خبر اولیانوف از نشست شورای حکام درباره ایران

کد خبر: 1208835

نماینده دائم روسیه در سازمان‌ های بین المللی مستقر در وین امروز خبر داد: برنامه هسته‌ای ایران فردا در نشست شورای حکام بررسی می‌شود.

خبر اولیانوف از نشست شورای حکام درباره ایران

نماینده دائم روسیه در سازمان‌ های بین المللی مستقر در وین امروز خبر داد: برنامه هسته‌ای ایران فردا در نشست شورای حکام بررسی می‌شود.

 «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌ های بین المللی مستقر در وین امروز یکشنبه در پیامی توییتری نوشت: نشست ماه مارس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی فردا آغاز می شود.

نماینده دائم روسیه در سازمان‌ های بین المللی مستقر در وین در این خصوص ادامه داد: موارد دستور کار پیمان «آکواس» (AUKUS؛ توافق ساخت زیردریایی‌ های هسته‌ ای برای استرالیا توسط انگلیس و آمریکا)، برنامه هسته‌ ای ایران و ایمنی، امنیت و پادمان های هسته ای در اوکراین در کانون توجه خواهد بود.

4452118

وی پیشتر در واکنش به نتایج و دستاوردهای سفر «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی به ایران در پیامی توییتری تأکید کرده بود که جبران اشتباه سال گذشته شورای حکام آژانس بین‌ الملی انرژی اتمی علیه ایران، کار ساده‌ای نیست.

اولیانوف بامداد یکشبنه در پیامی توییتری در این خصوص نوشت: برداشتن دوربین‌ های نظارتی در تأسیسات هسته‌ای ایران، نتیجه قطعی تصویب قطعنامه (خردادماه) آمریکا و تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس، و فرانسه) در شورای حکام آژانس علیه ایران بود. خنثی‌سازی این اشتباه راهبردی و غیرمسئولانه کار ساده‌ای نیست.

این پیام توییتری اولیانوف در پاسخ به پیامی بود که برگشت دوربین‌های نظارتی در تأسیسات هسته‌ای ایران را «از دستاوردهای مهم سفر گروسی به ایران» اعلام کرده بود.

رافائل گروسی جمعه ۱۲ اسفند در رأس هیأتی وارد ایران شد و با رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژِی اتمی ایران دیدار و گفتگو کرد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از سفر به ایران در نشستی خبری گفته بود: این سفر برای دیدار با مقامات ایرانی به انجام رسید. این سفر برای انجام تمهیداتی در خصوص راستی آزمایی در برخی مکان‌ها و موضوع نظارت‌های آژانس در این کشور به انجام رسید.

وی در جواب سوال خبرنگاری درباره «پاسخ ایران در خصوص ادعاهای پادمانی برخی رسانه ها» گفت: درباره اینکه چگونه کار خواهیم کرد حرف می زنیم نه موضوع فنی. روح این دیدار درباره آغاز اجرای برخی تمهیدات ملموس در این راستا بود.

«رافائل گروسی» در پاسخ به سوالی درباره «سطح غنی سازی ایران و برنامه هسته‌ای غیرنظامی تهران در ارتباط با غنی سازی ۷۰ درصدی» گفت: آنها (ایران) در سطحی که اعلام کردند؛ غنی سازی کردند. ما نظارت‌های لازم را انجام می‌دهیم. تنها چیزی که مهم است این است که برای هر گرمی از غنی سازی اورانیوم در این کشور ما نظارت داشته باشیم. به صورت ویژه درباره سوال شما چیزی مطرح نکردیم. اطلاعاتی نداریم که بگوییم ایران دنبال ساخت بمب اتمی است. این برایمان مهم است که به فعالیت هسته‌ای ایران دسترسی داشته باشیم. به دنبال توافق بودیم و نه قول گرفتن. راه سختی پیش روی ما و ایران است.

این مقام آژانس در پاسخ به سوالی درباره «اطلاعات ملموس پیرامون تضمین‌های ایران» هم گفت: همانطور که می‌دانید، ما نیاز به گفتگو داریم. ما نیاز به برخی دسترسی‌ها و اطلاعاتی درباره برخی مکان‌ها داریم. ما می‌خواهیم درباره ارزیابی‌هایمان گزارش دهیم. ما درباره نظارت مان بحث کردیم. اگر بخواهم بگویم که مثلاً در فلان تاریخ دقیق از مریوان یا تورقوزآباد بازدید می‌کنیم؛ نه در این ارتباط حرف نزدیم. به صورت کلی درباره نظارت‌های آژانس حرف زدیم. ما درباره انگیزه و دلایل اقدام (ایران) صحبت نمی‌کنیم. به یک درک روشن برای حل و فصل مسائل پادمانی رسیدیم.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه گفت: با ایران توافق کردیم که اجازه دسترسی به اطلاعات و مکان‌ها به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده شود. بازرسی‌ها از سایت فردو ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت و تجهیزات نظارتی فعالیت‌های هسته‌ای در تعدادی از اماکن دوباره نصب می‌شوند.

وی با بیان اینکه «درباره پیدا شدن ذرات اورانیوم ۸۴ درصد غنی شده در فردو، توجه به این نکته مهم است که هیچ تولید یا انباشتن اورانیوم غنی شده در این سطح وجود نداشته» مدعی شد: چیزی که مهم بوده این است که ما بر روی بازرسی‌ها، دسترسی به افراد و دسترسی به مواد به خصوص توافق کردیم که این یک تغییر است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها