در دیدار صفری با دبیر کل سازمان شانگهای چه گذشت؟

کد خبر: 1209152

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: ما ظرفیت بالایی در صنایع دانش بنیان دارد و برای همکاری و ترویج خانه‌های فناوری و دانش بنیان در سطح کشورهای عضو شانگهای آمادگی داریم.

در دیدار صفری با دبیر کل سازمان شانگهای چه گذشت؟

 ژانگ مینگ دبیر کل سازمان شانگهای که در کشورمان به سر می‌برد، روز دوشنبه با مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه دیدار و در خصوص چشم اندازهای همکاری‌های اقتصادی فی ما بین تبادل نظر نمود.

صفری در این دیدار ضمن اشاره به اهمیت چند جانبه گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، همکاری‌های اقتصادی را محور سیاست چندجانبه گرایی قلمداد کرد و پیوستن قریب الوقوع کشورمان به سازمان را در همین راستا دانست. وی تاکید کرد که عضویت کامل منافع متقابل بیشماری را تامین خواهد کرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی گفت: نیمی از اعضای سازمان محصور در خشکی می‌باشند و نیم دیگر نیز همانند ایران در مسیر ترانزیت قرار دارند. لذا ایران آماده است تا در ترتیبات همکاری‌های حمل و نقل شانگهای نقش برجسته ای ایفاء نماید. صفری با اشاره به اینکه بزرگترین اقتصادهای مصرف کننده انرژی و بزرگترین دارندگان ذخایر انرژی نیر در سازمان شارنگهای حضور دارند و پیشنهاد کرد که گفتگو و مشارکت تولید کنندگان و صادر کنندگان انرژی در سازمان شانگهای با هدف تامین امنیت انرژی پایه ریزی شود. وی همچنین به استعداد بالای کشورهای عضو برای تبادل و تجارت برق اشاره نموده و بر آمادگی کشورمان برای همکاری در این عرصه تاکید داشت.

مهدی صفری گفت: جمهوری اسلام ایران ظرفیت بالایی در صنایع دانش بنیان دارد و برای همکاری در حوزه‌های مربوطه و خصوصاً ترویج خانه‌های فناوری و دانش بنیان در سطح کشورهای عضو شانگهای آمادگی داریم.

دبیر کل سازمان شانگهای نیز در این دیدار گفت: حوزه‌های ترانزیت، انرژی و فناوری از جمله حوزه‌های مورد علاقه سازمان می‌باشد. ورود ایران به سازمان، قطعاً باعث تعمیق و گسترش همکاری‌های فی مابین خواهد شد.

وی گفت: ایران در آستانه الحاق کامل به سازمان است و مقامات ایرانی نیز درک درستی از وضعیت همکاری‌های جاری در شانگهای دارند و ایده‌های مطروحه نیز با نگاه سازمان شانگهای هماهنگ است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها