینها پهپادهای ایرانی است.

وی افزود: متخصصان ما بررسی کردند و آن تصاویر هیچ ارتباطی با ایران نداشت. در حال حاضر چهار ماه  است که ما منتظر هستیم دور دوم گفتگوها آغاز شود و آن‌ها اسناد روشن‌تری ارائه دهند. اما طرف اوکراینی دائما می‌گوید دو هفته دیگر، یک ماه دیگر اما تا به امروز برای دور دوم مذاکرات و ارائه اسناد نیامده‌اند.

وی ادامه داد: ما از روسیه پرسیدیم و گفت از پهپاد ایرانی در اوکراین استفاده نکرده است. به اوکراین هم گفتیم اگر مستنداتی دارید، ارائه دهید تا ما بررسی می‌کنیم. هیچ مستندات قوی به جز اتهامات رسانه‌ای از سمت طرف اوکراینی در این رابطه ارائه نداده است.

ما مخالف جنگ در اوکراین، یمن، فلسطین و افغانستان هستیم

امیرعبداللهیان در خصوص سیاست ایران در قبال جنگ اوکراین گفت: من به صراحت به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گویم ما مخالف جنگ هستیم. ما مخالف جنگ در اوکراین، یمن، فلسطین و افغانستان هستیم. رئیس جمهور کشورم برای توقف جنگ در اوکراین تلاش های زیادی انجام داد.چند ماه پیش آقای مکرون از رئیس جمهور کشورم خواست با توجه به روابط خوبی که با روسیه دارید به روسیه توصیه کنید جنگ را متوقف کند. آقای رئیس جمهور رئیسی من را به مسکو فرستاد، من با مقامات مسکوصحبت کردم، هنوز هم ما در این مسیر هستیم.

وی افزود: من معتقد هستم که جنگ نه در اوکراین و نه در هیچ جای جهان راه حل نیست. اما اینکه برخی رسانه‌های غربی می‌خواهند همه مسائلی از جمله مرگ طبیعی یک دختر ایرانی، جنگ در اوکراین، بحران در حوزه انرژی را به ایران ارتباط دهند، اهداف خاص خود را دنبال کنند، این همان استاندارد دوگانه است که گفتم. البته ما نیت آنها را می‌دانیم و به نظرم ملت ایران در راهپیمایی 22 بهمن پاسخ خوبی دادند.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: ما مشروعیت خودمان را از مردم ایران می‌گیریم. مردم ما تعداد اندکی منافق تروریست که در خارج از کشور حضور دارند نیستند. مردم ما پسر شاه مخلوع و جنایتکار سابق ایران نیستند. مردم ایران آنهایی هستند که در سختی‌ها پای انقلاب، نظام، امنیت و ارزش هایشان ایستادند. اما اگر یک زمانی آنها همه مسائل را گره بزنند برای اینکه به هدفی که می‌خواهند برسند، مردم ایران مردم آگاه و روشنی هستند و دیدید به همین دلیل چقدر زود خودشان را از اغتشاشاتی که دیگران داشتند آن را رهبری می‌کردند، جدا کردند.

وی ادامه داد: مردم دارند زندگی طبیعی و عادی خود را می‌کنند. اما از بیرون هنوز رسانه‌هایی هستند که صحبت از حرکت مردم برای سرنگونی جمهوری اسلامی ایران می‌کنند. در کف خیابان در ایران چیز دیگری وجود دارد. رسانه‌ها هر چه می‌خواهند بگویند. خبرسازی کنند، مطالب را جعل کنند. شما نمی توانید به اخبار فضای مجازی استناد کنید. این چه عکسی است که به من نشان می‌دهید؟ من ادعا می‌کنم آن یک پهپاد آمریکایی است. شما ثابت کنید که آن آمریکایی نیست. این را متخصصین نظامی باید بگویند.

امیرعبداللهیان افزود: شما به عنوان یک خبرنگار که متخصص نیستید، نباید این را بگویید. من هم به عنوان یک فردی که متخصص نظامی نیستم نباید بگویم. من متخصصین عالی رتبه نظامی کشورم را فرستادم به عمان متخصین اوکراین هم آمدند و نتوانستند اثبات کنند و بعد شما می‌خواهید به عنوان خبرنگار سی ان ان بگویید این پهپاد ایرانی است. من می‌گویم این پهپاد اتفاقا برای رژیم صهیونیستی است که در اوکراین علیه مردم استفاده شده است. شما اثبات کن که برای رژیم صهیونیستی نیست. این نحوه سوال پرسیدن و ادعایتان اشتباه است.

وی تصریح کرد: اگر اوکراین مستند دارد، چرا وقتی با مقامات متخصص نظامی ما مذاکره می‌کنند، نمی‌توانند این مستندات را ارائه دهند. در میز مذاکره اسناد را ارائه دهند، ما که به پای میز مذاکره آمدیم.

مقامات آمریکایی قادر به جمع بندی برای احیای برجام نیستند

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص برجام پاسخ داد: در مورد برجام، جمهوری اسلامی ایران متعهدترین طرف در مجموعه طرف‌های گفتگو و برجام بوده و هست. طرفی که از برجام خارج شد، ترامپ و آمریکا بود. آمریکا در حال حاضر در جایگاهی نیست که بخواهد به جای رفتار سازنده و بازگشت به برجام، با رفتارهای ریاکارانه برخورد کند.

وی افزود: ما در دولت جدید ایران تصمیم گرفتیم گفتگوها را برای بازگشت به برجام ادامه دهیم. از نظر ما و از نظر دولت جدید این برجام ایراداتی هم دارد. جمع‌بندی ما در دولت جدید این است که اگر همه طرف‌ها به برجام بازگردند، در واقع این توافق را در چارچوب برجام احیا کنیم. گفتگوهای طولانی در وین انجام شد. آمریکایی‌ها ایران را متهم می‌کنند که ایرانی‌ها اراده کافی را ندارد و می‌گویند ما در مرحله توافق بودیم و ایرانی ها زیاده خواهی کردند.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: من به صراحت به شما می گویم، اولا ما در یکسال گذشته بارها دیدیم مقامات آمریکایی قادر به جمع بندی نیستند. مقامات آمریکایی به دلیل فشارها و مشکلات داخلی هنوز نمی توانند یک تصمیم شجاعانه برای بازگشت به برجام بگیرند. ما بارها ابتکار خودمان را نشان دادیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: هنوز هم ما در مسیر گفتگو و توافق قرار داریم. البته پارلمان ایران در هفته‌های گذشته و به ویژه بعد از اغتشاشات و مداخلات آمریکا و سه کشور اروپایی در تظاهرات مسالمت آمیز در ایران، فشار زیادی را بر دولت دارند. من هفته گذشته در پارلمان کشورم بودم، آنها به من می‌گویند شما با چه کسی می‌خواهید توافق کنید؟ با آمریکا و سه کشور اروپایی؟ اینها که در اغتشاشات پاییز برای تغییر نظام تلاش کرده اند. چه اعتباری دارند و چه اطمینانی به آنها برای انجام این کار دارید؟ اما ما هنوز در مسیر توافق هستیم. یک نقشه راهی بین ما و آژانس بین المللی انرژی اتمی ترسیم شده است.

روابط ما با آژانس در مسیر طبیعی خودش پیش می‌رود

امیرعبداللهیان در خصوص روابط با آژانس بین الملی انرژی اتمی گفت: از آقای گروسی دعوتی به عمل آمده است و ایشان به زودی قرار است به تهران سفر کند. پس روابط ما با آژانس در مسیر طبیعی خودش پیش می‌رود. به طرف آمریکایی از طریق واسطه ها به صراحت گفتیم ما همچنان در مسیر توافق هستیم.

وی افزود: اما اگر پارلمان ایران قانون جدیدی را تصویب کند ما باید از قانون پارلمان حمایت کنیم. لذا پنجره توافق باز است اما این پنجره برای همیشه بازنخواهد ماند. طرف آمریکایی در مسیر دیپلماتیک پیام‌های مثبتی برای ما ارسال می‌کند اما در اظهارنظرهای رسانه‌ای مطالب ریاکارانه و دیگری را ارائه می‌کند. واقعا من به عنوان وزیر امور خارجه ایران گاهی اوقات دچار تردید جدی می شوم که این پیامی که طرف آمریکایی به ما داده است و بر توافق تاکید می‌کند با این موضوع که در رسانه‌های خود می‌گوید برجام اولویت ما نیست، کدام را می توانیم باور کنیم؟

وزیر خارجه ایران گفت: ما در زبان فارسی یک ضرب المثلی داریم مبنی بر اینکه یک شخصی خروسی را سرقت کرده بود و در زیر کتش پنهان کرده بود و دم خروس از کتش بیرون زده بود. از آن شخص پرسیدند:‌تو این خروس را دزدیدی. گفت: نه.گفتند ما حرف تو را باور کنیم یا آن دم خروس را؟ من اظهارات رسانه ای مقامات آمریکا را باور کنم که می گویند برجام اولویت ما نیست یا پیام هایی که از مجاری ‌رسمی می فرستند؟

امیرعبداللهیان ادامه داد: من به عنوان وزیر امور خارجه ایران به مقام آمریکایی که دو حرف متناقض می‌زند در میز مذاکره چقدر می‌توانم اعتماد کنم؟ اما با این حال ما در مسیر توافق قرار داریم، معتقد هستیم که یک الی دو موضوع باقی مانده بین ما می‌تواند نهایی شود و می‌توانیم توافق را جمع بندی کنیم. اما لازمه این موضوع این است که طرف آمریکایی همان مطلبی که در مسیر دیپلماتیک و محرمانه به ما منتقل می‌کند، حتی اگر نمی خواهد تمام آن مطلب را در رسانه بگوید حداقل آن مطلب را در رسانه تکذیب نکند و بعد به ما نگوید که من تحت فشار مقاله نویس ها در آمریکا هستم و به خاطر شرایط داخلی مجبور هستم این حرف ها را بزنم.

وی ادامه داد: در دور قبلی مذاکرات نیز به همکار من آقای ظریف این حرف ها را زیاد می زدند. آقای ظریف می گفت چرا این کار را کردید؟ این کار با گفتگوی ما در تعارض بود و آنها پاسخ می دادند به دلیل حزب و روزنامه نگاران مخالف ما و شرایط داخلی این کار را انجام دادیم. طرف آمریکایی اگر می خواهد به برجام بازگردد باید شجاعت تصمیم گیری داشته باشد. ما این شجاعت را داریم و نشان دادیم.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها